دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
14 شهريور 1399 - 16:39

اعتراضات مردمی در بلغارستان شدت گرفت

برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات بلغارستان در ماه ژوئیه، درگیری‌های خشونت‌آمیزی در بیرون ساختمان مجلس ملی این کشور میان معترضان و نیروهای پلیس درگرفت.
کد خبر : 512421
1.jpg

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، مسئولان ارشد حزب حاکم بلغارستان، «گرب» می‌گویند بویکو بوریسف، نخست وزیر این کشور به رغم درگیری‌ها و اعتراضات خشونت‌بار اخیر در کشور در پست خود باقی می‌ماند.


سران این حزب در بیانیه‌ای که با اعلام اینکه «دولت به خشونت‌ها با خشونت پاسخ نمی‌دهد»، نوشتند: «اگر تسلیم شویم، این بدان معناست كه در آینده نیز گروه‌های تبهکار هر دولتی را که سر کار باشد، سرنگون کنند.»


بیانیه حزب حاکم بلغارستان یک روز پس از آخرین درگیری‌های شدید معترضان با پلیس در پایتخت، صوفیه منتشر شد.


خشونت در صوفیه


عصر چهارشنبه برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات بلغارستان در ماه ژوئیه، درگیری‌های خشونت‌آمیزی در بیرون ساختمان مجلس ملی این کشور میان معترضان و نیروهای پلیس درگرفت.


گئورگی هاجیسکی، رئیس پلیس صوفیه روز پنجشنبه گفت که در این درگیری‌ها ۸۰ مأمور پلیس زخمی شدند. وی گفت: «۱۲۶ نفر نیز بازداشت شدند که ۶۲ نفر از آن‌ها دارای پیشینه کیفری آشوب و خرابکاری در بازی فوتبال بوده‌اند.


بسیاری از معترضان این روایت دولتی را نمی‌پذیرند و می‌گویند پلیس خود عامل ایجاد درگیری بوده تا بتواند عده بیشتری را به بهانه آشوبگری بازداشت کند. هریستو ایوانف، رهبر گروه مخالفان موسوم به «آری، بلغارستان» در مورد حوادث چهارشنبه به یورونیوز گفت: «نشانه‌هایی وجود دارد دال بر اینکه پلیس، اگر نگوییم خودش اساساً در ایجاد خشونت‌ها دخیل بوده، لااقل برای ورود به چنین درگیری‌ای آمادگی داشته است. پرسش‌های بسیاری هم در مورد نقش خرابکاران فوتبالی در رویدادهای روز گذشته (چهارشنبه) وجود دارد.»


وی با اشاره به اینکه معترضان نیازی به درگیری نداشتند، افزود: «با چنان رویداد اعتراضی عظیمی، به‌هیچ‌وجه نمی‌توان خشونت را به معترضین نسبت داد. افراد زیادی برای اعتراض آمده بودند چون خشم و عصبانیت زیادی در کشور وجود دارد.»


انتهای پیام/4129/


انتهای پیام/

برچسب ها: بلغارستان
ارسال نظر