دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
29 اسفند 1393 - 10:47

پیام نوروزی اوباما: اکنون بهترین زمان برای آغاز روابط مختلف میان ایران و آمریکا در آینده است

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که سال جدید بهترین فرصت در طول دهه‌های گذشته برای پیگیری آغاز روابط مختلف ایران و آمریکا در آینده است.
کد خبر : 9433

به گزارش خبرگزاری آنا به نقل از رویترز، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در پیام نوروزی خود به مردم و مقامات ایران تصریح کرد: من معتقدم که ملت‌های ما به یک فرصت تاریخی برای حل مساله هسته‌ای ایران به صورت صلح‌آمیز رسیده‌اند، فرصتی که نباید به هیچ وجه آن را از دست داد.


ایران و کشورهای 1+5 هم‌اکنون به دنبال دستیابی به توافق جامع هسته‌ای هستند که در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران برای مدت حداقل 10 سال تحریم‌های اقتصادی را علیه ایران لغو کند.


ایران و شش قدرت جهانی سعی دارند تا پایان مارس به چارچوب یک تفاهمنامه سیاسی دست یابند.


این در حالی است که مقامات ایرانی همواره بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده‌اند.


اوباما در بخش دیگری از پیام خود اظهار کرد: روزها و هفته‌های آتی بسیار سخت و دشوار خواهد بود. مذاکرات با پیشرفت‌هایی روبرو بوده اما بحث‌هایی نیز باقی مانده است.


همچنین کسانی در دو کشور وجود دارند که مخالف دستیابی به یک توافق هسته‌ای و حل این مساله از راه دیپلماتیک هستند.


رئیس‌جمهور آمریکا گفت: پیام من به شما ملت ایران آن است که ما با هم می‌توانیم برای آینده‌ای که به دنبال دستیابی به آن هستیم صحبت کنیم.


وی افزود: امسال بهترین فرصت در دهه‌های اخیر برای آغاز روابط مختلف میان ایران و آمریکا در آینده است.


اوباما همچنین در پیام خود با اشاره به تحریم‌های اقتصادی و شرای ایران در مسیر تجارت و سرمایه‌گذاری جهانی خطاب به مسئولین ایرانی گفت: ممکن است چنین فرصتی دیگر تکرار نشود. ما نباید این فرصت را از دست بدهیم.


اظهارات اوباما در حالی مطرح می‌شود که مقامات رسمی ایران بارها اعلام کرده‌اند که هیچ‌گاه بر اثر فشار تحریم‌ها پای میز مذاکرات ننشسته‌اند و نخواهند نشست.


انتهای پیام/

ارسال نظر