دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
معاون فرهنگی وزیر ارشاد اعلام کرد؛

حضور ۶۰ ناشر خارجی با ۵۰ هزار عنوان در نمایشگاه کتاب/ بن دانشجویان ۷۰۰ هزار تومان شد

حضور ۶۰ ناشر خارجی با ۵۰ هزار عنوان در نمایشگاه کتاب  بن دانشجویان ۷۰۰ هزار تومان شد
رئیس نمایشگاه کتاب از حضور ۶۰ ناشر خارجی با ۵۰ هزار عنوان در این نمایشگاه خبر داد و گفت: برای نخستین‌ بار نقشه جانمایی غرفه‌ها از فردا و پیش از آغاز این رویداد توزیع می‌شود.
کد خبر : 909424

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست‌ خبری سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پیش از ظهر امروز در مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.

روشنگری درباره مقاومت مردم غزه در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در نمایشگاه کتاب/ ناشران و نویسندگان فعال تجلیل می‌شوند

در ابتدای این نشست، یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی و پنجمین نمایشگاه کتاب تهران عنوان کرد: این دوره از نمایشگاه با شعار «بخوانیم و بسازیم» از چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت تا پایان روز شنبه بیست و نهم اردیبهشت ماه به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با حضور انگیزه‌مند و مشتاقانه ناشران در دو بخش مجازی و حضوری این رویداد را به نقطه عطفی در فعالیت‌های فرهنگی و ارتقای دانش در کشور تبدیل کند. از همینجا از مردم و خانواده‌های خوب ایرانی برای حضور در نمایشگاه و استفاده از برنامه های فرهنگی در ایام برگزاری نمایشگاه دعوت می‌کنم. تلاش شده بخش‌های مختلف نمایشگاه ارتقا پیدا کند و ضعف‌ها و کاستی‌های ادوار قبل را جبران کنیم.

وی اظهار کرد: برای نخستین بار، نقشه جانمایی غرفه‌ها از فردا و پیش از آغاز نمایشگاه در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. ناشران هم می‌توانند از امروز عصر  کتاب ها و اقلام خود را به مصلی آورده و  چینش غرفه‌ها را آغاز کنند.

احمدوند افزود: علاوه بر ویژه برنامه‌های مربوط به وقایع غزه و روشنگری درباره مقاومت مردم غزه در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و تجلیل از ناشران و نویسندگان فعال در این‌ حوزه،  به مناسبت همزمانی با دهه کرامت ویژه برنامه های برای پاسداشت جایگاه دختران و زنان مسلمان ایرانی درنظر گرفته شده است. با همکاری خوبی که با شرکت پست داشتیم امیدواریم پاسخگویی مناسبی به سفارش های مردمی با شرایط مطلوبی صورت بگیرد. حضور کتابفروشان در بخش مجازی نمایشگاه کتاب به صورت تکمیل و قاعده کند امسال هم ادامه خواهد داشت. 

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم حجم استقبال مردمی در نمایشگاه امسال از سال‌های پیش بیشتر باشد و تقاضا می‌کنیم مردم روزهای حضور خودشان را تقسیم کنند تا در روزهای پایانی با تراکم جمعیت و از دحام مواجه نشویم.

احمدوند گفت: حدود ۶۰ ناشر خارجی  با ۵۰ هزار عنوان در نمایشگاه امسال حاضر خواهند بود. در سال گذشته، ۴۵هزار عنوان‌ کتاب خارجی را داشتیم. پیش بینی ما این است که حدود ۷۰تن مرسوله خارجی  را داشته باشیم. در روزهای بیست و چهارم تا بیست و ششم اردیبهشت رویداد نشر ایرانی را در بخش ناشران خارجی خواهیم داشت که هدف آن معرفی صنعت نشر به  فعالان خارجی این عرصه است که در آن شاهد حضور ۲۰ مهمان خارجی هستیم.

جانمایی همه ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب در فضای مسقف

علی رمضانی سخنگوی نمایشگاه کتاب نیز عنوان‌ کرد: امسال کلیه ناشران در فضای مسقف جانمایی شدند. با همت مجموعه ساخت مصلی تهران کارگاه های ساخت و ساز جمع آوری و بهسازی شده است. تعداد پارکینگهای ما امسال در مجموعه چهل سرای جنوبی و در شماره ۲۱ حدود پنج هزار خودرو افزایش پیدا کرده است. با این حال درخواست ما از بازدیدکنندگان این است از سه درب جدیدی که به محوطه مصلی اضافه شده استفاده کنند که یکی برای نفرات و یکی برای خودروها درنظر گرفته شده است که درهای شماره ۴،۱۱ و ۲۴ هستند.. به این ترتیب از تمام جهات مصلی تهران ورودی نفر و خودرویی داریم.

بن دانشجویان 700 هزار تومان شد

رمضانی گفت: بحث گردشگری کتاب را در این دوره از نمایشگاه با جدیت دنبال می کنیم که امیدواریم در طول سال توسط رسانه ها دنبال شود.همان‌گونه که پیش از این اعلام شد میزان بن اهدایی به دانشجویان و طلاب ۷۰۰هزار تومان است که چهل درصد از این رقم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامیان مالی پرداخت خواهد شد. این مبلغ در سال گذشته۶۰۰هزارتومان بود. برای اساتید هم این مبلغ  ۸۰۰ هزار تومان است که پنجاه درصد آن توسط  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت می شود. 

وی افزود: امسال ۶۱۰خبرنگار در سامانه اهالی رسانه نمایشگاه ثبت نام‌کردند که از این تعداد ۲۷۵ نفر کارت ثابت و تعداد دیگری هم کارت تردد روزانه دریافت خواهند کرد. همچنین ۸۴نفر شهروند خبرنگار هم در نمایشگاه حضور خواهند داشت و اخبار آنرا پوشش میدهند که امیدواریم به زودی شاهد حضور تعداد زیادی از  از این جمع در سرویس های فرهنگی رسانه های مختلف باشیم.

وی افزود: ۳۰ نفر از نمایندگان رسانه های خارجی هم رخ ادعای این رویداد فرهنگی را منعکس خواهند کرد.‌کارافزاهای «بله» و «نشان» در بحث جستجوی کتاب و جستجوی ناشران به کمک بازدیدکنندگان خواهند آمد. بیش از ۱۲۰نفر برای اطلاع رسانی و پاسخگویی به بازدیدکنندگان در نقاط مختلف مصلی مستقر خواهند شد.

سخنگوی نمایشگاه کتاب عنوان‌کرد:  تاکنون ثبت نام ۲هزار و ۶۱۹ ناشر در بخش های حضوری و مجازی این نمایشگاه نهایی شده است که این تعداد احتمالا افزایش خواهد یافت.

پرسش و پاسخ

احمدوند در پاسخ به پرسشی درباره هزینه کرد نمایشگاه کتاب در سال گذشته و شفافیت مالی گفت: نمایشگاه هیچ ردیف بودجه‌ای توسط مجلس ندارد، ما گرچه پیشنهاد دادیم اما موفق نشدیم ردیف بودجه مستقل داشته باشیم، از محل بودجه‌هایی که برای حمایت نشر ارائه می‌شود، نمایشگاه برگزار می‌شود، قبل از استقرار دولت فعلی 70 درصد هزینه‌های نمایشگاه را دولت می‌پرداخت. حامی مالی اجاره غرفه‌ها و درآمد‌های دیگری از حوزه تبلیغات مجموع کمتر از یک پنجم هزینه نمایشگاه را پوشش می‌داد. 

وی افزود: بنابراین فاصله زیادی بین درآمد‌های نمایشگاه و هزینه‌های دولت وجود داشت. در دو سه دوره گذشته تلاش شد حجم حمایت دولت در هزینه‌های نمایشگاه کاهش یابد در سال گذشته 80 درصد هزینه اجرا را نمایشگاه از محل درآمد‌های خود تامین کرد و امسال همین روند ادامه دارد امیدواریم درصد بیشتری از هزینه‌ها را خود نمایشگاه تامین کند. اکنون اتکای بودجه کاهش پیدا کرده است و  20 درصد هزینه‌ها را دولت می‌پردازد. بقیه توسط حامیان مالی و درآمد‌ها و اجازه غرفه‌ها تامین می‌شود. این دستاورد بزرگی است، نمایشگاه با روند سابق در معرض تعطیلی بود، اکنون عملا نمایشگاه از در حال تعطیلی به نمایشگاه  خودکفا تبدیل می‌شود.

یمن مهمان ویژه

احمدوند درباره تعاملات بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران نیز توضیح داد: از چند ماه پیش هند به عنوان  مهمان ویژه نمایشگاه،  انتخاب و اعلام شد و دلیل آن  روابط گسترده فرهنگی و سابقه دیرینه تمدنی بین دو ملت ایران و هند بود، به رغم اینکه شاید مطلوب حوزه حکمرانی در کشور هند هم نباشد اما تلاش کردیم با جامعه فرهنگی و فرهنگیان هند روابط توسعه پیدا کند، گروهی از هند از فروردین ماه در مصلی حاضر شدند و جزییات حضور بررسی و قطعی شد، بعد از حمله رژیم صهیونسیتی به کنسلوگری سفارت ایران و بعد از آن، پاسخ ایران، دولت هند بیانیه‌ای صادر کرد که امکان حضور اتباع هند در ایران و اسرائیل ممنوع شد، در این زمینه سفیر هند مهلت خواست که مسأله حل شود و به رغم تلاش‌ها اما محدودیت و ممنوعیت رفع نشد و در فرصت اندک باقی مانده تصمیم گرفتیم  کشور یمن به عنوان کشور میهمان ویژه اعلام شود.

به بخش کودک یارانه تعلق می‌گیرد؟

وی همچنین درباره اینکه برای بخش کودک نیز یارانه ای تدارک دیده شده یا نه گفت: یارانه ای که برای  طلاب و دانشجویان و استادان پیش‌بینی شده است، در همه بخش‌های نمایشگاه خرج می‌شود.  البته یارانه تخصصی نیز برای یک هزار مدرسه در نظر گرفته شده است که عمده آنها کتاب کودک و نوجوان خریداری می‌کنند.

وی همچنین درباره همزمانی روز رای گیری در نمایشگاه کتاب تهران گفت: طی همکاری با وزارت کشور امکان رای دادن مراجعه‌کنندگان در محیط‌های عمومی مصلا پیش‌بینی شده است.

نمایشگاه می‌تواند میهمان ویژه نداشته باشد، اما حضور مهمان سنت خوبی است

احمدوند درباره نحوه خریداری کتاب توسط مدارس نیز گفت: کتاب‌ها در ایام نمایشگاه کتاب توسط مدیران و معلمان انتخاب می‌شود و سپس به مدارس تحویل خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره  فلوشیپ تهران گفت:  با هدف ارتقای نشر ایران و فروش آثار ناشران ایرانی به کارگزاران‌ و ناشران ایرانی این رویداد برگزار خواهد شد و تلاش میشود که در مهر ماه انجام شود و در این میان رویداد نشر ایران در نمایشگاه کتاب مقدمه این فلوشیپ است.

وی درباره حضور یمن در نمایشگاه نیز گفت: نمایشگاه  می‌تواند میهمان ویژه نداشته باشد، اما سنت خوبی است و استمرار این اتفاق ویژه خوب است، بعضی نمایشگاه‌ها هر سال مهمان ویژه ندارند، البته یمن هم در حوزه فرهنگ بی ظرفیت نیست و ارتباطات فرهنگی ما با یمن دیرینه است و  از دیرباز گسترده‌ است‌. ظرفیت یمن نباید کوچک شمرده شود و این تعامل به بسط همکاری‌ها منجر خواهد شد. نشر ما نسبت به اکثر کشورهای منطقه سرآمد است. فرایند فعلی فرهنگی ما با یمن هم گسترده است.

عدم شرکت برخی ناشران در دوره‌هایی از نمایشگاه

او درباره حضور ناشرانی که سال قبل صرفا در بخش نمایشگاه مجازی شرکت کرده بودند نیز گفت: ناشرانی که به دلایل مختلف در نمایشگاه شرکت نمی‌کنند، اینگونه نیست که نتوانند در دوره بعد شرکت کنند بلکه امکانش فراهم است اما طبیعی است در ازدحام حضور کسانی که هر سال شرکت می‌کنند اگر اولویت بندی شود، اولویت با کسانی است که حضور مستمر دارند.

شفافیت درباره هزینه‌ها و درآمدهای نمایشگاه کتاب

احمدوند درباره شفافیت درباره هزینه‌ها و درآمدهای نمایشگاه کتاب نیز گفت: در موضوع نمایشگاه ناظران قانونی وجود دارند و دیوان محاسبات و مجموعه نظارتی و موسسه حسابرسی به صورت مشخص بر هزینه‌های ما نظارت دارند. عملکرد موسسه خانه کتاب توسط حسابرس رسمی مطلوب ارزیابی شده است. عملکرد شفاف، نظارت‌پذیر، نظارت شده و قابل دفاع است. اتکای هزینه‌های نمایشگاه به هزینه‌های دولتی کاهش یافته است. جزئیات برگزاری نمایشگاه به نهادهای مرتبط اطلاع داده شده است. 

لازم به یادآوری است، سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از نوزدهم تا بیست و نهم اردیبهشت ماه در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته