دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

احمدوند: نخبگان و مراجع، کتاب خوب را به مردم معرفی کنند/ انتشار ۱۶ هزار جلد کتاب کودک و نوجوان

احمدوند: نخبگان و مراجع، کتاب خوب را به مردم معرفی کنند  انتشار ۱۶ هزار جلد کتاب کودک و نوجوان
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه معرفی از سمت دولت کارآمد نیست، گفت: نخبگان و مراجع تخصصی باید کتاب‌های خوب را به مردم معرفی کنند؛ نخبگان و انجمن‌های تخصصی مرتبط با کار کودک در این حوزه باید کتاب را نقد کنند؛ همچنین در سال گذشته ۱۶ هزار کتاب کودک و نوجوان منتشر شده است.
کد خبر : 900443

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، یاسر احمدوند، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه بیست و یکمین دوره جشنواره ملی کتاب رشد که امروز چهارشنبه 16 اسفند 1402 در محل باغ کتاب تهران برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۸ هزار کتاب کودک و نوجوان منتشر شده است و پیش‌بینی می‌شود با تجمیع آمارها این تعداد به بیش از ۲۰ هزار عنوان برسد. همچنین در سال گذشته  ۱۶ هزار کتاب کودک و نوجوان منتشر شده است.

احمدوند با بیان اینکه کل کتاب‌های منتشرشده قبل از دوران انقلاب اسلامی کمتر از سه هزار عنوان بود، عنوان کرد: درصورتی‌که فقط بهمن امسال حدود ۹ هزار عنوان منتشر شده است. پس از دوران انقلاب اسلامی رشد و جهش فرهنگی بیش از سه برابری در حوزه کتاب رخ داده است که با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ترویج و توزیع کتاب خوب در کشور بسیار زیاد است؛ اما در کیفیت آثار، موضوع ترویج و توزیع بسیار عقب مانده‌ایم. شناخت و معرفی آن به مخاطب به حد مطلوب نرسیده است؛ به عبارت دیگر، دانش‌آموزان و مربیان مطلع نمی‌شوند که چه آثاری منتشر شده است.

احمدوند با بیان اینکه معرفی از سمت دولت کارآمد نیست، اظهار کرد: نخبگان و مراجع تخصصی باید کتاب‌های خوب را به مردم معرفی کنند. درواقع، نخبگان و انجمن‌های تخصصی مرتبط با کار کودک در این حوزه باید کتاب را نقد کنند.

وی اضافه کرد: نشان رشد نشان معتبری است و امیدواریم توسعه این نشان ترویج پیدا کند. جشنواره ملی کتاب رشد از معدود جشنواره‌هایی است که به‌صورت مستمر در یک سال ادامه داشته است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۲۰ میلیون جمعیت در روستا‌ها ساکن هستند، خاطرنشان کرد: این جمعیت روستایی به کتاب‌ها دسترسی ندارند؛ هنچنین کتابخانه‌های روستایی کیفیت مطلوب نداشته و باید با دستور رئیس‌جمهور برای مدارس کتاب‌ها و کتابخانه جدید تجهیز کنیم. برگزیدگان جشنواره رشد برای تجهیز کتابخانه‌ها در روستاها باید ‌پیشتازانه عمل کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته