دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سبزترین منطقه‌ پایتخت کجاست؟

سبزترین منطقه‌ پایتخت کجاست؟
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نقشه‌ طبقه‌بندی شده‌ کاربری اراضی شهر تهران بر مبنای نقشه‌های هزارم را تهیه و در دسترس کارشناسان قرار داده است.
کد خبر : 921282

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، تهيه‌ انواع نقشه‌ها، تصاوير ماهواره‌ای در مقياس‌های مختلف و توليد اطلاعات مكانی از ماموریت‌های معاونت اطلاعات مکانی سازمان فاوا است و در این راستا نقشه‌ی طبقه‌بندی شده‌ی کاربری اراضی تهران مشتمل بر شش کلاس کاربری اراضی تهیه شده است.

کارشناسان سازمان فاوا در نقشه‌ی طبقه‌بندی شده‌ی کاربری اراضی تهران، کلاس‌های زمین با کاربری فضای سبز، قطعات ملکی، قطعات صنعتی، پوسته‌ی معابر، پهنه‌های آبی و فرودگاه را به تفکیک شناسایی کرده‌اند.

آخرین نقشه‌ کاربری اراضی شهر تهران در سال ۱۳۸۱ بر پایه‌ نقشه‌‌های دو هزارم تهیه شده بود و نقشه‌ طبقه‌بندی شده‌ی کاربری اراضی تهران بر مبنای نقشه‌های هزارم نخستین نقشه با این ویژگی به‌حساب می‌آید.

بر اساس این نقشه، بالغ بر 55 درصد از شهر تهران به قطعات ملکی با کاربری‌های مسکونی، تجاری و دولتی اختصاص یافته و 23 درصد شهر مربوط به پوسته‌ معابر است.

نقشه‌ طبقه‌بندی شده‌ی اراضی شهر تهران نشان می‌دهد منطقه‌ی ۲۱ به‌عنوان صنعتی‌ترین منطقه‌ شهری ارزیابی شده و مناطق 22 و4 با واقع‌شدن پارک‌های فرامنطقه‌ای چیتگر و لویزان سبزترین مناطق شهر تهران هستند.

گفتنی است نقشه‌ی طبقه‌بندی شده‌ کاربری اراضی تهران راهنمای قابل‌توجهی برای طراحی‌ها و توسعه‌های آتی شهری به‌حساب می‌آید و می‌تواند نقش کلیدی در تصمیم‌سازی برنامه‌ریزان و مدیران برای تقسیم عادلانه‌ی منابع و خدمات شهری داشته باشد.

همچنین این اطلاعات از طریق سرویس‌های اطلاعات مکانی در اختیار کاربران داخلی شهرداری قرار گرفته و کاربران خارج از شهرداری می‌توانند از طریق اداره‌ی انتشارات و فروش نقشه‌ها به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته