دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
16 ارديبهشت 1400 - 00:18
توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی/49 خوشبختی در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد؛

نقش مؤثر انجمن‌های علمی در پیشبرد علم با مشارکت دلسوزانه دانشجویان

بحران کرونا بسیاری از برنامه‌های علمی را با اختلال مواجه کردمسئول انجمن علمی طراحی صنعتی و نقاشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد گفت: از نظر پیشبرد علمی، اگر دانشجویانی باشند که دلسوزانه فعالیت کنند، به‌طور قطع انجمن‌ها نقش اساسی در پیشبرد علم و دانش‌های نوین خواهند داشت.
کد خبر : 574341
نگین خوشبختی

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، بخش عمده ظرفیت‌ها در انجمن‌های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال و باانگیزه، ابتدای  بکار به‌صورت بالقوه هستند و اگر دانشگاه‌ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن‌ها فراهم آورند؛ بالفعل‌شدن این ظرفیت‌ها دور از دسترس نخواهد بود؛ بنابراین در راستای ترویج روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه و دیگر مسئولان مربوط باید انجمن‌های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کنند؛ چراکه این نوع از حمایت موجب تجمیع و متمرکزشدن دانشجویان مشتاق به فعالیت‌های پژوهشی و علمی می‌شود.
بیشتر بخوانید:


شرایط کرونایی انجمن‌های علمی را ضعیف‌ کرده است


حمایت از انجمن‌های علمی با حذف بوروکراسی اداری و ارتباط مستقیم با مسئولان


بوروکراسی و قوانین دست‌وپاگیر به انجمن‌های علمی صدمه زده است


بودجه کافی و بدون دردسر در اختیار انجمن‌های علمی قرار گیرد


پرداخت بودجه ثابت به انجمن‌های علمی فعال
نگین خوشبختی مسئول انجمن علمی طراحی صنعتی و نقاشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در شماره 49 از پرونده «توسعه دانش‌های نو با انجمن‌های‌ علمی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری آنا درباره مأموریت‌ها، اهداف، برنامه‌ها، دستورکارها و دستاوردهای این انجمن اظهار کرد که انجمن علمی طراحی صنعتی واحد مشهد سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شد و رشته و گروه نقاشی سال ۱۳۹۷ به انجمن پیوست.


وی افزود: انجمن علمی طراحی صنعتی و نقاشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد متشکل از کارگروه‌های آموزشی، پژوهشی،  مستندسازی و فضای مجازی و کارگروه روابط عمومی بوده و اعضای آن شامل چهار عضو اصلی و دو عضو علی‌البدل هستند.


مسئول انجمن علمی طراحی صنعتی و نقاشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد درباره همکاری‌ها و فعالیت‌های این انجمن با دیگر نهادها عنوان کرد: همکاری انجمن علمی طراحی صنعتی با انجمن صنفی طراحان صنعتی خراسان رضوی، مؤسسه آموزشی نیکسران، دو مؤسسه شتاب‌دهنده ایده‌ها، آغاز همکاری رسمی با خانه بهار مشهد مقدس در سال ۱۳۹۸ و انتخاب چند طرح برتر از دانشجویان عضو بخشی از فعالیت‌های این انجمن است. قرار بود که نخستین ورک‌شاپ با همکاری نیکسیران نیز برگزار شود که با بحران کرونا مصادف شد.


نقش مؤثر انجمن‌های علمی در پیشبرد علم با مشارکت دلسوزانه دانشجویان


وی درباره تعامل با انجمن‌های مختلف دانشگاهی توضیح داد: انجمن مکانیک واحد مشهد با انجمن طراحی صنعتی و نقاشی همکاری نزدیک دارد، در نمایشگاه‌های هفته پژوهش قبل از کرونا با هم نقاط مشترکی داشتیم به این معنی که اگر امکان داشت، بین گروه مکانیک و گروه طراحی صنعتی و نقاشی پلی برقرار و برای تولید ماشین، موتور و بدنه و طراحی آن با انجمن طراحی صنعتی همکاری شود؛ اما هیچگاه امکانات لازم به گروه هنر در مناسبت‌هایی مانند هفته پژوهش و ... داده نشده است.


مسئول انجمن علمی طراحی صنعتی و نقاشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد در پاسخ به این پرسش که انجمن‌های علمی چگونه تقویت شوند تا در پیشبرد علم موفق باشند؟ بیان کرد: از نظر پیشبرد علمی، اگر دانشجویانی باشند که دلسوزانه فعالیت کنند به‌طور قطع انجمن‌ها نقش اساسی در پیشبرد علم و دانش‌های نوین خواهند داشت.


خوشبختی اضافه کرد: دانشجویان نقش اصلی را در پیشبرد اهداف انجمن‌های علمی خواهند داشت؛ اما اکنون در شرایط کرونا امکان فعالیت حضوری دانشجویان برای بررسی و آمایش انگیزه و میزان همکاری آنان فراهم نیست.


وی با اشاره به بحران کرونا بیان کرد: این بحران بسیاری از برنامه‌ها را با اختلال مواجه کرد، وبینارهای زیادی پیش‌بینی شده است؛ اما تأثیرات سمینارهای حضوری و ورک‌شاپ را نخواهد داشت.


انتهای پیام/۴۱۰۳/۴۰۶۲/

دانلود فایل

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته