دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عین‌اللهی مطرح کرد؛

پیگرد قضایی مقصران احتمالی حادثه بیمارستان رشت/ شناسایی 80 بیمار مبتلا به تب دنگی در کشور

پیگرد قضایی مقصران احتمالی حادثه بیمارستان رشت  شناسایی 80 بیمار مبتلا به تب دنگی در کشور
وزیر بهداشت با اشاره به حادثه بیمارستان قائم رشت از پیگرد قضایی مقصران احتمالی این حادثه خبر داد.
کد خبر : 917723

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، بهرام عین اللهی روز سه‌شنبه در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت با تسلیت درگذشتگان حادثه بیمارستان قائم رشت، گفت: این بیمارستان در سال ۹۴ ساخته شد و مجوز ۱۵۰ تخت داشت.  

وی افزود: ۱۴۲ بیمار در این بیمارستان حضور داشتند. حضور داشتند که تاکنون ۹ نفر از بیماران فوت کرده اند و ۹۵ بیمار نیز در بیمارستان‌های دیگر پذیرش شدند.

عین‌اللهی یادآور شد: آتش‌سوزی به علت اتصالی در مجاورت بخش مراقبت‌های ویژه بوده که با رصد و ارزیابی حادثه، اگر قصوری باشد به مراجع قضایی اعلام می‌شود.

شناسایی ۸۰ بیمار تب دنگی

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیماری در کشور، مراقبت‌های مرزی است، گفت: دور کشور ما آلودگی و بیماری‌های مختلفی وجود دارد و لازم است مراقبت‌هایی انجام شود تا بیماری به داخل نفوذ نکنند.

وی با اشاره به شیوع بیماری تب دنگی در کشور امارات، گفت: این بیماری در حال شیوع است و تا به امروز ۸۰ بیمار در کشور شناسایی شدند که اغلب آنها به این کشور امارات سفر داشته‌اند.

وزیر بهداشت در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و سلامت پرداخت و با اشاره به توجه ویژه آیت الله رئیسی به حوزه سلامت اظهار داشت: تامین جان و نان مردم شعار اصلی رئیس جمهور شهید بود. آیت‌الله رئیسی رئیس جمهوری ممتاز بود، محور اصلی ما برنامه‌های پیشگیری محور بود و به همین دلیل توجه و تقویت شبکه‌های بهداشت مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از پروژه‌های حوزه سلامت با حضور شهید آیت الله رئیسی افتتاح شد؛ آخرین یادگار آن شهید والامقام در دوران حیاتشان در حوزه سلامت، افتتاح بیمارستان رازی قائمشهر پس از ۱۷ سال انتظار بود. در دولت سیزدهم سه هزار و ۱۶۴ پروژه شامل خانه‌های بهداشت و مراکز جامع بهداشتی اجرا شدند.

عین اللهی توجه به مناطق محروم را از دیگر رویکرد‌های وزارت بهداشت دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: ۷۰ درصد اقدامات این وزارتخانه مربوط به مناطق کم برخوردار بوده است. ۴ هزار و ۳۰۰ بهورز و شش هزار و ۵۰۰ نیروی بهداشتی جذب شدند و ۵۰۰ خودرو شاسی بلند در اختیار خانه‌های بهداشت قرار گرفت.

وی افزود: در ۶ ساله قبل از دولت هیچ وسیله نقلیه‌ای به مناطق محروم داده نشده بود، اما در این دولت برای خانه‌های روستایی ۵۰۰ خودرو اختصاص داده شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: بیمه پایه سلامت از ابتدای انقلاب مطرح بود و در این دولت اقداماتی انجام شد که پنح‌دهک نخست جامعه که ۱۲ میلیون هستند به شکل رایگان بیمه شدند و اکنون نزدیک ۳۳ میلیون نفر بیمه هستند و هشت میلیون بچه‌های زیر هفت سال نیز به آنها اضافه می‌شوند.

عین اللهی با اشاره به وجود چهار میلیون زوج نابارور در کشور بر لزوم پوشش بیمه برای درمان آنها تأکید کرد و گفت: اقدامات بیمه‌ای برای این قشر در دولت سیزدهم انجام شد، بیمه رایگان مادران باردار و کودکان را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم برشمرد. ۱۲۶ مرکز خدمات سطح سه درمان ناباروری در دولت سیزدهم ایجاد شد. تا مرداد ۱۴۰۰، وجود مرکز سطح دو در درمان ناباروری در کشور نزدیک صفر بود، اما امروز به ۸۷ مرکز رسیده است.

تجهیز و افتتاح ۱۷ هزار تخت بیمارستانی

وزیر بهداشت افزود: در حوزه خدمات درمانی نیز ۱۰۶ پروژه تجهیز شده و تا به امروز ۱۷ هزار تخت بیمارستانی تجهیز و افتتاح شده است به طوری که تا به امروز در دولت سیزدهم ۱۵ درصد به تخت‌های بیمارستانی کشور اضافه شده است. قول داده بودیم که امسال هر ماه هزار تخت به ظرفیت بیمارستانی کشور اضافه شود لذا تا پایان دولت به ۱۸ هزار تخت بیمارستانی خواهیم رسید.

عین اللهی یادآور شد: آیت الله رئیسی در مدت ریاست جمهوری پنج بیمارستان حضرت مهدی (عج)، غدیر، شهید سلیمانی فردیس، شهریار و، حکیم را افتتاح کرد. قبل از دولت ۱۳۴ مرکز تجهیز شده بودند که این آمار اکنون به ۴۹۴ بیمارستان رسیده است. برای جنوب تهران کمربند سفیدی را پیش بینی کرده بودیم تا همه بیمارستان‌های جنوب تهران نیز تجهیز شوند.

وی افزود: سرانه تخت ۱.۷۹ بوده که به ۱.۹۴ رسیده و هفت رصد افزایش سرانه تخت داشته ایم و تخت‌های ویژه کودکان که۵۵۶ تخت بود به دو برابر افزایش پیدا کرد.

اختصاص ۱۲ همت به صندوق بیماران صعب العلاج

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه دارو و امکانات درمانی بیماری‌های سخت هزینه بسیاری داشت، گفت: دولت در سال ۱۴۰۱ پنج هزار میلیارد تومان به صندوق بیماران صعب العلاج اختصاص داد و امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه در این دولت ۱۰۰ درصد افزایش گردشگری سلامت را داشتیم، گفت: در حوزه دندانپزشکی نیز مراکز دولتی به ۶۷ مرکز رسیده است در حالی که تا قبل از این دولت ۱۴ مرکز بود.

افزایش دو برابری اهدای عضو

عین اللهی با بیان اینکه ۳۵۸ مورد تجهیزات پزشکی سنگین در کل کشور توزیع شده است، گفت: بسیاری از افراد برای انجام آزمایش‌های خود در شهرستان‌ها با نبود این دستگاه‌ها مجبور به مسافرت برای انجام آزمایش خود بودند که امروز رفع شده است. در حوزه اهدا و پیوند اعضا نیز افزایش دوبرابری در تعداد پیوند اعضاء قرنیه، کبد و کلیه و ... داشتیم.

عین اللهی تاکید کرد: در حوزه سلامت، در انتخابات از برنامه‌ها خیلی می‌شنویم، اما ما امروز در دولت آقای رئیسی یک کارنامه داریم که در همه حوزه‌ها و تمام موفقیت‌ها را مرهون رئیس جمهور شهید هستیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز گفت: این شورا که تا پیش از این دولت تعطیل شده بود سه جلسه برگزار کرد.  

وی درباره واردات دارو‌های برند برای برخی از بیماران تحت پوشش بنیاد شهید، گفت: تامین بودجه برند‌ها با خود بنیاد شهید است و سیاست کلی دولت و تاکید رهبری بر این است که از تولید دانش بنیان و داخلی استفاده کنیم.

وی افزود: البته اگر مستندات دارو‌ها به گونه‌ای باشد که سازمان غذا و دارو بپذیرد، همه دارو‌هایی که به تصویب کمیته غذا و دارو برسد، وارد می‌شوند.

توسعه ظرفیت آموزش پزشکی

وزیر بهداشت یکی از موفقیت‌های دولت را در حوزه افزایش آموزش پزشکی دانست و افزود: در جهت راه اندازی موسسات آموزشی ۱۳ موسسه، ۸ دانشگاه پرستاری و ۴ دانشکده داروسازی اضافه شده در حوزه رشته‌های آموزشی نیز ۲۹ رشته کاردانی و ۱۰ پزشکی‌عمومی اضافه شده و ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پزشکی سالانه انجام شده و در رشته تخصصی دستیاری پزشکی از ۳۴۰۰ نفر در سال ۹۹ به ۵۶۰۰ نفر افزایش یافته و امسال هم ۱۲ درصد اضافه می‌شود.

عین اللهی با بیان اینکه بسیاری از استان‌ها در رشته‌های فوق تخصصی مشکل دارند، گفت: رشته‌های فلوشیپ هم حدود ۲۵ درصد افزایش داشتیم و یکی از کار‌هایی که در دولت انجام شد.

وی افزود: شعبه آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در سایر کشور‌ها دایر نبود، اما در دولت سیزدهم در شهر کربلا ایجاد شد به طوری که هزینه‌ها را عتبه می‌دهد و اساتید از ایران می‌روند.

عین اللهی با بیان اینکه دیپلماسی یکی از افتخارات دولت بود و دیپلماسی سلامت هم جزو آن بود، اظهار کرد: هشت اجلاس G ۵ را انجام دادیم و در سفر‌های دولت موفق شدیم معاهدات و قرارداد‌هایی انجام دهیم و امروزه برخی از کشور‌ها دارو‌های ما را به رسمیت می‌شناسند.

به گفته وی، اکنون ۱۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم و قوی‌ترین حوزه سلامت در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

او افزود: در نشست‌های خارجی، کنترل فلج اطفال، مالاریا و کنترل بیماری‌های واگیردار به عنوان موفقیت‌های نظام بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران عنوان می‌شود. با سفر‌هایی که در این دوره انجام شد، ایران را به عنوان تایید کننده آموزش پزشکی کشور‌های منطقه قرار دادند.

تولید ۹۹ درصد دارو‌ها در کشور

وزیر بهداشت در ادامه درباره صنعت دارو در کشور نیز گفت: نه تنها ۹۹ درصد دارو‌های مورد نیاز در کشور تولید می‌شود بلکه پنجاه درصد مواد اولیه آن در کشور تولید و ۵۰ درصد نیز وارد می‌شود.

وی با یادآوری اینکه ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی هم به شکل دانش بیان تولید می‌شوند، اظهار کرد: تغییر ارز ترجیحی موجب شد این تغییرات در دارو هم انجام شود؛ شرکتی که می‌خواست دارو وارد کند، اگر قیمت واقعی ۹ دلار بود، ۱۰ دلار می‌داد و شرکت‌ها پول عظیمی را می‌بردند.

وی به اجرای طرح دارویار با هدف مقابله با قاچاق دارو اشاره کرد و افزود: پیش از این دارو به کشورهایی، چون افغانستان و تاجیکستان قاچاق می‌شد.

عین اللهی با بیان اینکه اختلاف ارز ترجیحی و دولتی باید به موقع انجام شود، گفت: انسولین که بیمار تزریق می‌کند برای وزارت بهداشت ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تمام می‌شود، اما بیمار ۴۰ هزار تومان پرداخت می‌کند.

وی افزود: درباره خدمات داروخانه در بیمارستان‌ها، برون سپاری شده و جایی که برون سپاری شده، وضعیت بهتر بوده است.

وزیر بهداشت درباره رایگان شدن بیمه کودکان زیر هفت سال نیز با یادآوری اینکه این موضوع به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است، گفت: نپذیرفتن کودک از سوی بیمارستان‌ها تخلف است و اگر مردم موردی از تخلف در بیمارستان‌های دولتی مشاهده کردند، اعلام کنند.

عین اللهی درباره حوزه گردشگری سلامتی نیز با بیان اینکه مشهد به دلیل زیرساخت‌های گردشگری و تعداد قابل توجه بیمارستان رتبه نخست را دارد، گفت: گردشگران سلامت بیشتر برای درمان بیماری‌های چشم، پوست و بیماری‌های صعب العلاج مراجعه می‌کنند.

وی سیاست این وزارتخانه را تقویت بیمارستان‌ها در مناطق مرزی از جمله در استان خوزستان با هدف پذیرش گردشگران سلامت دانست و افزود: این رویکرد موجب شد مراجعان گردشگری سلامت در این مناطق بیشتر شود.

وزیر بهداشت، توجه رییس جمهور به شرکت‌های دانش بنیان را از افتخارات دولت عنوان کرد و گفت: در شروع دولت ۷۰۰ شرکت دانش بنیان داشتیم، اما امروز به ۱۵۰۰ شرکت رسیده و ۴۰ درصد از تجهیزات سنگین را دانشمندان ما تولید می‌کنند.

وی افزود: پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت رشد خوبی داشت، الان ۱۲ پارک علم و فناوری داریم و تسهیلاتی ایجاد می‌کنند تا شرکت‌های دانش بنیان در این پارک‌ها فعالیت خود را انجام دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته