دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
24 خرداد 1400 - 11:04
یادداشت وارده؛

ایرانیان در پیچ تاریخی انتخاب

تجربه کشور در ۴۳ سال گذشته نشان‌دهنده این نکته است که هرگاه دست به زانوی خود نهاده و به توانایی‌ها تکیه کردیم، قله‌های پیشرفت را پیموده‌ایم.
کد خبر : 587993
اقتصادگروه استان‌های خبرگزاری آنا؛ رهبر معظم انقلاب دقیقاً سه سال پیش در خرداد ۱۳۹۷ هشدار دادند که اصلی‌ترین طراحی علیه نظام اسلامی جنگ اقتصادی است و فرمودند اتاق جنگ آمریکا وزارت خزانه‌داری آن کشور است.


علاوه بر این، ایشان چند سال متوالی است به‌نوعی عنوانی که برای سال انتخاب می‌کنند، اقتصادی است؛ اما متأسفانه دولتمردان در کشور ما به این هشدارهای امام جامعه، توجه لازم را نکرده‌اند. به همین دلیل امروز عملکرد دولت موجب یأس و سرخوردگی بسیاری از مردم و بی‌میلی برخی از آنان به شرکت در انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری شده است.


با توجه به این نکات به نظر می‌رسد مردم در یک دوراهی سرنوشت‌ساز قرار دارند. یک راه، انتخاب همان مسیری است که تاکنون رفته‌ایم و جز فشار، تحریم و مضیقه‌های متعدد اقتصادی برای مردم آورده‌ای نداشته و راه دیگر همان راهی است که سال‌هاست رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کرده‌اند، یعنی راه مقاومت و اقتصاد مقاومتی، خودباوری، نگاه به داخل، استفاده از ظرفیت منطقه‌ای ایران و تعامل اقتصادی با همسایگان.


در برنامه‌ نامزدهای ریاست جمهوری و مناظره‌ها به‌خوبی این دو نگاه قابل پیگیری بود. یک جناح سخن از آشتی با دنیا و تأیید «اف ای تی اف» و نظیر آن می‌گفت، در حالی که دولت فعلی سال‌ها همین حرف‌ها را زد و نتیجه‌ای نگرفت و استمرار این مسیر جز فلاکت اقتصادی، کوچک‌تر شدن سفره مردم و تحریم‌های ظالمانه بیشتر و مشکلات اقتصادی زیاد، چیزی عاید کشور نخواهد کرد.


اما جناح مقابل معتقد بود باید به ظرفیت جوانان و دانشمندان کشور باور و با همسایگان مراوده اقتصادی دوجانبه داشت، تصور اینکه دنیا در چند کشور آمریکایی و اروپایی خلاصه می‌شود، اشتباه است در حالی که باید به جوانان امید بخشید و مسکن این قشر و اشتغال آنان را با کمک گرفتن از ظرفیت‌های داخل کشور تأمین کرد.


بد نیست در این برهه حساس که مردم در دو راهی انتخابی حساس قرار گرفته‌اند، متذکر درسی شویم که امام خمینی(ره) به ما آموختند. ایشان فرمودند که هنگام انتخاب ببینید دشمن به کدام سو تمایل بیشتری دارد، شما مخالف آن عمل کنید. ما نیز امروز باید با همین نکته حکیمانه امام راحل رأی به تغییر شرایط بدهیم و دولتی را انتخاب کنیم که با هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی کشتی کشور را به ساحل نجات برساند.


تجربه کشور در ۴۳ سال گذشته نشان‌دهنده این نکته است که هرگاه دست بر زانوهای خود نهادیم و به توانایی‌های خودمان تکیه کردیم، قله‌های پیشرفت را به سرعت پیمودیم.


امیدواریم در دوره حساس کنونی مردم به دولتی رأی دهند که برنامه اصلی او اقتصاد و معیشت مردم باشد و با رأی سرنوشت‌ساز خود به دولتی انقلابی به سرعت تحولات بزرگی را در کشور ایجاد کنند تا کشور به جایگاهی برسد که سزاوار چنین کشوری با این همه ذخایر و منابع و نیروی انسانی توانمند و دانشگاه‌های فراوان و مدیران لایق باشد.


مجتبی جعفری معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین‌شهر


انتهای پیام/۴۰۷۸/۴۰۶۲/انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته