دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دبیر علمی کنگره ملی ایران شناسی ایران: 

توجه به هویت ملی غایت کنگره است 

توجه به هویت ملی غایت کنگره است 
محمود جعفری دهقی معتقد است که اهالی فرهنگ باید سعی کنند تا به آن بخشی از هویت ملی که باعث افتخارمان بوده به طور ویژه بپردازند.
کد خبر : 910323

محمود جعفری دهقی دبیر علمی نخستین کنگره ملی ایران شناسی ایران در گفتگو با خبرنگار پژوهش خبرگزاری آنا گفت: این نخستین کنگره ملی ایران شناسی است که از طرف انجمن ایران‌شناسی برگزار  می‌شود. این انجمن که وابسته به وزارت علوم است تقریبا از انجمن‌های قدیمی است که مشغول به فعالیت است و توسط مرحوم محمد معین راه اندازی شده است.

وی به دریافت حدود ۹۰ مقاله از پژوهشگران و اساتید اشاره کرد و ادامه داد:  این مقالات ارزش علمی is c دارند و قرار است که حدود ۴۰ مقاله  ارائه حضوری در این کنگره داشته باشند و بقیه به صورت چاپ پوستر ارائه شوند.

وی به تنوع موضوعی و محور‌های این رویداد اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: تقریبا موضوعاتی که انتخاب شده است به فرهنگ و هویت ایرانی مربوط می‌شود. ما سعی کردیم تا در این کنگره محور‌های ارزیابی مکاتب ایران‌شناسی و ایران‌شناسان جهان، ایران‌شناسی و زبان‌ها و گویش‌های ایرانی، ایران‌شناسی و متون ادب فارسی، ایران‌شناسی و جغرافیا، ایران‌شناسی و تاریخ ایران، ایران‌شناسی و هویت ایرانی، ایران‌شناسی و فرهنگ و... بپردازیم و تقریبا هم تمام مقالات با رعایت موضوعی به دبیرخانه ارسال شدند.

وی به برگزاری ۷ دوره همایش‌های مربوط به زبان و گویش‌های محلی ایران اشاره کرد و گفت: ایران سرزمینی است که از سابقه تاریخی فرهنگی برخوردار است و اگر فقط به دوره ۱۵۰۰ ساله پیش از اسلام  نگاه کنیم متوجه عمق ماجرا می‌شویم.

با توجه به این تاریخ باشکوه ما اهالی فرهنگ باید سعی کنیم تا به آن بخشی از هویت ملی که باعث افتخارمان بوده به طور ویژه بپردازیم.

گفتنی است نخستین کنگره ملی ایران شناسی امروز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت توسط انجمن ایران شناسی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته