دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 آبان 1402 - 20:04
آنا گزارش می‌دهد؛

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید
نشست سراسری ۳۰ هزار نفری جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور برگزار شد.
کد خبر : 880461

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست سراسری ۳۰ هزار نفری جبهه علمی فرهنگی بسیج اساتید کشور به مناسبت هفته بسیج با حضور حجت الاسلام غلام‌حسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه، سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار غلامرضا سلیمانی فرمانده بسیج مستضعفان و جمعی از اساتید دانشگاه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

نهاد‌های علمی در طول انقلاب نتوانستند مفهوم‌سازی کنند

حجت الاسلام سعید مرادپور امام جمعه ابهر در جمع بسیجیان اساتید دانشگاه‌های شهرستان ابهر اظهار کرد: بزرگترین خصوصیت مراکز علمی، استادان و دانشجویان این بوده طالب و جویای علم هستند؛ بنابراین مهمترین مسئولیت آنان مفهوم سازی جدید است که در طول انقلاب اسلامی مراکز و نهاد‌های علمی از مفهوم سازی جدید غفلت کردند.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی به مفهوم حقوق بشر و عدالت جهانی استکبار اشاره کرد و افزود: امروز مفاهیم خوب مانند حقوق بشر، آزادی و عدالت جهانی را در باور همه جا انداختند؛ اما می‌بینیم که نزدیک به ۱۲ هزار کشته در غزه را نادیده می‌گیرند. حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری در طول انقلاب به اندازه همه نهاد‌های علمی مفهوم سازی کردند و اگر می‌خواهیم در مبارزه با استکبار و تمدن سازی موفق باشیم باید مفهوم سازی و تبیین مفاهیم اسلامی و دینی را که پایه‌های تمدن اسلامی است جدی بگیریم.

بسیج عرصه جهاد است

سیدمحمدمهدی صافی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در این واحد دانشگاهی برگزار شد با اشاره به شخصیت شهید چمران اظهار کرد: بسیج عرصه جهاد است نه قتال به همین دلیل مهم‌ترین فعالیت بسیج اساتید جهادعلمی برای توسعه، خودکفایی و عدم وابستگی کشور به بیگانگان است.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی از دیگر روحیات بسیجی را دفاع از مظلوم، آزادی خواهی و انسانیت دانست و افزود: فرهنگ و تفکر بسیجی امروز به همه دنیا گسترش یافته و نشانه آن تجمع‌های مردمی در حمایت از مردم مظلوم غزه در اقصی نقاط جهان بود که این تجمع‌های گسترده مردمی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، نشانگر گسترش تفکر و فرهنگ بسیجی در دنیا است.

۲ مأموریت استادان بسیجی در جبهه علمی و فرهنگی

امام جمعه شهرستان دزفول نیز گفت: دشمن با تمام توان در حال پمپاژ شبهه و حمله به جبهه کشور است؛ همه وظیفه داریم با این تهاجم علمی، سیاسی، فرهنگی و عقیدتی مقابله کنیم.

حجت الاسلام  مسعود بهرام‌پور خطاب به اساتید دانشگاه عنوان کرد: برای زدودن مین‌های فکری از مقابل پای دانشجویان و جوانان باید وارد این میدان شوند و خود را فدا کنند. هدف از هجمه به بسیج عقب نشینی از میدان‌های مختلف بوده و دشمن، آرمان‌ها و اصول ایران اسلامی را هدف گرفته و اگر به دنبال ادامه مسیر هستیم باید دانشجوی متعهد در مراکز علمی تربیت کنیم.

وی با اشاره دو مأموریت استادان بسیجی در جبهه علمی و فرهنگی ادامه داد: استادان دانشگاه جهادگران جبهه علمی و فرهنگی هستند که نخستین و مه‌مترین مأموریت  آنها جهاد تبیین بوده و، جهاد علمی دومین مأموریت مهم استادان بسیجی و انقلابی در صحنه است.


ویژگی بسیج تولید قدرت برای نظام است

مسیب نجیمی، رئیس شورای هاهنگی تبلیغات اسلامی شاهین شهر و میمه در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در  دانشگاه آزاد اسلامی واحد میمه برگزار شد با اشاره به فلسفه تشکیل بسیج و نقش آن در تحولات فرهنگی سیاسی کشور اظهار کرد: از دیدگاه فقه اسلامی دفاع در برابر تهاجمات دشمن امر ضروری بوده و با توجه به گستردگی توطئه‌های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایجاب می‌کرد که قشر عظیمی از مردم به صورت خودجوش برای حفظ و صیانت از انقلاب اسلامی شکل گیرد که فرمان امام خمینی (ره) جهت تشکیل بسیج از نوآوری‌های ایشان بود.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی افزود: بسیج با حضور به موقع در صحنه‌های مختلف از جمله فتنه ۸۸ توانست در حفظ نظام جمهوری اسلامی نقش مهمی داشته باشد و وظیفه دانشگاهیان و مسئولان بسیجی ترویج روحیه و تفکر بسیجی در اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان است.

رضاعباسی‌بختیاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد میمه نیز با تشریح فعالیت‌های بسیج اساتید، به بیان ویژگی‌ها و سیره رفتاری شهید چمران پرداخت و گفت: نقش آفرینی بسیجیان در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار بوده و امروز بسیج در خط مقدم دفاع از انقلاب اسلامی نقش آفرینی می‌کند.

نوآوری و آمیختن اخلاق با علوم از صفات بسیج است

علی بهرامش‌های رئیس بسیج دانشگاه‌های استان هرمزگان در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس برگزار شد نوآوری، تولید علم و آمیختن اخلاق با علوم را از صفات بسیج خواند و گفت: امروز جهش تولید و همت در کنار نوآوری، ایجاد امید و نشاط باید در دستور کار بسیج اساتید باشد و زمینه‌های رشد علمی از نظر دور نشود.

وی تشکیل ۱۰ حوزه معاونت در بسیج اساتید هرمزگان را در کنار توسعه اندیشکده‌های اقتصاد دریا محور به عنوان اولویت اول توسعه استان هرمزگان و اندیشکده کشاورزی و آب را به عنوان ضرورت دوم مورد تحلیل و بررسی قرار داد و افزود: راه اندازی اندیشکده تعلیم و تربیت در کنار این دو اندیشکده می‌طلبد تا استادان با تخصص‌های خود وارد این حوزه‌ها شوند و با تولید محتوا و تولید علم بر توسعه همه جانبه بسیج اساتید در استان و کشور همت گمارند.

تبیین مواضع انقلابی مقاصد رسانه‌های صهیونیستی را کم رنگ می‌کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیز با اشاره به حمله ددمنشانه رژیم غاصب صهیونیستی به کودکان، زنان و بیماران نوار غزه، سکوت برخی کشور‌های مسلمان را مایه ننگ آنان دانست و اظهار کرد: به فرمایش بنیان گذار جمهوری اسلامی اگر هر مسلمانی یک سطل آب به سمت کشور اسرائیل بریزد سیل آن را خواهد برد و از صفحه روزگار حذف خواهد کرد.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

محمد حسین رنجبر نقش دانشگاهیان را در این برهه زمانی حساس خواند و بیان کرد: روشنگری و تبیین مواضع انقلابی در کنار جهاد تبیین می‌تواند مقاصد رسانه‌های صهیونیستی را در اشاعه دروغ و اخبار زرد کم رنگ کند و اعتبار بنگاه‌های شایعه پراکنی دشمن را ساقط کند.

 بسیج برخاسته از بطن ملت است

جانشین فرمانده سپاه امام سجاد(ع) نیز بسیج را برخاسته از بطن ملت خواند و بیان کرد: تشکل‌های مردمی در اکثر کشور‌ها فعال هستند، ولی تفاوت بسیج مردمی با این تشکل‌های مردم نهاد به مفهوم مردم پایه بودن ب و شرکت داوطلبانه آنان در بسیج و همچنین ایمان و توکل راسخ آنان به خداوند است که وجه تمایز بسیج را با سایر تشکلا‌های مردم نهاد در سایر کشور‌ها رقم زده است.

هدایت‌الله امیری با اشاره به سند اعتلا بسیج که به تایید مقام معظم رهبری (مدظلله العالی) رسیده است افزود: جذب ۸ هزار جوان بسیجی با کادر سازی بر اساس نیرو‌های جذب شده در هر منطقه و پیش برندگی انقلاب اسلامی پیش بینی شده که بسیج بر اساس فرامین رهبری در گام دوم انقلاب باید دارای راهبرد مدون باشد.

وی با تاکید بر هم افزایی در حوزه بسیج و پیشگیری از هویت زدایی دشمن، گفت: بسیج به خصوص بسیج اساتید باید در گفتمان سازی و، مطالبه گری و تولید محتوا در کنار توسعه مخاطب از تضعیف هویت ایرانی و اسلامی جلوگیری نماید و نقشه دشمن را در حوزه هویت زدایی خنثی سازد.

استادان بسیجی اهداف نظام اسلامی را تبیین کنند

بهمن داستان فرمانده سپاه ناحیه شبستر در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر برگزار شد با تحلیل اهداف جبهه مقاومت، پیشینه بسیج، اهداف عالی و آرمانی بسیج با مقایسه انقلاب اسلامی و انقلاب مصر به پوشالی بودن رژیم صهیونیسم و حمایت به سرانجام نرسیدن تدابیر قبیح آنها اشاره کرده و گفت: همواره تحقق وعده الهی پیروزی جبهه بر باطل است.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی افزود: امید بر اینکه استادان بسیجی و فرهیخته به تبیین و روشنگری اهداف نظام اسلامی برای نسل جدید اهتمام بورزند و مطالبه ما از استادان فرهیخته که به‌عنوان نخبگان و برگزیدگان جامعه هستنداین است که با توجه به رسالت مجموعه دانشگاهی امید آفرینی برای قشر جوان و نوجوان را سرلوحه کار‌های فرهنگی خود قرار دهند.

جهاد تبیین وظیفه همیشگی دانشگاهیان است

رضا یوسفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور برگزار شد، گفت: فراوانی و تسهیل دسترسی به اطلاعات و تکنولوژی اطلاعات با توجه به اینکه همه توان تجزیه و تحلیل این اطلاعات و درک لایه‌های پنهان آن را ندارند ضرورت تبیین اطلاعات را توسط کارشناسان این امر نشان می‌دهد.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی ادامه داد: جهاد تبیین وظیفه ذاتی و همیشگی دانشگاهیان و حوزویان به عنوان قشر فرهیخته جامعه است و در حال حاضر موضوع فلسطین و غزه یکی از موضوعات مهمی است که به شدت نیازمند به تبیین است.

بسیج اساتید در حل بسیاری از مشکلات  کشور توانمند است

محمدرضا معظمی‌گودرزی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در این واحد دانشگاهی برگزار شد، وجود بسیج اساتید را موضوعی مهم و غیرقابل انکار برشمرد و دانشگاهیان را مهم‌ترین نیروی انسانی ازنظر علمی، فرهنگی و سواد اجتماعی در هر کشور دانست و اظهار کرد: دانشگاه‌ها به دلیل برخورداری از نیروی متخصص باید برای کشور تصمیم‌ساز و تأثیرگذار باشند و دانشگاه آزاد دانشگاه اثربخش در جامعه است.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی افزود: هدف‌گذاری دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال اخیر ایجاد یک دانشگاه مولد و مسئله محور بوده تا در راستای حل‌وفصل مشکلات مختلف جامعه گام بردارد. بسیج اساتید با امکانات و نیروی انسانی متخصص توان حل بسیاری از مشکلات موجود در کشور را دارد به شرطی که رفتار و منش بسیجی نیز در حوزه‌های علمی سرلوحه کار قرار گیرد.


فرد بسیجی باید ولایتمدار باشد

غلام‌رضا کاظمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان شمالی و واحد بجنورد در نشست جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید که به مناسبت آغاز هفته بسیج در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برگزار شد، اظهار کرد: قلب بسیجی باید برای مردم بتپد، دلسوز و مهربان باشد و برای خدمت‌رسانی در صف اول قرار گیرد.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

وی بیان کرد: بسیاری از پیشرفت‌ها و موفقیت‌های نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف مرهون تفکر و میل بسیجی بوده؛ بنابراین لازم است روحیه بسیجی بودن، بسیجی کار کردن در تک‌تک ما به معنای واقعی وجود داشته باشد که این‌چنین روحیه‌ای کلید رسیدن به موفقیت‌ها خواهد بود. یک فرد بسیجی باید ولایتمدار باشد و به خوبی رهبر خود را بشناسد تا بتواند با تأسی به فرمایشات رهبری خود در مسیر اهداف عالی کشورش گام بردارد.


حقوق بشر غربی در دنیای امروز شکست خورده است

حجت‌الاسلام میر افضلی، امام‌جمعه شهرستان برخوار در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید اظهار کرد: در دنیای امروز حقوق بشر غربی شکست خورده و این موضوع را می‌توانیم در خشم دنیا از جنایات اسرائیل مشاهده کنیم. بسیج گفتمان و فرهنگ عظیم است که اگر تقویت شود مشکلات کشور حل خواهد شد.

وی افزود: گره‌های اقتصادی کشور نیز با فرهنگ بسیج و پرهیز از تفکر غرب‌گرایی حل خواهد شد. تفکر بسیجی مبانی خود را از اسلام و دین می‌گیرد و این برای مستکبران ناخوشایند است. امروز فلسطینی‌ها برای کشور خود در غزه می‌جنگند. آنها برای آزادی خود در حال مبارزه با تفکر صهیونیسم هستند، همان تفکری که از جان کودکان غزه نیز نمی‌گذرد.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

 جلیل عمادی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت‌آباد نیز بیان کرد: بسیج اساتید نیز با برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نقد‌ها و تعمیم مطالبه گری تلاش‌های ویژه‌ای را در حل مشکلات شهر‌ها و کشور داشته است.

پویش اهدای خون دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

پویش اهدای خون به مناسبت هفته بسیج با مشارکت دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر انجام شد.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

این پویش به منظور ترویج فرهنگ نوع‌دوستی، اشاعه فرهنگ اهدا خون و افزایش ذخیره بانک خون سازمان انتقال خون و همچنین کمک به بیماران نیازمند برگزار شد که در این برنامه خداپسندانه فرهنگی، ۳۵ نفر از استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه خون اهدا کردند.

فرهنگ ایثار و شهادت و اخلاص شهدا از مهم‌ترین شاخص‌های پیروزی رزمندگان اسلام بود

نشست جبهه علمی – فرهنگی بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان گیلان با حضور علی قاسمی معاون عملیات سپاه قدس گیلان، سهیل شکری رئیس واحد لاهیجان و مسئولان و استادان در سالن اجتماعات خواجه نصرالدین طوسی واحد لاهیجان برگزار شد.

علی قاسمی معاون عملیات سپاه قدس گیلان در این مراسم با تبریک آغاز هفته بسیج با اشاره به فلسفه وجودی و تشکیل بسیج مستضعفین از دیدگاه قرآن کریم با استناد به آیات قرآن کریم گفت: دفاع از مقدسات ایجاب می‌کند که در مقابل خطراتی که آن را تهدید می‌کند به گونه‌ای منطقی و شیوه‌ای صحیح با آن خطر برخورد کنیم. امام خمینی (ره) در مورد اهمیت و ضرورت تشکیل بسیج فرمودند: «دفاع از اسلام و کشور‌های اسلامی امری است که در مواقع خطر، تکلیف شرعی و الهی و ملی است و برتمام قشر‌ها و گروه‌ها واجب است»

قاسمی با اشاره به روحیه و تفکر بسیجی فراگیر منبعث از نگاه مقام معظم رهبری افزود:همه کسانی که برای عزت ایران و انقلاب تلاش می‌کنند و در هر مقام مسئولیتی می‌توانند به کشور خود خدمت کنند باید درمیدان حضور موثر داشته باشند و بسیج از ایشان استقبال می‌کند. 

وی ادامه داد: فرهنگ ایثار و شهادت و اخلاص شهدا مهمترین شاخص‌هایی بود که در بسیج مردمی و در دوران ۸ سال دفاع مقدس عامل پیروزی رزمندگان اسلام گردید و استفاده از همین ظرفیت‌ها برای جوانان و نوجوانان می‌تواند در بستر اردو‌های راهیان نور زمینه اصلاح و تربیت اخلاقی نوجوانان و جوانان ما باشد که مصادیق آن را در بسیاری از اردو‌های راهیان نور شاهد بودیم.

هم‌افزایی دانشگاه آزادی‌ها در گردهمایی ۳۰ هزار نفری جبهه علمی بسیج اساتید

معاون عملیات سپاه قدس گیلان با بیان تاریخچه پدافند غیرعامل و اهمیت و ضروت آن در کشور گفت: تشکیل قرارگاه‌های چهارگانه زیستی، پرتوی، شیمیایی و مردم محور در هر کدام از این قرارگاه‌ها اقدامات مفید و موثری به کمک سپاه و بسیج و سازمان پدافند غیرعامل در سطح استان انجام گردید که از نتایج آن می‌توان مقابله موثر با پدیده هایی، چون سنبل آبی، ملخ مراکشی، پشه آدیس و نهایتا به کسب رتبه اول کشوری پدافند غیرعامل گیلان در سال جاری اشاره کرد.

وی ادامه داد: تلاش و اخذ امتیاز اولین دانشگاه پدافند غیرعامل در استان گیلان از جمله اقدامات موثر و مهمی است که در جهت تقویت و به کارگیری جهت آموزش و به کارگیری نیرو‌های متخصص در این حوزه در دستگاه‌های اجرایی کشور و استان مفید به فایده است.

قاسمی افزود: نقش همه اقشار در حوزه کمک به اجرای پروژه‌های پدافند غیرعامل مخصوصاً بسیج اساتید دانشگاه‌هاو آمادگی قرارگاه پدافند غیرعامل برای پذیرش طرح‌ها و راهکار‌های مقابله با تهدیدات متناظر با قرارگاه‌های ذکر شده را مهم توصیف کردند.

مهمترین هدف بسیج یاری رساندن به دین خدا و مردم است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا از نطنز، نشست سراسری ۳۰ هزار نفری جبهه علمی و فرهنگی بسیج اساتید کشور همزمان با سایر دانشگاه‌ها در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نطنز با حضور اساتید بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد‌های نطنز و بادرود و مسئولین ادارات شهرستان نطنز برگزار شد.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در ناحیه مقاومت بسیج نطنز در این نشست با تبریک هفته بسیج عنوان کرد که بسیج مظهر اقتدار، ایستادگی و وحدت ملت ایران اسلامی و در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین بخشیان افزود: امروز ثمرات حماسه آفرینی ها، فدارکاری‌ها و تلاش‌های این نهاد ارزشمند انقلابی و مردمی در تمام عرصه‌ها مشهود است، مهمترین هدف بسیج، یاری رساندن به دین خدا و مردم است، این روحیه مردمی باعث شده که فرهنگ بسیجی نه تنها در کشور بلکه به بیرون از مرز‌های کشور نیز گسترش یابد. بسیج مستضعفین بی تردید به تاسی از رهنمود‌های مقام معظم رهبری با نگاهی تیزبینانه و نوآورانه می‌تواند برای حفظ ارزش ها، توجه به موضوعات فرهنگی و اجتماعی و دفع تهدیدات مختلف که بصورت‌های مختلف نمایان شده با جوشش فکری خود راهکار‌های عملیاتی ارائه دهد که ثمره آن قطعا سبب رشد و بالندگی جامعه خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر