دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت:

ایجاد شبکه آزمایشگاهی یکی از اولویت‌های مهم حوزه درمان است

ایجاد شبکه آزمایشگاهی یکی از اولویت‌های مهم حوزه درمان است
رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: تجمیع منابع و ایجاد شبکه‌های آزمایشگاهی، یک روش کارآمد برای ایجاد دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و به هنگام و یک تمهید اقتصادی است.
کد خبر : 917546

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، کاظم وطن خواه، در اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در تالار شهید سلیمانی وزارت بهداشت، گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف نظام آزمایشگاهی برای ایفای نقش در نظام سلامت، اتخاذ رویکردهای نوین مدیریت به منظور ایجاد تشکیلات، سازماندهی و چیدمان مناسب مراکز آزمایشگاهی و برقراری فرآیند ارتباطی کارآمد بین آنها است تا بتواند بین کیفیت خدمات و هزینه ارائه خدمات تناسب برقرار کند. این چیدمان بهره‌ور، همان شبکه آزمایشگاهی است.

وی افزود: تجمیع منابع و ایجاد شبکه‌های آزمایشگاهی، یک روش کارآمد برای ایجاد دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و به هنگام و یک تمهید اقتصادی است.

وطن خواه ادامه داد: شبکه آزمایشگاهی پزشکی مجموعه‌ای از مراکز آزمایشگاهی در بخش درمان، بهداشت و یا مجموعه بهداشت و درمان است که با سیاست‌ها و خط مشی یکسان و تحت مدیریت یکپارچه و با رعایت قوانین، مقررات و بالاترین استانداردهای کیفیت، از طریق انجام خدمات آزمایشگاهی، داده‌ها و اطلاعات معتبر مورد نیاز نظام سلامت، پزشکان، بیماران، خریداران خدمت و سایر ذی‌نفعان را به موقع در دسترس ایشان قرار می‌دهد.

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: شبکه آزمایشگاهی حوزه درمان در ۷ دانشگاه علوم پزشکی شامل مشهد، اردبیل، تبریز، گلستان، شیراز، گیلان، ارومیه به صورت پایلوت ایجاد شده و سایر دانشگاه‌ها نیز بر اساس برنامه عملیاتی ملزم به ایجاد شبکه تا آخر سال ۱۴۰۳ هستند.

وی با بیان اینکه ایجاد شبکه آزمایشگاه یکی از سه برنامه اولویت دار وزارت بهداشت در حوزه درمان در سال جاری است، اظهار کرد: استفاده بهینه از منابع آزمایشگاه یکی از اهداف مهم این برنامه است. دانشگاه‌ها در گام اول بر اساس بازآرایی منابع موجود ایجاد این شبکه را طرح ریزی می‌کنند.

وطن خواه گفت: بر اساس شبکه آزمایشگاه، در حوزه درمان آزمایشگاه بیمارستان‌ها متناسب با نیاز و حدود فعالیت خود بخشی از آزمایشات را انجام و بقیه را به آزمایشگاه‌های میانی و مرکزی ارجاع خواهند داد. در حوزه بهداشت نیز مراکز نمونه گیری به آزمایشگاه میانی و سپس آزمایشگاه مرجع اتصال خواهند یافت.

رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت افزود: بخش خصوصی هم طبق آئین نامه مربوطه، امکان تشکیل شبکه آزمایشگاهی را دارند.

وطن خواه بیان داشت: در سال گذشته ۳۴۹ تجهیزات آزمایشگاهی از محل پروژه ICERP به معاونت درمان دانشگاه‌ها تخصیص داده شده و ادامه این تخصیص و نیز سایر تخصیص‌ها منوط به پیشبرد برنامه شبکه آزمایشگاهی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته