دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 تير 1403 - 09:49
در گفت‌وگوی تفصیلی با آنا تشریح شد؛

چگونه می‌توان قطار آزمون سراسری را به مقصد موفقیت هدایت کرد؟

چگونه می‌توان قطار آزمون سراسری را به مقصد موفقیت هدایت کرد؟
آزمون سراسری همه‌ساله متقاضیان زیادی به خود می‌بیند که ماراتُن‌گونه درصدد عبور از یکدیگر هستند تا به تراز و رتبه دلخواه خود برسند؛ اما چگونه می‌توان در روز کنکور به بهترین نحو از تلاش‌های خود استفاده کرد؟
کد خبر : 921803

خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ آزمون سراسری همه‌ساله متقاضیان زیادی به خود می‌بیند که ماراتُن‌گونه درصدد عبور از یکدیگر هستند تا به تراز و رتبه دلخواه خود برسند؛ اما چگونه می‌توان در روز کنکور به بهترین نحو از تلاش‌های خود استفاده کرد؟

مهم‌ترین مشخصه کنکور رقابت فشرده برای قبضه صندلی‌های دانشگاه‌ها و قبولی در رشته‌های مدنظر است؛ اما در کنار این رقابت نحوه قبولی متقاضیان در رشته‌های مورد علاقه بسیار مهم است.

اغلب وقتی با برترین‌های کنکور صحبت می‌شود، ابتدا این سوال در ذهن متبادر می‌شود که آیا کلاس‌های کنکور رفتید؟ بسیاری از کنکوری‌ها این پاسخ را داده‌اند که خیر، با برنامه‌ریزی و تمرینات مداوم و فشرده موفق شدیم رتبه بالا را کسب کنیم.

رمز موفقیت در آزمون سراسری چیست؟

خبرنگار آنا با احسان‌الله مسیبی عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان و مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان به گفت‌وگو پرداخته است.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان و مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: موفقیت در آزمون سراسری در سایه آرامش، اعتماد به نفس، تغذیه مناسب و مطالعه مفید به دست می‌آید و و توجه به این چهار ستون ضامن موفقیت داوطلبان کنکور است و نباید به صورت افراطی تنها به اصل مطالعه توجه شود و سایر بخش‌ها مغفول بماند.

چگونه در ایستگاه آخر کنکور به مقصد دلخواه برسیم

مسیبی عنوان کرد: از این رو داوطلبان باید یک روز قبل از کنکور از مطالعه و حتی مرور مطالب قبلی اجتناب کنند، چراکه نظم ذهنی داوطلب را به هم می‌ریزد و از سوی دیگر، استرس و نگرانی مضاعفی به داوطلب وارد می‌کند، دراینصورت داوطلب در آن شرایط با کوچک‌ترین اشتباه در بیان مطلب تصور می‌کند که تمامی مطالب را فراموش کرده است.

وی اضافه کرد: داوطلبان تلاش خود را در روز‌ها و ماه‌های قبل انجام داده و اکنون دنبال حصول نتیجه هستند، از این‌رو مطالعه در روز آخر نه‌تنها کمکی به افزایش دانسته‌ها نمی‌کند، بلکه موجب پراکندگی در یادآوری مطالب می‌شود و این موضوع در روز برگزاری کنکور آسیب زیادی به داوطلب وارد می‌کند.

مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تبیین کرد: داوطلبان در روز منتهی به کنکور از رصد شبکه‌های مجازی غیررسمی، توجه به شایعات، اخبار ضدونقیض و تمرین تکنیک‌های تبلیغاتی و نادرست تست‌زنی پرهیز کرده و در کنار خانواده به پیاده‌روی و تفریح مورد علاقه بپردازند تا با آرامش و آسودگی خاطر آماده برگزاری آزمون شوند.

مسیبی تشریح کرد: داوطلبان برای اینکه خواب آرامی داشته باشند، لازم نیست از قرص خواب یا دارو‌های خواب‌آور استفاده کنند یا ورزش سنگین و خسته‌کننده انجام دهند، بلکه آنان باید به خاطر داشته باشند که این شب هم مانند شب‌های دیگر زندگی آنان بوده، با این تفاوت که بهتر است کمی زودتر از گذشته بخوابند و صبح زودتر بیدار شوند.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه این مرحله از کنکور در گرم‌ترین روز‌های سال برگزار می‌شود، حتماً در روز کنکور از پوشیدن لباس نو و جدید خودداری و لباسی بپوشند که بار‌ها پوشیده و به آن عادت دارند.

مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با اشاره به نقش تغذیه مناسب خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات داوطلبان در روز آزمون این است که بسیاری از آنان از خوردن صبحانه در روز کنکور یا خوردن تغذیه در میانه آزمون اجتناب می‌کنند، در حالی که تغذیه صحیح و استفاده از مواد قندی برای داوطلب کنکور ضروری است و موجب افزایش عملکرد داوطلب در حین آزمون می‌شود.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان بیان کرد: دلیلی ندارد داوطلبان پس از ورود به حوزه امتحانی از آمادگی سایر داوطلبان سؤال بپرسند و بعد از توزیع دفترچه، هرگز آن را ورق نزنند و سؤالات مختلف را نبینند تا نظم ذهنی‌شان پابرجا باشد و فقط به سؤال پیش رو فکر کنند.

مسیبی شد: سؤال برای داوطلب چند حالت دارد؛ در صورتی که پاسخ را می‌دانند، هرگز روی پاسخ خود تردید نکنند و اگر بین دو گزینه تردید داشتند، تست را بزنند، چراکه ضریب موفقیت در این حالت بسیار بالاست، اما اگر بین سه گزینه دچار تردید بوده، از زدن آن تست جداً خودداری کنند.

داوطلبان هنگام آزمون به رشته مورد علاقه فکر نکنند

وی افزود: داوطلبان هنگام آزمون هرگز به رشته دلخواه و رتبه مدنظر فکر نکنند، بلکه تنها تمرکزشان را روی سؤال پیش رو قرار دهند و از فکر کردن درباره سؤالاتی که نتوانستند پاسخ دهند بپرهیزند، چراکه رتبه کنکور در رقابت با سایرین به‌دست می‌آید و با نمره امتحان مدرسه تفاوت دارد.

چگونه در ایستگاه آخر کنکور به مقصد دلخواه برسیم

مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان یادآور شد: یکی از حالاتی که برای برخی از داوطلبان در لحظه آغازین آزمون رخ می‌دهد، احساس فراموشی بوده که این حالت، حالتی کاذب است، بنابراین اگر داوطلبان دچار این حالت شدند با اعتماد به‌ نفس ابتدا سؤالاتی را پاسخ دهند که مسلط هستند و مطمئن باشند پس از چند دقیقه این حالت از بین می‌رود.
داوطلبان نباید روی یک سؤال بیش‌ازاندازه توقف کنند، چراکه ارزش نمره و ضریب سؤالات یک درس یکسان بوده، بنابراین با زمانی که روی یک سؤال می‌گذارند، ممکن است بتوانند به پنج سؤال آسان‌تر پاسخ دهید و از سوی دیگر، وقت برای پاسخگویی به سایر سؤالات زمان از دست خواهد رفت.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان افزود: فراموش نکنیم کنکور، رقابت است و هر سؤال ضریب خود را دارد و دقت و توجه داوطلب است که موجب موفقیت می‌شود، از این‌رو داوطلبان هنگام آزمون به‌هیچ‌عنوان نگران حرف دوستان، خانواده و همکلاسی‌ها نباشند و فقط به سؤالات توجه کنند و به خاطر داشته باشند اگر سؤالات دشوار باشد، برای همه دشوار بوده و اگر آسان باشد، برای همه آسان است، از این‌رو تمرکز باید بر موفقیت در این رقابت باشد نه گرفتن نمره‌ای خاص.

مسیبی تأکید کرد: برای اینکه اکسیژن مناسب به مغز داوطلبان برسد، روی صندلی صاف بنشینند. اگر داوطلبی کمرش را خم کند، تبادل هوا بین ریه‌ها و فضای بیرون دچار مشکل می‌شود و به‌تدریج سطح اکسیژن خون پایین می‌آید و کارایی مغز افت می‌کند.

وی عنوان کرد: در لحظات پایانی آزمون، ذهن و حافظه داوطلبان خسته‌تر از قبل است، بنابراین داوطلبان به پاسخ‌هایی که داده‌اند، شک نکرده و آن را دست‌کاری نکنند، چراکه معمولاً به اذعان خود داوطلبان، پاسخ دوم اشتباه است و نمره مثبت را به منفی تبدیل می‌کند.

عضو انجمن مشاوران تحصیلی استان اصفهان در ادامه توضیح داد: زمان کنکور استاندارد است و اگر داوطلب زمان را درست مدیریت کند، قطعاً وقت اضافه هم خواهد داشت، از این‌رو توصیه می‌شود داوطلبان بین پاسخ دادن به دو سؤال ثانیه‌ای مکث کنند و بین پاسخ دادن به دو درس نیز بین پنج تا ۱۰ ثانیه استراحت کنند و از پاسخ‌گویی شتاب‌زده بپرهیزند و با تمرکز کامل سراغ درس‌های بعدی بروند.

مشاور تحصیلی مرکز هدایت تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان مطرح کرد: آرامش، اعتمادبه‌نفس و پرهیز از پاسخ‌گویی شتابزده در جلسه امتحان برای داوطلب بسیار مهم است و موجب می‌شود داوطلب با اتکا بر دانسته‌های خود بهترین نتیجه را از آزمون پیش رو بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته