دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کیفیت و بهداشت آب در ۹۵۴ آزمایشگاه در کشور به صورت مستمر پایش می شود

کیفیت و بهداشت آب در ۹۵۴ آزمایشگاه در کشور به صورت مستمر پایش می شود
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: تعداد آزمایشگاه‌های آب در سال ۱۳۷۴ که شروع فعالیت شرکت‌های آب و فاضلاب بوده از ۳۱ واحد در طی ۲۸ سال به ۹۵۴ رسیده است.
کد خبر : 921177

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا از شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، هاشم امینی گفت: شبکه آزمایشگاه‌های آب یکی از پیشرفته‌ترین و مجهزترین شبکه‌های آزمایشگاهی کشور است که علاوه بر توسعه سخت‌افزاری، توجه بسیار خوبی به مقوله انجام آزمون‌ها بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی ایزو ۱۷۰۲۵ کرده است و نتایج آزمون‌های انجام شده در این آزمایشگاه‌ها از دقت و صحت بسیار خوبی برخوردار است.

وی با اشاره به این‌که آب برای آن که قابلیت شرب داشته باشد باید ویژگی‌های آن با استاندارد‌های فیزیکی و شیمیایی و همچنین میکروبی مقایسه شود تا اطمینان حاصل شود خطری از این بابت سلامت مصرف‌کننده را تهدید نمی‌کند گفت: در حال حاضر ۱۳۴ آزمایشگاه اصول استاندارد ۱۷۰۲۵ را پیاده‌سازی کرده‌اند و ۵ آزمایشگاه نیز از مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران گواهی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال نیز اکثر آزمایشگاه‌های مرکزی شرکت‌های آب و فاضلاب گواهی‌نامه از مؤسسه ملی استاندارد دریافت خواهند کرد.

مدیرعامل آبفای کشور با بیان این‌که آزمایشگاه‌های آب از بخش‌های مختلفی مانند آزمایشگاه‌های باکتریولوژی بیولوژی، فیزیکی و شیمیایی معمول، ریزآلاینده آلی و معدنی تشکیل شده است ادامه داد: شناسایی و تعیین مقدار عامل‌های فیزیکی و شیمیایی و همچنین باکتریولوژی آب از طریق آزمایشگاه‌های آب انجام می‌شود.

امینی خاطرنشان کرد: ۱۵۸۷ کارشناس در آزمایشگاه‌های آب و فاضلاب در رشته‌های میکروبیولوژی، بیولوژی و شیمی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری درحال‌خدمت هستند.

وی افزود: باتوجه‌به اهمیت نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرب، باهدف حضور میدانی برای انجام آزمون‌های مرتبط با بهداشت و کیفیت آب، تعداد ۳۵ دستگاه خودرو آزمایشگاه سیار که دارای قابلیت اندازه‌گیری آزمون‌های بهداشت و سلامت آب هستند تجهیز و در اختیار شرکت‌های آب و فاضلاب در سراسر کشور قرار گرفت.

انتهای پیام/

برچسب ها: آب
ارسال نظر
هلدینگ شایسته