دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 تير 1403 - 11:09

سیم کارت همراه اول دائمی بخرم یا اعتباری؟

سیم کارت همراه اول دائمی بخرم یا اعتباری؟
با توجه به تاثیر سیم کارت‌ها بر زندگی بشر، به جرات می‌توان گفت که ۹۹ درصد انسان‌ها داشتن سیم کارت را در زندگی، از مهمترین اولویت‌های خود می‌دانند.
کد خبر : 920997

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، با توجه به تاثیر سیم کارت ها بر زندگی بشر، به جرات می توان گفت که 99 درصد انسانها داشتن سیم کارت را در زندگی، از مهمترین اولویت های خود می دانند. در کشور ما نیز اوضاع به همین منوال است. همراه اول اولین اپراتور بزرگ کشور است. دو سیم کارت این اپرتور که در بین کاربران محبوبیت بالایی دارد، سیم کارت دائمی و سیم کارت اعتباری می باشد.

در زمان خرید سیم کارت، اکثر کاربران به این موضوع فکر می کنند که سیم کارت دائمی تهیه کنند یا سیم کارت اعتباری؟

به دلیل قدمت و شهرت اپراتور همراه اول، همه ما با سیم کارت‌های این اپراتور آشنا هستیم. کمتر کسی است که این اپراتور را نشناسد و یا سیم کارتی از این اپراتور نخریده باشد. تعداد معدوی از کاربران هنوز سیم کارت همراه اول را تهیه نکرده اند. اگر شما نیز جزء این تعداد معدود هستید و نمی‌دانید کدام سیم کارت این اپراتور مناسب شماست، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فرض کنید یکی از آشنایان شما قصد تهیه سیم کارت همراه اول را دارد. اگر از شما بپرسد سیم کارت دائمی بخرم یا اعتباری؛ شما چه پاسخی برای این سوال دارید؟ آیا از مزایا و معایب کلیدی هر کدام آگاه هستید؟

اگر بخواهیم به این تفاوت ها به صورت تیتروار اشاره کنیم، موارد زیر از مهم‌ترین آنها هستند:

  1. قیمت سیم کارت
  2. امکان / عدم امکان سرمایه‌گذاری
  3. تعرفه اینترنت، مکالمه و پیامک
  4. مدت زمان سلب امتیاز سیم کارت
  5. پرداخت هزینه‌ها (پرداخت به صورت قبض / خرید شارژ)

دلیل تفاوت قیمت سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول

اگر بخواهید تفاوت سیم کارت دائمی و اعتباری را بگویید، حتما در اولین مورد به تفاوت قیمت خطوط دائمی و اعتباری اشاره می‌کنید. دقیقا درست حدس زده‌اید در زمان قیمت گذاری سیم کارت دائمی همراه اول، موضوعات بسیاری را در نظر می گیرند که با سیم کارت اعتباری آن تفاوت بسیاری دارد.

قیمت گذاری سیم کارت

 

احتمالا در نگاه اول بگویید با وجود خدمات یکسانی که خطوط دائمی و اعتباری می‌دهند عملا نباید تفاوتی در قیمت آنها باشد اما نکات کوچکی است که باعث گران قیمت بودن خطوط دائمی نسبت به خطوط اعتباری شده است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم.

اعتبار و قدمت

اعتباری ویژه‌ای که سیم کارت همراه اول دارد را در دیگر سیم کارت ها نمی توان یافت. این سیمکارت ها خیلی قبل‌تر از سیم کارت‌های اعتباری عرضه شده‌اند. اولین سیم کارت همراه اول با پیش‌شماره 0912 در سال ۱۳۷۳ عرضه شد. می‌توان گفت هرچه دایره خط قدیمی‌تر باشد، ارزش بیشتری دارد.

همین اعتبار سبب شده میزان تقاضا افزایش یابد و حجم تقاضا در برابر محدودیت تعداد شماره‌های قابل عرضه باعث افزایش قیمت آنها نسبت به خطوط اعتباری شده است. اما ساده‌ترین پاسخ این است که اپراتور همراه اول از همان ابتدای فروش سیم کارت‌های خود، خطوط دائمی را گران‌تر از خطوط اعتباری عرضه کرده است.

سرمایه گذاری بر روی سیم کارت

خطوط دائمی همراه اول فقط به سیم کارت 0912 محدود نمی‌شود و پیش‌شماره‌های دیگری وجود دارند که هر کدام به چندین استان تعلق دارند. اما تفاوتی که سایر پیش‌شماره‌ها با خط ۰۹۱۲ دارند این است که هم به صورت دائمی و هم اعتباری عرضه شده‌اند. به عنوان مثال پیش‌شماره 0916 که متعلق به استان‌های خوزستان و لرستان است، هم به صورت دائمی و هم اعتباری عرضه می‌شود.

بنابراین خرید سیم کارت دائمی به خودی خود سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود و پیش‌شماره و نوع رندی شماره نیز اهمیت بسیاری دارد. می‌توان گفت تنها پیش‌شماره‌ای که خرید آن سرمایه‌گذاری است، سیم کارت 0912 همراه اول است.

از آن جایی که همراه اول دیگر خط ۰۹۱۲ عرضه نمی‌کند بنابراین خرید آن علاوه بر کسب اعتبار به سرمایه‌گذاری نیز تبدیل شده است.

تفاوت تعرفه استفاده از خدمات خطوط دائمی و اعتباری

همراه اول تعرفه خدمات سیم کارت دائمی خود را ارزان‌تر از سیم کارت‌های اعتباری تعیین کرده است.

بگذارید این موضوع را با یک مثال ساده توضیح دهم. فرض کنیم می‌خواهیم ۱۰ دقیقه صحبت کنیم، ۱۰۰ پیامک فارسی یک صفحه‌ای ارسال کنیم و ۱ گیگابایت اینترنت مصرف کنیم. با توجه به تعرفه‌ها چه مقدار هزینه باید بپردازیم؟

  • ⦁ برای سیم کارت دائمی هزینه مکالمه ۵۹۹ تومان، هزینه ارسال پیامک ۸۹۰ تومان و برای اینترنت باید ۴۱.۹۴۳ تومان (نرخ تعرفه اینترنت آزاد) بپردازید.
  • ⦁ برای سیم کارت اعتباری هزینه مکالمه ۸۹۹ تومان، هزینه ارسال پیامک ۱.۰۶۰ تومان و برای اینترنت باید ۶۲.۹۱۴ تومان (نرخ تعرفه اینترنت آزاد) بپردازید.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان نتیجه گرفت که هزینه استفاده از خدمات سیم کارت دائمی ارزان‌تر از سیم کارت اعتباری است.

چطور هزینه‌های سیم کارت همراه اول را پرداخت کنم؟

مشترکانی که سیم کارت های اعتباری همراه اول را دارند، باید برای استفاده از خدمات همراه اول اعتبار خود را افزایش دهند و در هنگام خرید شارژ، مالیات بر ارزش افزوده نیز حساب می‌شود و مقدار شارژ کمتر از مبلغی است که به سیم کارت اضافه می‌شود. اما در مورد سیم کارت‌های دائمی در زمان پرداخت قبض موبایل، دو اصطلاح “میان دوره” و “پایان دوره” وجود دارد

چه زمانی سیم کارت سلب امتیاز می‌شود؟

بر اساس قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورها می‌توانند در صورت عدم فعال بودن سیم کارت، آن را سلب امتیاز کنند.

مدت زمان سلب مالکیت، یکی از تفاوت‌های سیم کارت دائمی و اعتباری است. در صورت عدم استفاده از خطوط اعتباری معمولا بعد از ۹۰ روز سلب امتیاز می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود سیم کارت اعتباری همراه اول خود را حداقل ۱۰۰۰ تومان شارژ کنید تا سلب امتیاز نشود.

سیم کارت‌های دائمی نیز از این قائده مستثنی نیستند و در صورت عدم استفاده سلب امتیاز می‌شوند. تفاوت در مدت زمان سلب امتیاز است، سیم کارت‌های اعتباری زودتر از سیم کارت‌های دائمی سلب امتیاز می‌شوند.

بسیاری از افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در حوزه سیم کارت را دارند از همین ویژگی استفاده می‌کنند. سیم کارت 0912 کارکرده را می‌خرند و تنها با پرداخت هزینه آبونمان مدت زمان طولانی آن را خاموش نگه می‌دارند.

بدین ترتیب تعداد زنگ‌خورهای آن کاهش یافته و می‌توانند با قیمت بالاتری بفروشند. در واقع یکی از ترفندهای فروش سیم کارت 0912 همراه اول اما با قیمت بیشتر، همین مسئله است.

شباهت های سیم کارت دائمی و اعتباری همراه اول

اصلی‌ترین خدمات یک سیم کارت؛ مکالمه، ارسال پیامک و اینترنت است. باید به شما بگویم هیچ تفاوتی میان این سه خدمت در خطوط دائمی و اعتباری وجود ندارد.

سرعت اینترنت برای هر دو یکسان است زیرا دکل‌های همراه اول یک نوع آنتن را در اختیار مشترک قرار می‌دهند.

خب حالا که مزایا و معایب سیم کارت‌های دائمی و اعتباری را فهمیدید، می‌توانید با توجه به نیازها و بودجه خود، بهتر در مورد خرید آن تصمیم بگیرید. هر آنچه پیش از خرید سیم کارت همراه اول نیاز دارید، سعی کردم در این مطلب به آنها اشاره کنم اما حالا که می‌دانید سیم کارت دائمی بهتر است یا اعتباری، از کجا راحت‌تر سیم کارت بخریم؟

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته