دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کلینیک مجازی خودمراقبتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرد

کلینیک مجازی خودمراقبتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرد
کلینیک مجازی خودمراقبتی سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز به کار کرد.
کد خبر : 920392

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، علیرضا زالی در آیین رونمایی از وب اپلیکیشن خودمراقبتی سلامت که با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت در ستاد دانشگاه برگزار شد، اهمیت خود مراقبتی را در کشور‌هایی که در حوزه سلامت توسعه‌یافته‌اند، روبه‌فزونی عنوان کرد و گفت در نظام نامه‌های مراقبتی کشور فصل جدیدی برای خود مراقبتی گشوده شده که به تدریج درحال تبدیل شدن به یک فرهنگ گفتمان عمومی و مدیریتی است:

وی خاطر نشان کرد: در پیشرفته‌ترین کشور‌های جهان با بالاترین شاخصه‌های بهداشتی و درمانی در طول ۱۰سال گذشته استراتژی عمومی سازی فرآیند‌های خود مراقبتی در نظام‌های سلامت به یک فرهنگ اجرایی تبدیل شده است.

زالی با بیان اینکه در کشور‌هایی با زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی مطلوب اهمیت خود مراقبتی درک شده است، گفت: خوشبختانه طی چند سال اخیر با همت وزارت بهداشت فرایند‌های مسئله خود مراقبتی در کشورتسریع یافته است و امروز در بسیاری از نظام نامه‌های مراقبتی کشور فصل جدیدی برای خود مراقبتی گشوده شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت خود مراقبتی در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به عنوان سند فرادستی سیاست‌های کلی وزارت بهداشت، یادآور شد: بعد از ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه سلامت بحث خود مراقبتی در ادبیات بهداشت و درمان و در عرصه سیاست گذاری شکل جدیدی به خود گرفت.

به گفته زالی، منظور از خود مراقبتی استفاده از ظرفیت‌های دانشی، مهارتی، نگرشی و بینشی هر فرد در جامعه و برای پاسداشت سلامت خود است که ابعاد سلامت معنوی، جسمی، روان و سلامت اجتماعی را در بر می‌گیرد و فقط سلامت فیزیکی نیست.

خود مراقبتی بدون ارتقای سواد سلامت ممکن نیست

وی با بیان اینکه در خود مراقبتی پیش شرط اول این است که ما دانش مهارت بینش و نگرش شهروندان را بالا ببریم، گفت: خود مراقبتی بدون افزایش اطلاعات مردم در سلامت جایگاهی ندارد و شرط لازم برای تحقق خود مراقبتی ارتقای سواد سلامت است که این هم خوشبختانه از سیاست‌های بسیار مهم و مورد تایید وزارت بهداشت است.

زالی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و سایر بستر‌ها برای ارتقای خودمراقبتی، اهمیت کانون‌ها و منابع معتبر خبری را برای دسترسی مردم به اطلاعات و شواهد اصیل یادآور شد.

وی با اشاره به اینکه در دوران کرونا انتشار اخبار و اطلاعات فیک و غیراصیل به یک موضوع و چالش جهانی تاثیرگذار بر حوزه سلامت تبدیل شد، ادامه داد: ما باید بتوانیم در کنار بالا بردن سطح سواد سلامت مردم، دانش رسانه‌ای را نیز برای خود مراقبتی افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه اطلاعات بروز و بهنگام باید در اختیار مردم قرار گیرد، تاکید کرد: وقتی در مورد خود مراقبتی صحبت می‌کنیم مردم نباید آن را با خود درمانی اشتباه بگیرند، چون این دو پدیده کاملا مجزا هستند.

زالی با بیان اینکه خود درمانی در نظام سلامت مورد تایید نیست، ادامه داد: مردم اگر کسالتی پیدا می‌کنند، باید به پزشک مراجعه کرده و سرخود نباید دارو بخورند یا آن را قطع کنند.

وی در ادامه خودغفلتی را نقطه مقابل خود مراقبتی دانست و گفت: خود مراقبتی با مقوله خود درمانی متفاوت است و در واقع به این معناست که دانش و مهارت‌های خود را افزایش دهیم.

در ادامه مراسم رونمایی نیز حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را سردمدار علم و نوآوری علم خواند و گفت: در جهت استفاده از سیستم‌های الکترونیکی چند پروژه رو نمایی شده است و این وب اپلیکیشن یکی از مهمترین بخش‌های کاری حوزه بهداشت با عنوان خود مراقبتی است.

به گفته معاون بهداشت، خود مراقبتی برنامه‌ای است که می‌تواند مستند باشد و باید دانشگاه پشتیبان آن باشد و باید در سطح کشور اجرایی شود.

فرشیدی افزود: در حوزه نرم افزار خودمراقبتی و در فضای مجازی باید اطلاعات افراد به درستی محافظت شود و این کاری بزرگ و امکان‌پذیر است.

وی ضمن حمایت از نوآوری‌هایی که برای حل مشکلات مردم ارایه می‌شود، تاکید کرد: در وزارت بهداشت پای کار هستیم و باید در حوزه خود مراقبتی اطلاعات درست به مردم ارایه دهیم.

محمدرضا سهرابی معاون بهداشت دانشگاه نیز درباره این کلینیک مجازی توضیح داد: این کلینیک مشکلات شایع را در هفت بخش مختلف با استفاده از فناوری به صورت ربات پرسشگر در اختیار مراجعان قرار می‌دهد تا مراجعان با استفاده از تفاسیر ارایه شده بهترین تصمیم را اتخاذ کنند.

معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه استفاده از این آپ از مراجعات غیر ضروری و همچنین تاخیر یا عدم مراجعه در موارد ضروری پیشگیری می‌کند، گفت: این کلینیک مجازی شامل هفت بخش مادر و نوزاد، کودکان، مادران، دوره نوجوانی، بزگسالان، همه سنین و سلامت روانی می‌شود.

وی یادآور شد: این وب اپلیکیشن شامل ۵۱ چکاپ سلامت است و مطالب آموزشی و توصیه‌های سلامت آن در قالب متن و مولتی مدیا بر اساس کتاب خود مراقبتی ناخوشی‌های جزئی وزارت بهداشت تهیه شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها: زالی خودمراقبتی
ارسال نظر
هلدینگ شایسته