دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
07 آذر 1402 - 10:49

ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه انقلابی در صنعت ارز‌های دیجیتال پدید آورد

ارز دیجیتال تتر چیست؟ و چه انقلابی در صنعت ارز‌های دیجیتال پدید آورد
این مقاله اقتباسی از مقاله تتر چیست در مجله خبری نیپوتو می‌باشد.
کد خبر : 881676

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری آنا، این مقاله اقتباسی از مقاله تتر چیست در مجله خبری نیپوتو می باشد.تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر Tether تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت‌کوین و همچنین اتریوم ، ترون، ایاس، الگورند، سولانا و بیت کوین کش پشتیبانی می‌کند.

تتر (USDT) چیست؟

بر اساس گفته های وب سایت آن، تتر (USDT) یک ارز دیجیتال و استیبل کوین متصل به دلار آمریکا است و 100٪ توسط ذخایر تتر پشتیبانی می شود. تتر متعلق به شرکت ایفینکس iFinex ثبت شده در هنگ کنگ است که همچنین مالک صرافی بیتفینکس BitFinex است.

تتر در جولای 2014 با نام ریل کوین RealCoin راه‌اندازی شد و در نوامبر 2014 به تتر تغییر نام داد. تتر که در واقع مبتنی بر بلاک چین بیت‌کوین است اکنون از پروتکل‌های Omni و Liquid بیت‌کوین و همچنین اتریوم، ترون، ایاس EOS، الگورند، سولانا و بیت کوین کش Bitcoin Cash پشتیبانی می‌کند. تا ژانویه 2023، تتر سومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) و بزرگترین استیبل کوین با ارزش بازار نزدیک به 68 میلیارد دلار است.

نکات کلیدی 

  • تتر یک استیبل کوین است، نوعی ارز دیجیتال که ارزش گذاری ثابتی را دنبال می کند.
  • تتر توسط سرمایه‌گذارانی استفاده می‌شود که می‌خواهند از نوسانات معمول ارزهای دیجیتال در حین نگهداری سرمایه در بازار کریپتو مصون بمانند.
  • شرکت مادر تتر در سال 2021 نزدیک به 60 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد تا دو پرونده با موضوع سوء مدیریت و ارائه نادرست ذخایر خود را حل و فصل کند.

تاریخچه تتر

ریشه تتر به یک دهه قبل برمی گردد، زمانی که جی آر ویلت J.R. Willet به دنبال ساخت ارزهای دیجیتال جدید بر بستر پروتکل بیت کوین بود. ویلت این ایده را با مسترکوین Mastercoin اجرا کرد و یکی از اعضای اصلی آن بعداً در سال 2014 یکی از بنیانگذاران تتر Tether شد.

استفاده از تتر برای نقدینگی زمانی آغاز شد که در ژانویه 2015 به صرافی بیتفینکس BitFinex اضافه شد.

در نوامبر 2017، تتر از سرقت 31 میلیون دلاری توکن USDT خبر داد. در آن زمان، این شرکت با انتقادات بسیاری مواجه بود که ذخایر آن را زیر سوال می بردند و همانطور که بررسی های بعدی نشان می داد، در دسترسی به خدمات بانکی با مشکل مواجه بودند.

در ماه آوریل ۲۰۱۹، دفتر دادستان کل نیویورک مدعی شد که بیتفینکس به منظور پوشش پنهانی ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه از دست رفته Crypto Capital از تتر استفاده کرده است. سرمایه‌های از دست رفته منجر به مشکلاتی در خصوص برداشت سرمایه کاربران بیتفینکس در اواخر سال ۲۰۱۸ شد.

در فوریه 2021، تتر و بیتفینکس با پرداخت جریمه 18.5 میلیون دلاری، توقف خدمات به ساکنان یا شرکت های ایالت نیویورک و ارائه اطلاعات مربوط به ذخایر خود به دفتر دادستان کل نیویورک برای دو سال آینده، موافقت کردند.

در اکتبر 2021، کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) اعلام کرد که تتر با پرداخت 41 میلیون دلار جریمه “به دلیل ادعاهایی که استیبل کوین تتر به طور کامل توسط دلار آمریکا حمایت می شود” موافقت کرد. در واقع، طبق گزارش CFTC، تتر  تنها برای 27.6 درصد از روزها در یک دوره زمانی 26 ماهه از سال 2016 تا 2018 ذخایر فیات کافی در حساب‌های خود برای پشتیبانی از توکن‌های در گردش تتر داشت». بیتفینکس نیز موافقت کرد که به عنوان بخشی از توافق، 1.5 میلیون دلار جریمه بپردازد.

سقوط قیمت TerraUSD به کمتر از 0.23 دلار باعث شد تتر پیوند 1 دلاری خود را از دست بدهد. این کاهش عمدتا ناشی از ترس سرمایه‌گذاران بود که اگر یک استیبل کوین بتواند پیوند خود را از دست بدهد بقیه نیز می‌توانند.

تتر همچنین MXNT را راه‌اندازی کرد، یک استیبل کوین که توسط پزوی مکزیک پشتیبانی می‌شود.

مزایای تتر نسبت به دلار کاغذی

1. پشتوانه یک به یک با دلار:

تتر به عنوان یک استیبل‌کوین (Stablecoin) با دلار آمریکا همپوشانی دارد، یعنی هر واحد تتر معادل یک دلار آمریکا است. این اتصال مستقیم با یک ارز معتبر و پایدار مانند دلار، به تتر اعتبار و اطمینان بیشتری می‌بخشد. این برتری از نظر کاربران و سرمایه‌گذاران معنایی دارد، زیرا این ارتباط برای حفظ ارزش و پایداری تتر اهمیت زیادی دارد.

2. انتقال سریع و کم هزینه:

تبدیل تتر به دلار یا برعکس به سرعت و با کمترین هزینه امکان‌پذیر است. این ویژگی از مزایای برتری تتر به حساب می‌آید. زمان انتقال‌های تتر بسیار کمتر از انتقالات مالی بانکی معمولی است و همچنین هزینه تراکنش نیز بسیار کمتر است که برای کاربران و سرمایه‌گذاران مزیت مهمی محسوب می‌شود.

3. حفظ ارزش در شرایط نامطمئن:

تتر به عنوان یک استیبل‌کوین در شرایط نامطمئنی همچون نوسانات شدید بازارهای ارزی، توانایی حفظ ارزش را دارد. در مقایسه با بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر که ممکن است تحت تأثیر نوسانات شدید باشند، تتر به عنوان یک واحد پایدار و مستقر، این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا ارزش سرمایه‌های خود را حفظ کنند.

4. شفافیت و قابل دسترسی:

تتر بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده است و تمام تراکنش‌ها در یک لجن بلاک‌چین قابل دسترسی هستند. این شفافیت افزایش اعتماد را در میان کاربران و سرمایه‌گذاران به همراه دارد، زیرا هر تراکنش قابل بررسی و تایید است.

نتیجه‌گیری:

تتر با پشتوانه یک به یک با دلار، امکان انتقال سریع و کم هزینه، حفظ ارزش در شرایط نامطمئن، و شفافیت بالا، به عنوان یک ارز دیجیتال محبوب و قابل اعتماد شناخته شده است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که تتر در مقایسه با دلار و دیگر ارزها، به عنوان یک ابزار مالی کارآمد و مناسب برای انجام تراکنش‌ها و حفظ ارزش باشد.

چگونه تتر بخریم؟

برای خرید تتر می‌توان در صرافی‌های ارز دیجیتال از جمله نیپوتو، بایننس، کوین اسپات، بیتفینکس و کراکن خرید و فروخت.

تتر چگونه کار می کند؟

ثبات تتر از ذخایر ارزی آن ناشی می‌شود. این شرکت ادعا می‌کند که دلار و سایر دارایی‌هایی را در اختیار دارد که برابر یا بیشتر از تعداد کل USDT در گردش هستند. به عبارت دیگر، شرکت ادعا می‌کند که به ازای هر توکن تتر در گردش، دارای یک دلار در ذخایر خود است، چه به صورت نقد یا معادل نقدی مانند اوراق قرضه کوتاه‌مدت یا سپرده‌های مدت دار.

سرمایه‌گذاران می‌توانند تتر را در اکثر صرافی‌های بزرگ بخرند. وقتی 100 دلار تتر Tether خریداری می کنید، تقریباً 100 توکن USDT دریافت می کنید و شرکت برای حفظ پیوند 1 به 1 دلار، ذخایر خود را 100 دلار افزایش می دهد. هنگامی که کاربران توکن ها را برای ارز فیات بازخرید می کنند، توکن های تتر از گردش خارج می شوند.

تتر فاقد بلاک چین اختصاصی خود است و توکن ها را در بلاک چین های دیگر ارائه میدهد. توکن‌های USDT در حال حاضر در بلاکچین های زیر میزبانی می‌شوند:

  • اتریوم Ethereum
  • ترون Tron
  • الگورند Algorand
  • سولانا Solana
  • اوالنچ Avalanche
  • پالیگان Polygon

برخلاف USDC، تتر تورنادوکش را تحریم نکرده است

مقایسه تتر با بیت کوین

به گفته دنیل رودریگز، مدیر عامل شرکت Hill Wealth Strategies، تفاوت اصلی بین TetherUSD و بیت کوین این است که تتر به یک دارایی غیر کریپتو یعنی دلار آمریکا گره خورده است. بیت کوین به چیزی فراتر از عرضه و تقاضا وابسته نیست.

علاوه بر این، تتر یک ارز دیجیتال متمرکز است در حالی که بیت کوین غیرمتمرکز است. در تئوری، این به تتر کمک می کند تا پایدارتر از بیت کوین باقی بماند.

ارزهای دیجیتالی که به یک دارایی یا ارز واقعی متصل نیستند، در معرض نوسانات بازار هستند. اکثر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و لایت کوین LTC تحت تاثیر نوسانات شدید در بازار، تورم و نرخ بهره خواهند بود. 

مقایسه بهترین قیمت تتر در صرافی های ایرانی 

ورود ما به دنیای ارزهای دیجیتال و قیمت گذاری‌های غیرمتمرکز، روند معاملات ما و مفهوم فاکتورهای تاثیر گذار بر قیمت ارزهای مورد معامله را تا حد زیادی تغییر داد. کاربران فعال در حوزه‌ی بازار ارزهای دیجیتال، خصوصا معامله گران کوتاه مدت و نوسان گیر همیشه به دنبال بهترین و ارزان ترین قیمت برای خرید هستند. اما با توجه به غیرمتمرکز بودن صرافی‌های ارز دیجیتال و معاملات دنیای کریپتو کارنسی، قیمت برخی رمزارزها بر اساس عرضه و تقاضا گاها در یک صرافی با صرافی دیگر متفاوت است. از طرفی بررسی قیمت تمام صرافی‌ها میتواند کاری زمان بر و خسته کننده باشد. از این رو، صرافی نیپوتو با ارائه سرویس «مقایسه قیمت صرافی» این فرایند را بسیار ساده کرده است.

برای مثال میتوانید مقایسه قیمت تتر در نوبیتکس و تترلند را داشته باشید . علاوه بر این دو صرافی، قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را می‌توانید در صرافی های دیگر، مانند والکس، بیت پین، تهران پیمنت و بسیاری دیگر را در این صفحه مقایسه کنید. همچنین در نظر داشته باشید علاوه‌ بر مقایسه قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف، محاسبه‌ی کارمزد خرید و فروش نیز یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید تا قیمت تمام شده‌ی هر رمزارز را بدست بیاورید. همانطور که غیر متمرکز بودن معاملات دنیای ارزهای دیجیتال باعث می شود تا قیمت عرضه و تقاضا در صرافی‌های مختلف متفاوت باشد، در فضای رقابتی بین صرافی‌ها نیز هر کدام کارمزد متفاوتی را برای پردازش معاملات خرید و فروش کاربران تعریف کرده اند. نیپوتو، این موضوع را در نظر گرفته و تنها با فعال کردن تب احتساب کارمزد پایه، میتوانید قیمت لحظه‌ای خرید و فروش ارزهای مختلف را با احتساب کارمزد پایه مربوط به آن مشاهده کنید.

کیف پول‌های تتر 

واحدهای تتر دیجیتالی هستند؛ بنابراین، برای ذخیره آن‌ها به کیف پول‌های دیجیتالی نیاز دارید. این ارز یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که دسترس‌پذیری مناسبی دارد و روی ده‌ها کیف پول (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) ذخیره و منتقل می‌شود.

در‌حقیقت، تتر توکنی است که روی بسیاری از بلاک چین‌ها عرضه شده و برای ذخیره آن کافی است از کیف پول‌های بلاک چین میزبان استفاده کنید. به‌عنوان نمونه، برای ذخیره USDT می‌توانید از کیف پول‌های اتریوم، ترون، سولانا، اوالنچ و دیگر کیف پول‌هایی استفاده کنید که تتر روی بلاک چین آن میزبانی می‌شود.

آیا تتر سرمایه گذاری خوبی است؟

استیبل کوین‌هایی مانند تتر به عنوان یک سرمایه‌گذاری منطقی نیستند، زیرا قرار نیست ارزششان افزایش یابد. آنها فقط به عنوان ذخیره ارزش عمل می کنند، زیرا یک USDT همیشه باید برابر با یک دلار باشد.

تتر علاوه بر اینکه یک ذخیره ارزش است، به عنوان ابزاری برای انجام مبادله به روشی بسیار ساده تر از بیت کوین مورد استفاده قرار میگیرد.

دلیل درست برای داشتن استیبل کوینی مانند USDT این است که می‌خواهید پول خود را در بازار ارزهای دیجیتال نگه دارید اما از نوسانات در امان بمانید.

کاربران ارزهای دیجیتال همچنین باید از تغییر چشم انداز نظارتی پیرامون دارایی های دیجیتال آگاه باشند. آینده تتر و سایر استیبل کوین ها به شفافیت، ذخایر و نقدینگی بستگی دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته