دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مصرف خودسرانه مکمل‌ها و عوارض سوء آنها

مصرف خودسرانه مکمل‌ها و عوارض سوء آنها
مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو ضمن تشریح موارد استفاده طیف گسترده مکمل‌ها به تشریح صحت و سقم القا مصرف ویتامین‌ها پرداخت.
کد خبر : 921210

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، علیرضا رستمی گفت: فرآورده‌های مکمل، طیف گسترده‌ای را شامل می‌شوند؛ از جمله موارد مورد استفاده در حفظ سلامت عمومی بدن مانند انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی، ویتامین‌های مورد استفاده در نوزادان و مادران باردار و شیرده که در مراکز بهداشت و به صورت رایگان در اختیار گروه هدف قرار می‌گیرد و همچنین مکمل‌های  مورد استفاده در افزایش عملکرد ورزشی افراد و ورزشکاران.

وی در این باره افزود: همچنین گروه دیگری از فرآورده‌های مکمل و ویتامین‌ها در «حفظ سلامت پوست، مو و ناخن»، «بهبود عملکرد دستگاه ایمنی»، مدیریت وزن و به منظور کاهش یا افزایش وزن»، «پیشگیری و حمایت از شرایط خاص سلامت مانند پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و ...»، «آنتی‌اکسیدان‌ها» و «امگا ۳» مورد تجویز و استفاده قرار می‌گیرند.

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو همچنین درباره شرایط تجویز و مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها، تاکید کرد: با توجه به نیاز پایه بدن به ریزمغذی‌ها و با نگاهی به سبد غذایی خانوار و کاهش احتمالی سرانه مصرف برخی از اقلام مهم حاوی ریزمغذی‌ها، تجویز مصرف به صورت شکل دارویی فرآورده مکمل از سوی متخصصان مربوطه و بر مبنای بار بیماری‌ها و نتایج آزمایش‌های کلینیکی و پاراکلینیکی صورت می‌گیرد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ارزیابی از القای مصرف فرآورده‌های مکمل و ویتامین‌ها گفت: مشخص است که در برخی موارد و با توجه نگاه انتفاعی و اقتصادی شرکت تولید کننده به بازار رقابتی مصرف، القای مصرف نیز غیر قابل اجتناب به نظر می‌رسد.

رستمی درباره عوارض احتمالی مصرف نابجای مکمل‌ها و ویتامین‌ها و بروز مشکلات جسمی در این ارتباط، گفت: مصرف هر عنصر، ماده غذایی و دارویی بیش از حد مجاز تعیین شده در منابع بین‌المللی برای عموم جامعه و به ویژه در گروه‌های در معرض خطر شامل کودکان، سالمندان، مادران باردار و شیرده، بیماران صعب العلاج یا نقص دستگاه ایمنی و. انواع عوارض حاد قابل مشاهده در کوتاه مدت و یا بطئی و دراز مدت را به دنبال خواهد داشت و بر همین اساس لازم است هر گونه مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها با مشورت و تجویز پزشک مربوطه انجام شود و از مصرف خودسرانه این اقلام پرهیز شود.

وی در توضیح عوارض ناشی از مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک و همچنین مصرف بی‌رویه مکمل‌ها افزود: خطر بروز مسمومیت به دنبال مصرف بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی وهمچنین خطر تداخل مصرف برخی مکمل‌ها با دارو‌های خاص نظیر امگا و وارفارین و در افراد دارای بیماری خاص نظیر بیماران کلیوی و کبدی وجود دارد.

مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو با اشاره به تعداد فزاینده مجوز‌های صادر شده از سوی این سازمان و آمار شناسه‌گذاری مکمل‌های تولید داخل، گفت: این موضوع حاکی از افزایش نوع و تعداد مکمل‌های تولیدی در کشور و در نتیجه استقبال پزشکان و بیماران نسبت به مصرف این فرآورده‌هاست. در مجموع توصیه  می‌شود مردم هرنوع مصرف مکمل و ویتامین‌ها را با نظر و تجویز پزشک مربوطه داشته باشند و از مصرف خودسرانه آن پرهیز شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته