دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 ارديبهشت 1403 - 09:45

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟
پایان فصل جاری لحظه دراماتیکی برای تیاگو سیلوا با چلسی است؛ ستاره‌ای که ۴ سال قبل با هدف یک فصل بازی به تیم لندنی پیوست، اما آنقدر نزد آبی‌ها محبوب و تاثیرگذار بود که نامش در جمع اسطوره‌های باشگاه قرارمی گیرد.
کد خبر : 909787

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، ۳۵ سالگی در دنیای حرفه‌ای فوتبال، سنی است که اکثر بازیکنان در آن، تصمیم به بازنشستگی می‌گیرند. حتی از نظر فیزیکی، اگر شرایط بازی را داشته باشند، معمولا به تیم‌های کوچکتر می‌روند که با فشار کمتری مواجه شوند اما «ماجراجویی واقعی» برای ستاره‌ای مطرح در دنیای توپ گرد، تازه از این سن آغاز می‌شود:تیاگو سیلوا، مدافع میانی برزیلی تا این رده سنی در تیم‌های پورتو، دینامومسکو، فلومیننزه، آث میلان و پاری سن ژرمن توپ زده بود. با فلومیننزه، میلان و سن ژرمن حداکثر به قهرمانی لیگ داخلی رسیده و در کارنامه اش قهرمانی هم قاره ثبت نشده بود.

او که حالا ۳۹ ساله شده، ۴ سال قبل چلسی را برگزید که یک سال برایش بازی کند و بعد به کارش به عنوان بازیکن حرفه‌ای خاتمه دهد. با این وجود ۴ سال نزد لندنی‌ها ماند و حالا به عنوان یک اسطوره تیم آبی پوش اقدام به ترک استمفوردبریج در پایان فصل اقدام می‌کند.

همین دو، سه روز قبل بود که از طریق فضای مجازی به همه از جمله هواداران بیشمارش اطلاع داد در پایان فصل با اتمام قراردادش از تیم لیگ برتری جدا می‌شود.

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

*احساس اسطوره به چلسی

او در پیام خود گفت: «چلسی برای من اهمیت و جایگاه بسیاری دارد. در سال ۲۰۲۰ با این قصد که فقط یک سال اینجا بمانم، آمدم. اما حضورم در تیم اکنون ۴ سال شده، همین مشخص می‌کند چقدر چلسی برای مهم است و در دلم جای دارد.

مدافعی که برای تیم ملی برزیل ۱۱۳ بازی کرده و ۷ گل زده، در حالی تصمیمش را در پایان فصل جاری عملی می‌کند که با کسب مدال قهرمانی لیگ قهرمان اروپا در چمدانش می‌رود. البته در این سن، بازهم هدفش بازی کردن است و ظاهرا می‌خواهد در وطن و زادگاهش که بازی کردن را شروع کرد و مطرح شد، با ورود به تیمی سرانجام کفش هایش را بیاویزد.

از طرفی وداعش با تیم در حالی خواهد بود که همه دوستداران فوتبال، از وی خاطره بازیکنی حرفه‌ای و جنتلمن در داخل و خارج از مستطیل سبز را دارند؛ ستاره‌ای که در زمین، قدرت هدایت و رهبری بالایی داشته و مثل فرماندهی واقعی، هم تیمی هایش را هدایت کرده است. در خارج از زمین نیز رفتارش، به واقع سرمشق برای خیلی‌ها بوده است.

به باور بسیاری از تحلیل گران، چلسی اگر او را در اختیار نمی‌داشت، به مشکلات بیشتری در مدت این چند سال بر می‌خورد. حالا هم مقام‌های تصمیم گیرنده در باشگاه، در تلاشند مدافعی در حد و اندازه‌های او را به خدمت گیرند که قادر باشد جای خالی اش را در تیم فصل آینده پر کند.

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

*سیلوا و کسب اولین قهرمانی اروپا در ۳۶ سالگی

صرف نظر از ویژگی‌ها و سوابقش، هیچکس ۴ سال قبل نمی‌توانست پیش بینی کند دوران حرفه‌ای او در تیم لیگ برتری در نهایت چگونه خواهد شد. به خصوص که می‌خواست برای یک فصل در آنجا فعالیت کند.

در آن موقع «تیاگوی» کهنه کار ۸ سال برای پاریسی‌ها بازی کرده بود. آبی‌ها هم به اصرار سرمربی وقت تیم (فرانک لمپارد) دنبال برطرف کردن مشکل قلب خط دفاع خود حداقل به صورت موقت بودند. انتخابش در آن سن و سال به باور رسانه‌ها یک جور «ریسک کردن» به حساب می‌آمد، اما مقام‌های تیم به کارایی، کیفیت و تجربه اش، ایمان داشتند. پس با او قرارداد یک ساله‌ای بسته شد. آن هم در شرایطی که باشگاه خرید‌های گرانقیمتی مثل کای هاورتس و تیمو ورنر برای خط حمله کرده و بودجه زیادی برای خط دفاع باقی نمانده بود.

اما ستاره برزیلی یک فصل که ماند هیچ، حتی حضورش به ۴ سال و انجام ۱۵۱ بازی هم منجرشد. چرا؟ چون از بدو ورودش باعث سازماندهی دفاعی تیم شد. ضمن آنکه یکی از بهترین مدافعان میانی لیگ برتر در این مدت بوده است.

در این دوره سیلوا ارتباطی ناگسستنی با هواداران برقرارکرد. در زمانی که دوستداران تیم از عملکرد باشگاه در امر نقل و انتقالات ناراحت بودند، به عنوان استادی واقعی با هنر زیباسازی، اشکالات دفاعی تیم را پوشش می‌داد.

حتی در این مدت تکل‌های بی نقصی زد و ضربه‌های سرش در محوط جریمه خودی، به دفاع بهتر تیم کمک کرد و در محوطه جریمه حریفان، تهدیدی برای ورود به دروازه و گل شدن بود.

علاوه بر این در یک شب سرنوشت ساز در فینال لیگ قهرمانان اروپا در پورتو و در سال ۲۰۲۱، با کسب مقام نخست، اثری پاک نشدنی در قلب چلسی برجای گذاشت.

او آن موقع با وجودی که با مشکل مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کرد، گزینه مورد نظر توماس توخل، سرمربی آلمانی آن هنگام چلسی بود و در بازی نهایی مقابل منچسترسیتی به میدان رفت و در رسیدن تیم به ایستگاه پایانی و دست یابی به جام سهم داشت؛ و البته به این افتخار بزرگ، لژیونر برزیلی در ۳۶ سالگی رسید!

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

*چلسی یعنی خانواده سیلوا

سیلوا که حالا به عنوان یک بازیکن بزرگ ثبت شده در تاریخ چلسی، اقدام به ترک لندن می‌کند، می‌گوید:«نه فقط برای من بلکه برای خانواده ام نیز چلسی اهمیت ویژه‌ای دارد. پسرانم اکنون در تیم پایه باشگاه بازی می‌کنند که همین افتخاری بزرگ برای من و خانواده ام است که بخشی از خانواده بزرگ باشگاه باشیم. امیدوارم دو پسرم همین جا به فراگیری فوتبال ادامه دهند و بتوانند در آینده بخشی از این باشگاه قدیمی و با افتخار باشند.»

وی ادامه می‌دهد: «در مورد حضورم در اینجا، می‌توان گفت عشقی وصف ناپذیر بوده که فقط و فقط بابت همه چیز باید تشکر کنم. بدیهی است وقتی کارم را در اینجا شروع شد، زمانی بود که متاسفانه همه گیری بیماری کرونا وجود داشت. بنابر این هیچ هواداری در ورزشگاه نبود. اما از طریق رسانه‌های اجتماعی، توانستم با هواداران ارتباط صمیمانه‌ای بگیرم. این ارتباط بعد با پایان همه گیری و بازگشت هواداران به ورزشگاه بهتر شد تا جایی که همیشه با محبت و احترام زیادی از طرف آنها مواجه شدم. در عین حال فکر می‌کنم در تمام این مدت ۴ سال، با تمام وجود برای پیشرفت و موفقیت، نهایت تلاشم را کردم. اما متاسفانه هر چیزی، یک شروع، یک میانه و یک پایان دارد. خداحافظی من به این معنی نیست که این یک پایان قطعی است. امیدوارم در را باز بگذارم تا در آینده برگردم، البته در نقشی دیگر»

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

*بازگشت به چلسی شاید در آینده

حالا همانگونه که مدافع پرسابقه برزیلی می‌گوید، این امکان هست که در آینده و در نقشی متفاوت وی به باشگاه لندنی بازگردد.طبق اطلاعاتی که روزنامه گاردین ارائه کرده، وی از چند سال قبل تصمیم گرفت بعد از اتمام دوران بازی، به مربیگری واردشود. به همین منظور در دوره‌های مقدماتی مربیگری شرکت کرد و مدارک اولیه را گرفت. حالا هم قصد دارد مدارک بالاتر را در آینده بعد از گذراندن دوره‌های عالی کسب کند. به این ترتیب احتمال این که بازهم به چلسی بازگردد و به محبوب خودش خدمت کند، وجود دارد.

خداحافظی احساسی ستاره‌ای ۳۹ ساله با آبی‌های لندن؛ سیلوا چرا ۴ سال در چلسی ماند؟

ریوالدو، ستاره بزرگ سابق سلسائو در این مورد می‌گوید:تیاگو رهبری واقعی است که می‌داند چگونه بازیکنان را در زمین مدیریت کند. اگر مربی شود، عالی خواهد بود. او بازیکن بزرگی بوده و سابقه درخشانی هم دارد. به باورم می‌تواند یک مربی خوب و موفق شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته