دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 ارديبهشت 1403 - 09:34
وزیر خارجه پیشین اردن عنوان کرد؛

طرح تل‌آویو برای تبدیل غزه به مکانی غیرقابل سکونت

طرح تل‌آویو برای تبدیل غزه به مکانی غیرقابل سکونت
وزیر خارجه پیشین اردن به طرح رژیم صهیونیستی درباره نوار غزه و کرانه باختری اشاره و اعلام کرد که تل‌آویو می‌خواهد این دو منطقه را به مکانی غیرقابل سکونت تبدیل کند.
کد خبر : 909855

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رأی الیوم، سیاستمدار سابق اردن درباره حمایت کشورش از «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و رایزنی نکردن با گروه‌های مقاومت هشدار داد.

«مروان المعشر» وزیر خارجه پیشین اردن طی سخنانی در گردهمایی دانشگاهی در امان خطاب به مقامات این کشور گفت: چرا فقط با افرادی رایزنی می‌کنید که امروز نماینده ملت فلسطین نیستند؟ چرا با حماس و گروه‌های مقاومت هم رایزنی نمی‌کنید؟ دولت ما با نسل سوم فلسطین که در سایه توافق اسلو متولد شده، رایزنی نمی‌کند، اما دولت مصر برای منافع ملی خود با حماس رایزنی می‌کند.

وی بیان کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد که حدود ۸۸ درصد از ملت فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه در حال حاضر حامی تشکیلات خودگردان نیستند و طبق این آمارها، ۶۴ درصد از فلسطینیان تنها گزینه برای پایان اشغالگری را مقاومت می‌دانند.

اولین سفیر اردن در تل آویو و از حامیان سرسخت روند سازش، راهکار دودولتی را نشدنی دانست و در گردهمایی یاد شده خطاب به حاضران گفت: خواهش می‌کنم به کرانه باختری بروید، پس از پنج دقیقه متوجه خواهید شد که راهکار دو دولتی غیرممکن است.

وی ادامه داد: بیشتر فلسطینیان خواهان کنار رفتن محمود عباس هستند. جامعه بین المللی عادت کرده که حقایق و واقعیت‌ها را درباره مساله فلسطین انکار کند و اگر بخواهد موازنه را برقرار کند، باید خیلی سریع و بدون تعلل تحرکی انجام دهد.

المعشر با انتقاد از کسانی که با حامیان مقاومت و حماس مخالفت می‌کنند، اضافه کرد: شکل گیری روند حمایت مردمی از مقاومت و حماس، پس از آن رخ داد که همه امید‌ها برای آزادسازی فلسطین و پایان دادن به اشغالگری بر باد رفت و تنها گزینه در حال حاضر مقاومت است.

وزیر خارجه پیشین اردن با اشاره به اینکه خطر کوچاندن فلسطینیان به قوت خود پابرجاست، به برنامه ریزی نظامی استثنایی برای تبدیل غزه به مکانی غیرقابل سکونت و متعاقب آن کرانه باختری برای فلسطینیان اشاره کرد.

وی افزود: دو موضوع وجود دارد؛ نخست اینکه آمریکا از تشکیل کشور فلسطین دم می‌زند، اما بهانه می‌آورد که باید شرایط آن مهیا شود و دوم، بحث جمعیتی و کوچاندن است و اگر مصر و اردن فعلا این موضوع را متوقف کرده‌اند، به مفهوم آن نیست که وجود ندارد، در حال حاضر این طرح با تبدیل شدن غزه به مکانی غیرقابل سکونت شروع شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته