دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

سانحه منجر به فوت برای حجاج ایرانی در حج ۱۴۰۳ رخ نداد

سانحه منجر به فوت برای حجاج ایرانی در حج ۱۴۰۳ رخ نداد
مدیر عملیات حج و رئیس ستاد مکه حج ۱۴۰۳ از عدم بروز هیچ سانحه، حادثه و ازدحام منجر به فوت برای حجاج ایرانی در حج امسال خبر داد.
کد خبر : 918001

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، غلامرضا رضایی مدیر عملیات حج  1403 با اعلام این خبر گفت: با هدف بهبود خدمات‌رسانی به زائران ایرانی در حج 1403 و با استفاده از تجربیات سال‌های گذشته و کارشناسان این حوزه و در نظر گرفتن مقررات کشور میزبان، مجموعه برنامه‌هایی تحت عنوان «تغذیه و تدارکات»، «حمل و نقل درون شهری»، «حمل و نقل برون شهری»،  «حمل و نقل مشاعر مقدسه»، «امداد و راهنمایی»، و «خدمات موردنیاز زائران در عرفات، مشعرالحرام ومنا» و... را تدوین کردیم.

وی افزود: برای برخی از این خدمات که نیاز بود از سوی کشور میزبان ارائه شود، قراردادهایی بسته شد و هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت گرفت. برنامه‌ها در مقایسه با سال‌ گذشته با موفقیت بیشتری عملی شد که از جمله آن می‌توان به حمل و نقل مشاعر مقدسه اشاره کرد که انتقال از عرفات به مشعرالحرام و سپس منا نسبت به سال گذشته یک و ساعت نیم زودتر خاتمه پیدا کرد که این موفقیت بزرگی بود.

مدیر عملیات حج  1403 به گرمای تقریبا 50 درجه امسال در هنگام رمی جمرات اشاره کرد و گفت: در روز اول(10 ذی‌الحجه) به گونه‌ای زائران را برای رمی جمرات اعزام کردیم که کمتر در معرض ازدحام قرار بگیرند و حادثه‌ای رخ ندهد و در همین راستا با مسئولان وزارت حج و عمره عربستان به صورت آنلاین در ارتباط بودیم که شرایط مسیرهای رمی را به ما منعکس می‌کردند و ما هم پس از بررسی شرایط، وضعیت را به کاروان‌ها اطلاع می‌دادیم.

رئیس ستاد مکه حج 1403 تصریح کرد: خروج کاروان‌ها از چادرهای منا برای رمی جمرات زمانبندی شد و حرکت آن‌ها برای رمی با نظارت صورت می‌گرفت و اگر در مسیری ازدحام وجود داشت، با تأخیر حرکت می‌کردند تا ازدحام برطرف شود.

وی در ادامه به برخی کاستی‌های موجود در منا اشاره کرد و گفت: از این کاستی‌ها می‌توان به عنوان محدودیت‌های الزام‌آور کشور میزبان تعبیر کرد، چرا که مساحت چادرها در منا نه تنها برای ایران، بلکه برای همه کشورها کم است و ما رسما از کشور میزبان درخواست کرده‌ایم که این محدودیت را با طبقاتی کردن چادرهای منا برطرف کنند. در همین راستا، مسئولان عربستان در خیابان 204 منا نمونه‌ای از چادرهای 5 طبقه طراحی کرده‌اند که زائران در سال‌های آینده اسکان بهتری داشته باشند.

رضایی تعداد کم سرویس‌های بهداشتی را از دیگر مشکلات موجود در منا دانست و گفت: ما از کشور میزبان تقاضا کرده‌ایم که تعداد سرویس‌های بهداشتی هر مکتب و منطقه را افزایش دهند.

وی درباره آخرین تعداد فوتی‌های حج 1403 گفت: کل فوتی طبق آخرین آماری که در اختیار ستاد مکه قرار داده‌اند، 12 نفر بوده است که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. این در حالی است که میانگین سنی زائران ایران امسال 55 سال بوده و بسیاری از زائران فوتی‌، بیماری‌‌های زمینه‌ای داشتند.

مدیر عملیات حج با اشاره به این که هیچ گونه ازدحام، سانحه و حادثه‌ای در حج 1403 که منجر به فوت حجاج ایرانی در حج امسال شود، نداشتیم، گفت: به کاروان‌ها تأکید شد که با گماردن افرادی جوان و بهره‌گیری از ظرفیت زائریاران، مراقبت ویژه‌ای از افراد سالمند و ناتوان داشته باشند.

وی گفت: در مسیر رفت و برگشت رمی جمرات که در مجموع 7 کیلومتر است، روزهای 10، 11 و 12 ذی‌الحجه، براساس مجوز شرعی، از افراد سالمند و ناتوان که سابقه بیماری قلبی، ریوی و.. داشتند، خواسته شد که به دیگران نیابت بدهند که رمی جمرات را برای آن‌ها انجام دهند.

رضایی بیان کرد: بعد از نیمه شب شرعی یازدهم ذی‌الحجه نیز برای افراد سالمند و حجاجی که شرایط جسمی مناسبی نداشتند، اتوبوس‌هایی در نظر گرفته شد که آن‌ها را از منا به هتل‌های مکه منتقل کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته