چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مؤمنی‌شریف:

نهضت ترجمه با انتشار 150 عنوان کتاب به بیش از 7 زبان زنده دنیا آغاز شده است

سه شنبه 01 بهمن 1398 ساعت 09:05
محسن مؤمنی‌شریف گفت: نهضت ترجمه در حوزه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس اتفاق افتاده این حاصل سال‌ها برنامه‌ریزی مستمر و پیگیر بوده و بیش از 150 عنوان کتاب به بیش از هفت زبان زنده دنیا در حوزه هنری ترجمه و منتشر شده است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، آیین افتتاح اولین نمایشگاه کتاب‌های ترجمه شده سوره مهر به زبان‌های خارجی با حضور محسن مؤمنی‌شریف، رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره‌داغی، معاون اداری مالی حوزه هنری، مجدالدین معلمی، معاون هنری حوزه هنری، مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت، حبیب احمدزاده، محسن کاظمی، مهناز فتاحی و جمعی از نویسندگان و مترجمان در حوزه هنری برگزار‌ شد.

در ابتدای این نشست عبدالحمید قره‌داغی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر با خیرمقدم به مدعوین این مراسم گفت: پس از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم شب خاطره سال 1397 مبنی بر ضرورت راه اندازی نهضت ترجمه از آثار انقلاب و دفاع مقدس، تصمیم گرفتیم که نمایشگاهی از آثار ترجمه شده را برای ایشان تدارک ببینیم که بعدها از آقای مؤمنی‌شریف شنیدم که ایشان فرموده بودند که این نهضت ترجمه بحمدالله شروع شد و نیاز است تداوم داشته باشد و با جدیت بیشتری کار شود.

وی افزود: آثاری که در این نمایشگاه مشاهده می‌کنید قریب به 150 عنوان کتاب به چندین زبان برجسته دنیا از جمله عربی، انگلیسی، روسی، ترکی، فرانسوی، اردو و... است که البته تعداد ترجمه‌ها بیش از اینهاست و این نمایشگاه تنها اختصاص به کتاب‌های سوره مهر دارد.

قره‌داغی افزود: هدف ما از برگزاری این نمایشگاه اولاً انگیزه دادن به همکاران، نویسندگان و مترجمان عزیز است و ثانیاً شناخت ظرفیت‌های این حوزه در کشور است.

این مدیر فرهنگی افزود: البته کار ترجمه به زبان‌های دیگر، تلاش پرزحمت و پر هزینه ای است و نیازمند حمایت موسسات و ارگان‌های فرهنگی دیگر است. ما تاکید داریم که حتما ناشر خارجی و مترجم خارجی پای کار بیاید که بحمدالله بیشتر این آثار از سوی مترجم و ناشر خارجی در کشور مقصد در تیراژ بالای هزار نسخه منتشر شده است.

قره‌داغی اضافه کرد: بحث مهمی دیگری که مطرح است حق التالیف نویسندگان است که ما تلاش داریم در چاپ‌های بعدی از این آثار ترجمه شده حتماً این مورد رعایت شود و نویسندگان عزیز از تمام حق و حقوقشان برخوردار شوند.

وی در ادامه از راه‌اندازی سایت دو زبانه انگلیسی و عربی سوره خبر داد و افزود: اخیرا با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 12 عنوان کتاب برای هنرآموزان زبان انگلیسی کانون زبان ایران منتشر شده و به زودی از این آثار رونمایی می‌کنیم.

در ادامه این مراسم محسن مؤمنی‌شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی اظهار داشت: خدا را شاکریم که یکی از آرزوها دیرینه اهالی قلم امروز به ثمر نشست. 17 سال پیش روزگار خوبی برای بحث درباره ترجمه آثار انقلاب و دفاع مقدس به زبان‌های دیگر مناسب نبود و برای ترجمه‌ای آثار ضرورتی از سوی مسئولان فرهنگی دیده نمی‌شود ولی ما همیشه اعتقاد داشتیم اگر قرار است انسان ایرانی به دنیا معرفی شود بهترین الگو و مصداق همان قهرمانان دفاع مقدس ما هستند و این ادبیات دفاع مقدس ماست که در دنیا می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

وی افزود: یادم هست که وقتی اولین کتاب دفاع مقدس ما در آمریکا منتشر شد، مترجم این کتاب برای من تعریف می‌کرد که تمام نسخه‌های آن بین اساتید و دانشجویان آنجا دست به دست می‌چرخید و برای آنها ارائه این ادبیات جدید جالب بود. از این لحاظ که انسان ایرانی به گونه ای دیگر معرفی شده بود که تاکنون با آن آشنایی نداشتند.

مؤمنی‌شریف گفت: اگر امروز اذعان می‌کنیم که نهضت ترجمه ادبیات انقلاب و دفاع مقدس اتفاق افتاده این حاصل سال‌ها برنامه‌ریزی مستمر و پیگیر از سوی حوزه هنری است که امروز می‌بینیم بیش از 150 عنوان کتاب به بیش از هفت زبان زنده دنیا ترجمه و منتشر شده است که این اتفاق مبارکی است.

رئیس حوزه هنری افزود: البته در حوزه ترجمه آثار ما بدون مشکل هم نبوده‌ایم و مشکلات زیادی از سوی دولت‌های غربی سر راه ترجمه آثار ما به این زبان‌ها وجود دارد. سال‌هاست نتوانسته‌ایم کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را در آمریکا منتشر کنیم.

مؤمنی‌شریف افزود: آنها خیلی دوست ندارد حقایق انقلاب و دفاع مقدس ما برای جامعه آنها روشن شود و مشکلات زیادی در زمینه ترجمه اینگونه آثار ایجاد می‌کنند تا نگذارد صدای انقلاب اسلامی به گوش مردمشان برسد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود با تجلیل از زحمات و تلاش‌های مرحوم محسن سلیمانی در زمینه ترجمه آثار به زبان‌های دیگر گفت: مرحوم سلیمانی از جمله اولین کسانی بود که در حوزه هنری آستین بالا زد و پیش‌قدم شد که کتاب‌های دفاع مقدس را به شیوه ای استاندارد در کشورهای مقصد ترجمه و منتشر شود.

وی در پایان با گرامیداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: حاج قاسم اگرچه فردی نظامی بود و کارهای زیادی بر عهده‌اش بود اما هیچگاه از توجه به ادبیات و فرهنگ غافل نبود و در هر شرایطی با کتاب خواندن مانوس بود که این نشان می‌دهد قهرمانان ما انسان‌های یک بعدی نیستند.

تاکنون بیش از 100 عنوان کتاب سوره مهر به زبان‌های انگلیسی، عربی، روسی، اردو، ترکی و ... ترجمه و منتشر شده که از جمله این آثار می‌توان به ترجمه انگلیسی کتاب‌های «دا»، «فرنگیس»، «خاطرات عزت شاهی»، «فال خون»، «مهمان صخره‌ها»، «شطرنج با ماشین قیامت»، ترجمه عربی کتاب‌های «پایی که جا ماند»، «دختر شینا»، «گلستان یازدهم»، «آن بیست و سه نفر»، «نورالدین پسر ایران»، ترجمه روسی کتاب‌های «لبخند مسیح» ، «آه با شین»، فرمانده من» و... اشاره کرد.

گفتنی است اولین نمایشگاه کتاب‌های ترجمه شده سوره مهر با عنوان «نهضت ترجمه» که منبعث از تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت راه‌اندازی نهضت ترجمه از آثار فاخر داخلی به زبان‌های دیگر به مدت چهار روز از سی‌ام دی ماه تا سوم بهمن ماه از ساعت 10 صبح تا 16 در گالری ابوالفضل عالی و گالری خانه عکاسان حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به خیابان حافظ پذیرای علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/467431
 شهادت سردار سلیمانی منجر به رستاخیز عظیمی در دل‌ها شد

شهادت سردار سلیمانی منجر به رستاخیز عظیمی در دل‌ها شد

حسن بیگی: پیروزی انقلاب مبانی دینی را به سوژه اصلی ادبیات تبدیل کرد/ آثار ادبی دفاع مقدس ادبیات انقلاب را قوی‌تر کرد

حسن بیگی: پیروزی انقلاب مبانی دینی را به سوژه اصلی ادبیات تبدیل کرد/ آثار ادبی دفاع مقدس ادبیات انقلاب را قوی‌تر کرد

نمایش مستند «آشو» در جشنواره «تسالونیکی» یونان +پوستر

نمایش مستند «آشو» در جشنواره «تسالونیکی» یونان +پوستر

نویسنده ایرانی نامزد دریافت نوبل کوچک ادبیات/ شب شعر بین‌المللی «مقاومت غزه» برگزار شد

نویسنده ایرانی نامزد دریافت نوبل کوچک ادبیات/ شب شعر بین‌المللی «مقاومت غزه» برگزار شد

کتاب «خاطرات محسن رفیق‌دوست» رونمایی می‌شود

کتاب «خاطرات محسن رفیق‌دوست» رونمایی می‌شود

«عمو صیاد» به کتابفروشی‌ها رفت

«عمو صیاد» به کتابفروشی‌ها رفت

مروری بر کتاب‌هایی که سردار سلیمانی در طول حیات خویش معرفی کرد +عکس

مروری بر کتاب‌هایی که سردار سلیمانی در طول حیات خویش معرفی کرد +عکس

مجموعه شعر «فاتحه عاشقی» به کتابفروشی‌ها رسید

مجموعه شعر «فاتحه عاشقی» به کتابفروشی‌ها رسید

آمار آثار راه‌یافته به دبیرخانه هفدهمین مهرواره «جوان سوره» اعلام شد

آمار آثار راه‌یافته به دبیرخانه هفدهمین مهرواره «جوان سوره» اعلام شد