دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
08 مهر 1394 - 08:59

ادامه عملیات آزادسازی شهر «قندوز» افغانستان از دست طالبان

یک روز پس از سقوط شهر «قندوز» افغانستان به دست نیروهای طالبان، نیروهای نظامی افغانستان برای آزادسازی این شهر مشغول نبرد با طالبان شدند.
کد خبر : 41340

به‌گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، گزارش‌های رسیده از تبادل آتش میان دو طرف خبر می‌دهد و این در حالی است که «اشرف غنی» رئیس‌جمهوری افغانستان گفته است نیروهای نظامی بعضی ساختمان‌های دولتی را بازپس گرفته‌اند.


براساس این گزارش، پلیس افغانستان اعلام کرد که تاکنون بیش از 80 جنگجو کشته شده‌اند، گرچه این خبر در حال حاضر قابل تایید نیست.


طالبان روز دوشنبه با بیرون راندن نیروهای دولتی شهر «قندوز» را اشغال کرد. یک سخنگوی ناتو روز گذشته (سه‌شنبه) گفت: هواپیماهای ارتش آمریکا با هدف قرار دادن مواضع طالبان در حومه شهر از عملیات نیروهای افغان پشتیبانی می‌کنند.


در جدیدترین بیانیه پنتاگون آمده است: حملات هوایی آمریکا به حومه «قندوز» علیه یک واحد نظامی طالبان بود که در حال حرکت به سوی فرودگاه بودند و نیروهای آمریکایی و ائتلافی را تهدید می‌کردند.


وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که بیمارستان‌های «قندوز» 16 جسد دریافت کرده‌اند و تقریبا 200 نفر نیز مجروح شده‌اند. همچنین سازمان پزشکان بدون مرز گفت که بیمارستان این سازمان در شهر زیر فشار قرار دارد و بسیاری از مجروحان افرادی هستند که تیر خورده‌اند.


یک شاهد عینی در «قندوز» گفت: نیروهای پشتبانی طالبان روز گذشته (سه‌شنبه) وارد شهر شدند و اوضاع خطرناک‌تر از آن است که ساکنان بتوانند آنجا را ترک کنند.


«اشرف غنی» روز گذشته (سه‌شنبه) گفت: عملیات آزادسازی «قندوز» پیشرفت داشته است ولی استفاده طالبان از غیرنظامیان به‌عنوان سپر انسانی در این عملیات مشکلاتی ایجاد کرده است.


وی افزود:‌ دولت افغانستان دولتی مسئولیت‌پذیر است و نمی‌تواند مردم خود در داخل این شهر را بمباران کند و چنین نخواهد کرد.انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته