دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌های متولی است

حدنگاری اراضی کشاورزی نیازمند هم‌افزایی همه دستگاه‌های متولی است
رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی کاری بسیار بزرگ، فرابخشی و فرادستگاهی است و همدلی و هم‌افزایی همه دستگاه‌های متولی را می‌طلبد.
کد خبر : 916208

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا، رضا افلاطونی در نشست مشترک بررسی فعالیت‌ها و ظرفیت‌های حدنگاری و صدور اسناد کشاورزی افزود: اکنون فرصتی پیش آمده است تا بتوانیم مشکلات مردم را در زمینه تثبیت مالکیت حل کنیم که این امر مطالبه و آرزوی مردم است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور اظهار داشت: با تصویب قانون الزام به ثبت رسمی معاملات املاک، مشکلات بین دستگاه‌های مختلف حل شده است و این قانون مزایای زیادی به همراه دارد.

وی تصریح‌کرد: از جمله مزایای این قانون می‌توان به رفع برخی از مشکلات قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی مصوب سال ۸۵، تعیین تکلیف اراضی زیر حد نصاب، نجات اراضی کشاورزی از بلاتکلیفی، منع نقل و انتقال عادی و محدودیت نقل و انتقالات مشاعی و سامانه‌ای شدن استعلامات ثبتی اشاره کرد.

این مقام مسئول اضافه‌کرد: سالیانه نزدیک به ۱۵ هزار استعلام از مدیریت‌های امور اراضی سراسر کشور انجام می‌شود و پاسخگویی به آن باید از طریق سامانه انجام شود.

افلاطونی خاطرنشان‌کرد: در اسناد اراضی نوع کاربری زمین کشاورزی قید می‌شود تا امکان تغییر کاربری از بین برود.

وی تاکید کرد: در اجرای این قانون اعضای شورای اسلامی روستا‌ها و دهیاران می‌توانند از طریق اطلاع‌رسانی و پشتیبانی، شناسایی متصرفان اراضی و ایجاد اعتماد در بین مردم کمک بزرگی به حدنگاری و سنددار کردن اراضی کشاورزی انجام دهند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: لازم است هرچه سریع‌تر نسبت به تشکیل نشست‌های کمیته راهبری و دستورالعمل‌های اجرایی این قانون با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط اقدام شود.

۶۷ درصد از اراضی کشاورزی سنددار شد

در این نشست رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: برای برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی نیازمند آمار دقیق اراضی کشاورزی هستیم و این امر با حدنگاری محقق خواهد شد.

حسن بابایی افزود: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی تکلیفی است که بر عهده ما قرار دارد و موجب کاهش پرونده‌های قضایی، تثبیت مالکیت و تامین امنیت غذایی کشور می‌شود.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید دارند که متر به متر اراضی کشور باید سنددار شود و این مهم با همکاری، همدلی و هم‌افزایی همه دستگاه‌های متولی محقق می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه‌کرد: تا قبل از دولت سیزدهم فقط چهار درصد از اراضی کشاورزی سنددار شده بود، اما اکنون نزدیک به ۶۷ درصد از اراضی کشاورزی سنددار شده است.

وی تصریح کرد: برای جلب مشارکت مردم در این زمینه باید از ظرفیت‌های دهیاری‌ها و شورا‌های اسلامی روستایی استفاده کرد.

به گفته وی، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در این حوزه اهمیت خاصی دارد و فواید صدور سند باید برای مردم تبیین شود.

معاون املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این نشست اعلام کرد: تاکنون برای ۱۰ میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور معادل ۶۷ درصد سند تک‌برگ صادر شده است.

صفدر کشاورز افزود: از نظر مساحت اراضی کشاورزی سنددار شده، استان‌های خراسان رضوی با ۹۱ درصد، البرز ۸۷ درصد، تهران و خوزستان با ۸۴ درصد و قم با ۸۲ درصد بهترین آمار عملکرد را به خود اختصاص داده‌اند و از نظر تعداد قطعات استان‌های مازندران و تهران بهترین عملکرد را دارا هستند.

حدنگاری اراضی کشاورزی پیش‌نیاز توسعه کشور است

معاون سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور نیز در این نشست گفت: حدنگاری و صدور اسناد اراضی کشاورزی از ورود پرونده‌های متعدد به محاکم قضایی جلوگیری می‌کند و پیش‌نیاز توسعه کشور است.

مهیار نورعلی گفت: این کار باید با سرعت بیشتری انجام شود و این سازمان از همه توان خود برای همکاری با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور اراضی کشور استفاده خواهد کرد.


انتهای پیام/

برچسب ها: کشاورزی زمین
ارسال نظر
هلدینگ شایسته