دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

آخرین نظرسنجی انتخابات/ مشارکت مردم افزایش می‌یابد

آخرین نظرسنجی انتخابات  مشارکت مردم افزایش می‌یابد
نتیجه آخرین موج نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نسبت به دور دوم افزایش پیدا کرده است و پیش بینی می‌شود نرخ مشارکت در این انتخابات با احتساب حاشیه خطای ۳ درصد، حدود ۴۲/۷ درصد باشد.
کد خبر : 920561

به گزارش گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مشارکت مردم نسبت به دور اول افزایش یافته است و طبق آخرین موج پیمایش اجراشده توسط موسسه افکارسنجی ملت، مشارکت قطعی با احتساب حاشیه خطای ۳ درصد، ۴۲/۷ درصد برآورد می‌شود. همانطور که در دور اول انتخابات مشاهده شد، بخش قابل‌توجهی از افرادی که گفته بودند در انتخابات شرکت می‌کنند اما در انتخاب کاندیداها مردد بودند، عملاً در انتخابات شرکت نکردند و این باعث بروز خطا در نتایج عمده مراکز نظرسنجی شد. با این فرض در موج آخر این پیمایش که از تاریخ ۱۳ تا ۱۴ تیرماه ۱۴۰۳ با حجم نمونه ۱۱۰۰ نفر از افراد بالای ۱۸ سال در کشور و با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده متناسب با جمعیت انجام شده است، نتایج نهایی انتخابات در دو حالت گزارش می‌شود. در حالت اول تمام مرددین از نمونه حذف شده‌اند و در حالت دوم تنها نیمی از این افراد از نمونه خارج شده‌اند.

مشخصات جمعیت‌شناختی پاسخگویان

در این پیمایش، ۵۰/۳ درصد از پاسخگویان مرد و ۴۹/۷ درصد زن هستند، به‌طوری‌که ۴۰/۱ درصد در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال (جوان)، ۴۶/۱ درصد در بازه سنی ۳۶ تا ۶۰ سال (میانسال) و ۱۳/۸ درصد در بازه سنی بیش از ۶۰ سال (سالمند) قرار دارند. همچنین، ۴۰/۳ درصد از پاسخگویان ساکن مراکز استان‌ها، ۳۶/۹ درصد ساکن شهرهای تابعه و ۲۲/۸ درصد ساکن روستاهای کشور هستند.
 نتیجه آخرین موج نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، نسبت به دور دوم افزایش پیدا کرده است و پیش بینی می شود نرخ مشارکت در این انتخابات با احتساب حاشیه خطای 3 درصد، حدود 42/7 درصد باشد.

نتیجه مشارکت و رای نامزدها در حالت حذف تمام افراد مردد

اگر تمامی افراد مردد در نمونه را حذف نماییم، میزان مشارکت قطعی مردم در انتخابات ۴۲/۷ درصد خواهد بود. همچنین، در بین کسانی که گفته‌اند قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد، آقای مسعود پزشکیان ۵۳/۷ درصد و آقای سعید جلیلی ۴۴/۲ درصد از این آراء را به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این ۲/۱ درصد قصد دارند رأی سفید یا باطله دهند.

آخرین نظری سنجی انتخابات/ مشارکت مردم افزایش می‌یابد

البته اگر نیمی از افراد مردد در نمونه را حذف نماییم، میزان مشارکت قطعی مردم در انتخابات ۴۶/۸ درصد خواهد بود. همچنین، در بین کسانی که گفته‌اند قطعاً در انتخابات شرکت خواهند کرد، آقای مسعود پزشکیان ۴۸/۹ درصد و آقای سعید جلیلی ۴۰/۳ درصد از این آراء را به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این ۲ درصد گفته‌اند رأی سفید یا باطله می‌دهند و ۸/۸ درصد نیز بی‌تصمیم بوده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته