دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
15 اسفند 1402 - 11:17

علت تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ چیست؟

علت تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ چیست؟
خنک نکردن یخچال سامسونگ و یا برعکس سرمای زیاد آن، خراب شدن مواد غذایی، افزایش مصرف انرژی، یخ زدن مواد غذایی در قسمت فریزر و ... از مهم‌ترین مشکلاتی هستند که نشان می‌دهند درجه یخچال سامسونگ تنظیم نیست.
کد خبر : 900090

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، خنک نکردن یخچال سامسونگ و یا برعکس سرمای زیاد آن، خراب شدن مواد غذایی، افزایش مصرف انرژی، یخ زدن مواد غذایی در قسمت فریزر و ... از مهم‌ترین مشکلاتی هستند که نشان می‌دهند درجه یخچال سامسونگ تنظیم نیست. بروز این مشکل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد از خرابی برد یخچال گرفته تا خرابی کمپرسور، لاستیک دور درب یخچال، نشت گاز، نوسان برق، خرابی خازن، باز و بسته شدن دائم درب یخچال و ... . اگر شما هم با مشکل تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ مواجه شده‌اید، ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با تمامی عواملی که منجر به بروز این مشکل می‌شوند آشنا شوید.

 

دلایل تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ و رفع آن

در ادامه شما را با 9 تا از مهم‌ترین دلایلی که منجر به تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ می‌شوند آشنا خواهیم کرد؛ تا اگر شما هم با این مشکل در یخچال خود مواجه شده‌اید، دلیل بروز آن را بدانید.

 • خرابی برد یخچال سامسونگ

می‌توان گفت اولین و مهم‌ترین قطعه یخچال، برد الکترونیکی آن است که عملکرد آن در یخچال مشابه عملکرد مغز در بدن انسان است. مهم‌ترین وظایف برد یخچال شامل: تنظیم دما، هماهنگ کردن کارکرد کمپرسور، و فعالیت فن‌ها می‌باشد. به همین دلیل زمانی که برد یخچال دچار مشکل می‌شود، ارتباط بین سنسورهای دما و سایر اجزای کلیدی یخچال قطع می‌شود. بروز این مشکل نیز منجر به گرم یا سرد شدن بیش از حد یخچال می‌شود، به گونه‌ای که یخچال قادر به تنظیم دمای مطلوب نخواهد بود.

البته تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ تنها مشکلی نیست که به دلیل خرابی برد این یخچال به وجود می‌آید، بلکه خرابی برد می‌تواند تاثیر منفی بر سایر عملکردهای یخچال نیز داشته باشد، از کنترل نور داخل یخچال گرفته تا تایمرهای ذوب یخ و سایر ویژگی‌های پیشرفته. اگر یخچال فریز شما هم به هر دلیلی از جمله خرابی برد، دچار اختلال در تنظیم دما شده، حتما عیب‌یابی و تعمیر آن را به یک تکنسین مجرب بسپارید. نمایندگی سامسونگ در کرج، به عنوان یک مرکز معتبر که دارای تعمیرکاران حرفه‌ای است، می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

 • خرابی کمپرسور یخچال

یکی دیگر از اجزای اصلی یخچال که خرابی آن نقش مستقیمی در تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ دارد، کمپرسور است. درواقع کمپرسور یکی از اجزای اصلی در سیستم خنک‌کنندگی یخچال است که نقش حیاتی در تنظیم دمای آن دارد. کاری که کمپرسور انجام می‌دهد این است که به مبرد (مایع سرد کننده) اجازه می‌دهد تا در سیستم گردش کند، حرارت را جذب و دفع کند، و در نتیجه دمای داخل یخچال را کاهش دهد. به همین دلیل زمانی که کمپرسور دچار مشکل یا خرابی می‌شود، مبرد نمی‌تواند دمای داخل یخچال را کاهش دهد. بنابراین یخچال به درستی خنک نشده و دمای آن به درستی تنظیم نخواهد شد.

اگر مشکل تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ از خرابی کمپرسور باشد، مشکلات دیگری نیز گریبان‌گیر این دستگاه خواهند شد؛ از جمله روشن نشدن یخچال، شنیده شدن صداهای بلند یا غیر عادی از یخچال، یا داغ کردن بیش از حد آن. این مشکلات می‌توانند نشان‌دهنده اورلود شدن، خرابی بلبرینگ‌ها، یا مشکلات الکتریکی در کمپرسور باشند.

 • خراب بودن لاستیک دور درب یخچال

خرابی یا فرسودگی لاستیک دور درب یخچال تاثیر قابل توجهی بر تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ دارد. درواقع لاستیک درب یخچال، وظیفه آب‌بندی فضای داخلی یخچال را برعهده دارد. به همین دلیل در صورتی که فرسوده یا خراب شود، نمی‌تواند از ورود هوای گرم بیرون به داخل یخچال و خروج هوای سرد داخل یخچال به بیرون جلوگیری کند. درنتیجه این مشکل منجر به افزایش تلاش یخچال برای حفظ دمای سرد شده، که در نهایت موجب افزایش مصرف انرژی و فشار به کمپرسور می‌شود.

خرابی لاستیک دور درب یخچال، مشکلات دیگری را هم به دنبال دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فاسد شدن مواد غذایی اشاره کرد.

 

نمایندگی سامسونگ در کرج

 • نشت گاز یخچال دلیل تنظیم نشدن دمای یخچال فریزر سامسونگ دیجیتال

گاهی اوقات تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ می‌تواند به دلیل نشت گاز یخچال نیز باشد. گاز مبرد، که در سیستم خنک‌کننده یخچال گردش دارد، نقش کلیدی در انتقال حرارت و خنک‌سازی داخل یخچال دارد. به همین دلیل اگر گاز یخچال دچار نشتی شود کارایی سیستم خنک‌کننده افت می‌کند و درجه یخچال تنظیم نخواهد شد. مشکل اصلی و مهم دیگری که نشتی گاز یخچال برای این دستگاه به وجود می‌آورد، فشار شدید به کمپرسور است. چراکه کمپرسور برای جبران کمبود خنک‌سازی در یخچال مجبور است بیشتر کار کند که این امر می‌تواند باعث افزایش مصرف انرژی نیز بشود. درنتیجه طول عمر یخچال کاهش پیدا می‌کند و هزینه تعمیر و نگهداری زیادی را در پی خواهد داشت.

در صورت بروز نشت گاز یخچال، تشخیص و تعمیر آن باید توسط یک تکنسین مجرب انجام شود، چرا که نیاز به تجهیزات خاص و دانش فنی دارد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم درصورت بروز این مشکل با نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در کرج تماس بگیرید.

 • نوسان برق یخچال سامسونگ

وقتی نوسان برق رخ می‌دهد، می‌تواند باعث اختلال در برد و کنترل‌های دیجیتالی یخچال شود، که این مشکل مستقیماً بر روی تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ تأثیر می‌گذارد. امکان دارد به دلیل نوسان برق یخچال ریست شود یا کنترل‌های آن دچار مشکل شوند، در این صورت ممکن است یخچال نتواند به درستی به دمای تنظیمی بازگردد یا دمای داخلی آن بیش از حد بالا یا پایین برود. همچنین، نوسان برق می‌تواند به اجزای داخلی یخچال نیز آسیب برساند و باعث کاهش عمر مفید این دستگاه بشود.

خوشبختانه می‌توان با استفاده از یک محافظ برق، از بروز مشکلات متعدد برای یخچال به دلیل نوسان برق جلوگیری کرد.

 • خرابی خازن موتور یخچال

از آن‌جایی که خازن موتور یخچال‌ وظیفه راه‌اندازی این دستگاه و همچنین کمک به عملکرد درست کمپرسور را برعهده دارد، خرابی آن عامل دیگری برای تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ است.

عملکرد نامناسب کمپرسور به دلیل خرابی خازن می‌تواند باعث شود تا یخچال قادر به خنک کردن فضای داخلی خود نباشد، در نتیجه دمای داخل یخچال نمی‌تواند به درستی تنظیم شود. این موضوع نه تنها بر کیفیت نگهداری مواد غذایی تأثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند منجر به افزایش مصرف انرژی و فرسودگی زودهنگام دیگر اجزای یخچال نیز بشود.

 • باز و بسته کردن دائم درب یخچال

از آن‌جایی که با هر بار باز شدن درب یخچال، هوای گرم از محیط بیرون وارد یخچال شده و هوای سرد داخل یخچال از آن خارج می‌شود؛ باز و بسته کردن مکرر و مداوم درب یخچال می‌تواند بر تنظیم شدن درجه یخچال تأثیر منفی بگذارد. که این امر موجب می‌شود کمپرسور برای بازگرداندن دما به حالت ایده‌آل بیشتر کار کند و فشار بیشتری را متحمل شود. اگر این اتفاق به صورت مداوم تکرار شود، نه تنها سیستم خنک‌کنندگی یخچال دچار مشکل می‌شود بلکه مصرف انرژی نیز بیشتر می‌شود.

البته باز و بسته کردن مکرر درب یخچال تنها موجب تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ نمی‌شود، بلکه بر عمر مفید قطعات یخچال نیز تاثیر می‌گذارد. به ویژه در مورد لاستیک دور درب یخچال که به دلیل استفاده زیاد دچار فرسودگی خواهد شد. بنابراین، برای کاهش تاثیرات منفی باز و بسته کردن مکرر درب یخچال، توصیه می‌شود که از باز کردن بی‌مورد درب یخچال خودداری کنید.

 • خرابی ترموستات دلیل تنظیم نشدن دما یخچال

عامل دیگری که تنظیم دمای یخچال سامسونگ را با مشکل مواجه می‌کند، خرابی ترموستات است. چراکه وظیفه ترموستات در یخچال این است که دمای داخل یخچال را اندازه‌گیری کرده و به سیستم خنک‌کننده دستور دهد که فعال یا غیر فعال شود. بنابراین ترموستات عضو مهمی برای حفظ دما و تنظیم آن در یخچال است. از این‌رو زمانی که ترموستات خراب شود دیگر نمی‌تواند دمای درون یخچال را به درستی تشخیص دهد و این امر موجب می‌شود که کمپرسور به طور غیر ضروری فعال یا غیر فعال شود و درنتیجه درجه یخچال نیز تنظیم نشود. از آن‌جایی که خرابی ترموستات در کار نکردن یخچال یا بی‌وقفه کار کردن آن نقش دارد، موجب افزایش مصرف انرژی و فرسودگی زودرس قطعات یخچال نیز می‌شود.

 • خرابی فن

خرابی فن یکی دیگر از دلایل تنظیم نشدن درجه یخچال به ویژه بروز مشکل در تنظیم دمای یخچال فریزر سامسونگ دیجیتال است. چراکه فن در یخچال یکی از اجزای کلیدی است که به گردش هوای سرد در داخل یخچال و حفظ دمای یکنواخت کمک می‌کند. وقتی فن کار نمی‌کند، جریان هوا در داخل یخچال مختل می‌شود، که این مشکل موجب می‌شود برخی قسمت‌های یخچال خیلی سرد باشند و برخی قسمت‌های دیگر آن سرد نباشند. علاوه بر این، خرابی فن می‌تواند باعث شود که فشار بیشتری به کمپرسور یخچال وارد شود. درنتیجه مصرف انرژی بالا رفته و طول عمر کمپرسور پایین می‌آید.

 

تنظیم دمای یخچال فریزر سامسونگ دیجیتال

آموزش تنظیم دمای یخچال فریزر سامسونگ

 • برای تنظیم دمای یخچال فریزر سامسونگ می‌توانید از آپشن‌های Freezer و Fridge بر روی پنل لمسی این یخچال استفاده کنید.
 • گزینه Freezer برای تنظیم دمای قسمت فریزر و گزینه Fridge برای تنظیم دمای قسمت یخچال است.
 • تنظیمات پیش‌فرض قسمت فریزر 19 درجه سانتی‌گراد است که می‌توانید با فشردن گزینه Freezer دمای آن را بین منفی 15 تا 23 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.
 • تنظیمات پیش‌فرض یخچال نیز 3 درجه سانتی‌گراد است که می‌توانید با فشردن گزینه Fridge دمای آن را بین 1 تا 7 درجه سانتی‌گراد قرار دهید.

خلاصه بندی: 9 تا از مهم‌ترین دلایلی که در تنظیم نشدن درجه یخچال سامسونگ نقش دارند از خرابی برد این دستگاه گرفته تا کمپرسور، لاستیک دور درب یخچال، نشتی گاز یخچال، نوسان برق، خرابی خازن موتور، ترموستات، فن و همچنین باز و بسته کردن دائم درب یخچال را مورد بررسی قرار دادیم. تا اگر شما هم با چنین مشکلی در یخچال فریزر سامسونگ خود مواجه شدید، بتوانید احتمال دهید که مشکل به وجود آمده از کجا نشات می‌گیرد.

البته پیشنهاد ما به شما این است که درصورت تنظیم نشدن درجه یخچال حتما با یک مرکز نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در کرج معتبر تماس بگیرید؛ تا درصورت بروز مشکل فنی، عیب‌یابی و تعمیرات آن توسط یک تیم متخصص انجام شود. هر چقدر زودتر مشکل تنظیم نشدن درجه یخچال را با کمک تعمیرکاران مجرب برطرف کنید، هزینه تعمیر و نگهداری این دستگاه کمتر خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته