دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

آشنایی با منجی در ادیان مختلف در ویکی آنا

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 11:14
نیاز به حضور یک مرد آسمانی که با کمک او بتوان حق را اجرا کرد، عدالت را برقرار نمود و در راه کمال گام برداشت یکی از نیاز‌های فطری و حقیقی انسان است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، سيري‌ گذرا در كتب‌ مقدسه‌ اديان‌ و مذاهب‌ مختلف‌ جهان، هر پژوهشگر با انصافي‌ را به‌ پذيرش‌ اين‌ حقيقت‌ ناگزير مي‌سازد كه‌ اعتقاد به‌ ظهور مصلحي‌ كه‌ در آخرالزمان‌ ظهور كرده، جهان‌ را پُر از عدل‌ و داد خواهد كرد، يك‌ اعتقاد جهاني‌ و همگاني‌ است‌.
مقصود از مهدویت اعتقاد به منجی است که در آخرالزمان ظهور می‌کند و بشر را نجات می‌دهد. این منجی در ادیان الهی و اسلام مطرح شده و در شیعه با نام محمد بن الحسن(عج) و لقب‌هایی مثل «مهدی آل محمد(ص)» به عنوان دوازدهمین امام معصوم(ع) مشخص شده است. پنجم تا پانزدهم شعبان را با عنوان دهه مهدویت نامگذاری شده است.

منجی در ادیان مختلف
همه پیروان ادیان الهی و برخی از پیروان ادیان غیر الهی عقیده دارند که در یک عصر بحرانی جهان که فساد و ظلم بیداد می‏ کند، نجات دهنده بزرگ و مصلح جهانی ظهور می‏ کند و اوضاع آشفته جهان را اصلاح نموده و عدل را گسترش می ‏دهد.
در این که مصلح جهانی کیست، دارای چه ویژگی ‏هایی است، نام او چیست و منسوب به کدام ملت و دین است، اختلاف نظر دارند.
ولی نمی ‏توان قضاوت نمود که مقصود آنان از مصلح جهانی امام زمان(ع) می‏ باشد که در اسلام بدان اشاره شده است. گرچه برخی از نشانه‏ ها و مشخصاتی که در سایر ادیان برای مصلح جهانی ذکر شده، درباره امام زمان(ع) نیز صدق می کند.
با توجه به این که بشارت به ظهور مصلح جهانی در ادیان الهی بیان شده و مسئله ظهور حضرت مهدی(عج) در ادیان الهی، پیش از تحریف‏شان هم وجود داشته، اما مصلح تمام ادیان الهی، مهدی موعود است و مقصود دین‏شان همین است، اما پیروان آنها در تطبیق و تعیین مصداق به خطا رفته ‏اند و با توجه به آن چه بیان شد تا حدودی هدف های آیین های مذکور از مهدویت نیز روشن می شود.

هندوها
در آیین هندو نیز از نجات دهنده و موعود، به نام "آواتا" سخن به میان آمده و در منابع هندوها در کتاب اوپانیشا دها مطرح شده است. .... حق همراه او است و آنچه در دریاها و کوه‏ ها پنهان شده باشد، همه را به دست می‏ آورد. از آسمان‏ ها و زمین، آنچه باشد، خبر دهد و از او کسی بزرگتر به دنیا نیاید.

بوداییان
در آیین بودایی که یکی از شاخه‏ های کشین هندویی است، مسئله انتظار مطرح شده و شخصیت مورد انتظار بودای پنجم می ‏باشد.

زرتشتیان
درآیین زرتشت سه منجی به نام‏ های هوشیذر، هوشیذر ما و سوشیانس (نجات دهنده مرگ) از نسل زرتشت مطرح است. آنان جهان را پر ازعدل خواهند کرد. که پس از ظهور، دین را به جهان رواج خواهد داد؛ فقر و تنگدستی را ریشه کن می ­کند و مردم جهان را هم فکر، هم گفتار و هم کردار می‏ گرداند.

یهودیان
در آیین یهود نیز از شخص موعود سخن گفته شده است. گر چه یهودیان در این که موعود کیست، اختلاف نظر دارند. به باور یهودیان موعودشان هنوز ظهور نکرده است. آنچه یهودیان بر آن اتفاق دارند، خروج شخصی در آخر زمان است که کوکب افروز می‏ باشد و روی زمین را به نور رب کریم روشن می‏ گرداند... یهودیان به انتظار او زمان می‏ گذارنند.

مسیحیان
مسیحیان نیز در انتظار مصلح جهانی هستند و اگر چه باور دارند که او حضرت عیسی مسیح(ع) است که از آسمان نزول کرده و جهان را پر از عدل خواهد کرد.

شیعیان
شیعیان معتقدندکه مصلح جهانی امام زمان(عج) است که در آیات و روایات به آن اشاره شده است. امام زمان(عج) همان مهدی(ع) است که جهان را پر از عدل و داد می‏ کند، همان گونه که پر از ظلم شده است.

اهل سنت
اعتقاد به مهدویت از معارف قطعی تمامی مذاهب اسلامی است. ابن ابی الحدید که از عالمان اهل سنت است می‏ گوید: "میان همه فرقه ‏های مسلمان اتفاق قطعی است که عمر دنیا به پایان نمی ‏رسد، مگر پس از ظهور مهدی(عج)"

برهمائيان
در كتب‌ مقدسه‌ برهمائيان‌ از ظهور  ويشنو نويدهاي‌ فراواني‌ هست:
 ويشنو در ميان‌ مردم‌ ظاهر مي‌گردد...او از همه‌ كس‌ قويتر و نيرومندتر است... در يك‌ دستِ‌ ويشنو شمشيري‌ به‌ مانند ستاره‌ دنباله‌ دار و در دست‌ ديگر انگشتري‌ درخشنده‌ دارد.  هنگام‌ ظهور وي، خورشيد و ماه‌ تاريك‌ مي‌شوند و زمين‌ خواهد لرزيد.

چينيان
در مهابهارت يك‌ فصل‌ تمام‌ به‌ كريشنا اختصاص‌ داده‌ شده، و بهگود گيتا شرح‌ و بسط‌ همان‌ فصل‌ است. در مهابهارت پس‌ از تقديس‌ فراوان‌ از كريشنا چنين‌ آمده‌ است:
كريشنا ظهور كرده‌ جهان‌ را نجات‌ مي‌دهد.
 
جيـن‌هـا
در كتب‌ مقدسه‌ جين‌ها آمده‌ است:
هنگامي‌ كه‌ فساد و انحطاط‌ و تباهي‌ جهان‌ را فرا گيرد شخص‌ كاملي‌ كه‌ آن‌ را تيرتنگو (نويد دهنده) گويند، ظهور كرده، تباهي‌ را از بين‌ مي‌برد و پاكي‌ و صافي‌ را از نو برقرار  مي‌سازد.

كتب‌ مقدّسه‌ مانـويه
در كتاب‌ شابوهرگان كتاب‌ مقدس‌ مانويه، نام‌ خردشهر ايزد آمده‌ كه‌ بايد در آخرالزمان‌ ظهور كند و عدالت‌ را در جهان‌ بگسترد. همچنين‌ در تعاليم‌ ماني‌ از مرد بزرگواري‌ بحث شده  كه دوازده جانشين دارد و بوسيله آنها ارواحي كه شايستگي دارند به‌ بهشت‌ راه‌ مي‌يابند.
 
انتهای پیام/

http://ana.ir/i/481469
نشست تخصصی «آینده‌‌پژوهی مهدویت و پساکرونا» برگزار می‌‌شود

نشست تخصصی «آینده‌‌پژوهی مهدویت و پساکرونا» برگزار می‌‌شود

آشنایی با القاب و نام های امام زمان در ویکی آنا + اسامی ترکیبی با مهدی

آشنایی با القاب و نام های امام زمان در ویکی آنا + اسامی ترکیبی با مهدی

زندگی‌نامه یگانه منجی عالم بشریت  در ویکی آنا

زندگی‌نامه یگانه منجی عالم بشریت در ویکی آنا

داستان‌هایی از امام زمان (عج) در ویکی آنا

داستان‌هایی از امام زمان (عج) در ویکی آنا

زمانی که نبوی و تاج‌زاده مقابل نماینده امام ایستادند/ چپ‌های امنیتی که سبب انحلال سازمان مجاهدین انقلاب شدند

زمانی که نبوی و تاج‌زاده مقابل نماینده امام ایستادند/ چپ‌های امنیتی که سبب انحلال سازمان مجاهدین انقلاب شدند