دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سبایا محل حضور کاروان اسرای کربلا در بازگشت به مدینه+ فیلم

سبایا محل حضور کاروان اسرای کربلا در بازگشت به مدینه+ فیلم
سبایا محل فرود کاروان اسرای کربلاست که از شام برمی‌گشتند. خانواده امام حسین (ع) در خارج از مدینه در این مکان فرود آمدند.
کد خبر : 920914

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سبایا محل فرود کاروان اسرای کربلاست  که از شام برمی‌گشتند. هنگامی که کاروان اهل‌ بیت (ع) به این منطقه در نزدیکی مدینه رسید در بیرون شهر چادرها را برافراشتند. بشیر بن حذلم به دستور امام سجاد(ع) به مدینه رفت و در کنار مسجد النبی، اشعاری را با گریه خواند و مردم را از شهادت امام حسین(ع) مطلع ساخت و ورود امام سجاد و اهل بیت امام حسین(ع) به مدینه را اعلام کرد. 

اینجا مکانی است که فاطمه صغری ، سکینه بنت الحسین(س) خانه ای بنا کردند به اعتراض اینکه خانه حضرت فاطمه زهرا(س) را در مسجدالنبی که خانه ایشان بود از دستشان گرفتند. این خانه چاهی دارد و شیعیان و محبان اهل بیت دائما این خانه را تجدید بنا می کردند و هنوز بنای آن  بعد از 1400 سال باقی مانده است.

وقتی از حضرت سکینه سوال می کردند چرا در بیرون مدینه خانه ساختید، می فرمودند خانه مادر ما را در مدینه از ما گرفتند و دیگر در مدینه جایی مداریم . در واقع این یک حرکت انتقادی بود که به همه اعلام کنند خانه فاطمه زهرا(س) در مدینه در مسجدالنبی قرار داشت.

وقتی اسرای کربلا در این مکان متوقف شدند مردم به استقبال آمدند و از جمله کسانی که به استقبال کاروان آمد حضرت ام البنین(س)  بود. حضرت زینب(س)  دست در گردن ام البنین نهاد و تک تک حوادث کربلا را بازگو کرد از جمله این حادثه را که گفت مادر جان عباست را کشتند ام البنین صدا زد فدای سر حسین و پرسید حسینم چه شد ، تا گفتند حسینت را کشتند ام البنین خاک برداشت و به سرش ریخت و فرمود دیگر بنی هاشم بیچاره شد. 

بعد از آن حضرت ام البنین به بقیع می رفت و بالای سر صورت چهار قبر که درست کرده بود می نشست و نوحه می خواند: «دیگر مرا ام البنین نخوانید - ام البنین دیگر پسر ندارد» اینجا جایی بود که حضرت سکینه و حضرت رباب و دیگر اسرایی که از کربلا آمده بودند برای مردم مدینه روضه خوانی کردند. مدینه هنوز هم غریب است. 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته