دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 آبان 1402 - 17:56

مخبر: تعهدات طرف ایرانی در تکمیل خطوط ریلی کریدور شمال_جنوب درحال انجام است

مخبر: تعهدات طرف ایرانی در تکمیل خطوط ریلی کریدور شمال_جنوب درحال انجام است
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اقدامات اولیه و اخذ مجوزهای لازم برای ساخت راه‌آهن رشت _ آستارا از طرف ایرانی انجام شده است و امیدواریم با همکاری طرف روسی عملیات ساخت این خط ریلی مهم در مسیر کریدور شمال جنوب هرچه سریع‌تر آغاز شود.
کد خبر : 880451

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان) در دیدار «لویتین ایگور» دستیار ویژه رئیس‌جمهور فدرال روسیه با بیان اینکه سران کشور‌های منطقه در ملاقات دوجانبه و چندجانبه همواره برساخت هرچه سریع‌تر کریدور شمال جنوب تأکید کرده‌اند، افزود: اقدامات اولیه و اخذ مجوز‌های لازم برای ساخت راه‌آهن رشت _ آستارا از طرف ایرانی انجام شده است و امیدواریم با همکاری طرف روسی عملیات ساخت این خط ریلی مهم در مسیر کریدور شمال جنوب هرچه سریع‌تر آغاز شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در مورد طراحی و ساخت خط ریلی آستارا ــ بندرعباس در کریدور شمال جنوب نیز تصریح کرد: پیشنهاد‌ها طراحی و قرارداد این پروژه از سوی جمهوری اسلامی ایران و روسیه بررسی شده است که این خط ریلی می‌تواند سهم بزرگی در افزایش حجم مبادلات کالا و ترانزیتی در این کریدور داشته باشد.

وی با استقبال از تشکیل کارگروهی ویژه با حضور وزرای راه و شهرسازی و امور اقتصاد و دارایی ایران و همچنین دستیار رئیس‌جمهور فدرال روسیه برای پیگیری ساخت کریدور شمال جنوب تصریح کرد: تعهدات طرف ایرانی در ساخت خطوط ریلی این کریدور کاملاً دیده شده است و اجرایی می‌شود و باید بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی دو کشور در ساخت این کریدور در اسرع وقت وارد عمل شوند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به ضرورت پیگیری مستمر قرارداد‌ها و تفاهم‌نامه‌های میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه، بر اتمام پروژه‌های نفتی، گازی و همکاری‌های هواپیمایی بین دو کشور تأکید کرد.

مخبر در ادامه این دیدار با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و تأکید بر اینکه نسل‌کشی این رژیم جعلی روح هر انسان آزاده‌ای را جریحه‌دار می‌کند، گفت: متأسفانه برخی مراکز و مجامع بین‌المللی به وظیفه ذاتی خود در این زمینه به‌خوبی عمل نمی‌کنند و اعمال رژیم صهیونیستی در غزه مصداق جنایت جنگی علیه بشریت است.

لویتین ایگور دستیار ویژه رئیس‌جمهور فدرال روسیه نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های صمیمانه رئیس‌جمهور روسیه به رئیس‌جمهور ایران و مخبر و نیز تبریک برای پیوستن جمهوری اسلامی به اتحادیه بریکس، گفت: با تشکیل کارگروه و بررسی نقشه راه همکاری‌های ساخت کریدور شمال ـ جنوب با حضور مقام‌های ارشد ایرانی و روسی، ساخت این کریدور از طرف روسیه با جدیت دنبال می‌شود.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه خاطرنشان کرد: تکمیل کریدور شمال ـ جنوب می‌تواند تحولی بسیار اساسی در زمینه حمل و جابجایی کالا و مسافر در منطقه و حتی جهان داشته باشد.

او همچنین با بیان اینکه جنایات و حوادث غزه برای روسیه غیر قابل تحمل است، بر توقف حملات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌گناه غزه تأکید کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر