دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

امیرعبداللهیان: هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم

امیرعبداللهیان: هیچ گروه نیابتی در منطقه نداریم
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: گروه‌هایی که در عراق و سوریه علیه منافع آمریکا اقدام کرده‌اند، خود تصمیم گرفته‌اند و بر اساس جمع‌بندی و تصمیمات خود اقدام کرده‌اند. طرف آمریکایی در روز‌های گذشته پیام‌هایی را در این رابطه به ما داده است و ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که ایران هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد.
کد خبر : 880443

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه هفته گذشته ۲۴ آبان در سفرش به ژنو به منظور گفت‌وگو با تعدادی از مقامات سازمان ملل درباره اوضاع غزه و در راستای توقف جنایات صهیونیست‌ها و تسریع در ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم فلسطین، گفت‌وگویی هم با شبکه سی.بی‌.اس آمریکا درباره اوضاع جاری در منطقه غرب آسیا و وضعیت غزه داشت.

از ابتدا گفتیم که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم

خبرنگار سی.‌بی.‌اس: امروز مقامات کشور آمریکا اعلام کردند که یکی از ناو‌های جنگی شان در دریای سرخ توسط یکی از پهپاد‌های یمنی به صورت مستقیم هدف قرار گرفته است. همان طور که می‌دانیم شورشیان حوثی از حمایت ایران برخوردارند. البته ایران همواره تأکید کرده است که نمی‌خواهد جنگ بین حماس و اسرائیل در منطقه گسترش یابد. این مسأله می‌تواند نشانه چه باشد؟ ضمن این‌که حوثی‌ها وعده داده‌اند که از طریق دریای سرخ اهداف آمریکایی را هدف قرار خواهند داد. به نظر شما این مسأله - آن هم در حالی که ایران ادعا می‌کند به دنبال گسترش جنگ نیست - برای مردم دنیا چه پیامی دارد؟

امیرعبداللهیان: از ابتدای این بحران ما گفتیم که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیستیم. البته آمریکا هم بار‌ها اعلام کرده که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست. اما برخلاف این اظهارات، شاهد هستیم که آمریکا شدت جنگ را از طریق کمک‌های گسترده خود به رژیم اسرائیل افزایش داده است.

حوثی‌ها بخش مهمی از جامعه و نظام سیاسی یمن

وی با بیان اینکه حوثی‌ها شورشی نیستند، بلکه یک بخش مهم از جامعه و نظام سیاسی کنونی کشور یمن هستند، افزود: یمن سیاست‌های خاص خود را دارد. آن‌ها در چارچوب مصالح خود تصمیم گیری و اقدام می‌کنند. البته آن‌ها به صراحت اعلام کردند که نسبت به نسل‌کشی در غزه بی تفاوت نخواهند بود.

خبرنگار: پس شما می‌فرمایید که ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند، ولی مسؤولیت اقدامات آن‌ها را نمی‌پذیرید؟»

امیرعبداللهیان: ما با همه گروه‌ها، احزاب و بخش‌ها در یمن روابط نزدیکی داریم؛ از جمله با حوثی‌ها و انصارالله رابطه متوازنی داریم، ولی مسؤولیت تصمیماتی که حوثی‌ها و انصارالله در یمن می‌گیرند و تصمیماتی که صنعا می‌گیرد و با شفافیت اعلام می‌کند، متوجه خودشان است. البته ما قبلاً هشدار داده بودیم که در صورت تداوم جنایات جنگی علیه غزه و کرانه باختری گسترش دامنه جنگ اجتناب ناپذیر است.

ایران هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد

خبرنگار: در مورد گروه‌هایی که در عراق و سوریه به منافع آمریکا حمله می‌کنند، چطور؟ آیا ایران مسؤولیتی در قبال این حملات دارد؟

امیرعبداللهیان: ما شفاف هستیم. زمانی که در دوره ترامپ ژنرال سلیمانی به دستور ترامپ ترور شد، ایران پایگاه آمریکایی عین الاسد را با ۱۳ موشک بالستیک نقطه زن مورد هدف قرار داد و ما آن را رسماً اعلام کرده و مسؤولیت آن را پذیرفتیم. در شرایط کنونی نسل‌کشی و جنایت جنگی در غزه، جریان‌هایی در کشور‌های عربی مثل سوریه و عراق در حمایت از همنوعان عرب خود تصمیماتی را می‌گیرند و اقدام می‌کنند.

خبرنگار: به نظر می‌رسد که شما می‌فرمایید ایران از گروه‌هایی نظیر حوثی‌ها یا گروه‌هایی در عراق و سوریه حمایت می‌کند، ولی مسؤولیت اقدامات آن‌ها را به گردن نمی‌گیرد؟

امیرعبداللهیان: گروه‌هایی که در عراق و سوریه علیه منافع آمریکا اقدام کرده‌اند، خود تصمیم گرفته‌اند و بر اساس جمع‌بندی و تصمیمات خود اقدام کرده‌اند. طرف آمریکایی در روز‌های گذشته پیام‌هایی را در این رابطه به ما داده است و ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که ایران هیچ گروه نیابتی در منطقه ندارد.

اما در مورد این که چرا این گروه‌ها علیه آمریکا عمل می‌کنند، مثلاً در عراق این کشور سال‌ها تحت اشغال نظامیان آمریکا بود. در دوره اشغال آمریکا بیش از یک میلیون و صد هزار عراقی کشته شدند. گروه‌هایی برای مبارزه با داعش در عراق بسیج شدند. همین طور در سوریه برای مبارزه با داعش بسیج شدند. خوب آن‌ها اکنون خود تصمیماتی را می‌گیرند و عمل می‌کنند.

آمریکا به طور آشکارا در جنگ علیه غزه و نسل‌کشی در غزه نقش دارد

امیرعبداللهیان: ما به صراحت به طرف آمریکایی گفتیم؛ کاخ سفید اکنون به طور علنی و آشکار در کنار رژیم اشغالگر اسرائیل قرار دارد. اکنون از تمام پایگاه‌های آمریکا در منطقه تسلیحات جنگی و از جمله سلاح‌های ممنوعه در اختیار رژیم اسرائیل قرار می‌گیرد. یعنی آمریکا به طور آشکارا در جنگ علیه غزه و نسل‌کشی در غزه نقش دارد. البته کاخ سفید به ما پیام می‌دهد و می‌گوید که به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست و برای ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه و توقف انسان‌دوستانه جنگ تلاش می‌کند، اما تا این لحظه هیچگاه آمریکا اراده خود را برای توقف جنگ نشان نداده، بلکه شدت جنگ را افزایش داده است. آمریکا باید مسؤولیت این امر را بپذیرد.

در جریان این تصمیم و اقدام حماس نبودیم

خبرنگار: آیا ایران در آماده‌سازی حماس برای اجرای عملیات ۷ اکتبر نقشی داشت و از آن با خبر بود؟

امیرعبداللهیان: ما در جریان این تصمیم و اقدام حماس نبودیم. این یک تصمیم کاملاً فلسطینی بود. چرا شما در مورد زنان و کودکان فلسطینی نمی‌پرسید و حرفی نمی‌زنید؟

خبرنگار: آیا این درست است که رهبر جمهوری اسلامی ایران به حماس گفته است که، چون حماس قبل از این اقدام ایران را مطلع نکرده است، پس ایران هم وارد جنگ نمی‌شود؟

امیرعبداللهیان: ما حماس را یک جریان آزادیبخش در مقابل اشغالگری می‌دانیم. در چارچوب حقوق بین‌الملل وضعیتی که در رابطه با رژیم اسرائیل وجود دارد، وضعیت قدرت اشغالگر و کشور اشغال شده فلسطین است.

سرزمین‌های اشغال شده قوانین خاص خود را در منطق حقوق بین‌الملل دارند و مردمان کشور اشغال شده طبق حقوق بین‌الملل می‌توانند برای دفاع از خود حتی وارد جنگ مسلحانه شوند، گفت: ما مخالف کشتن زنان و کودکان در هر جای دنیا هستیم، اما اقدام حماس به عنوان یک گروه آزادی‌بخش فلسطینی در مقابل اشغالگری را کاملاً در چارچوب حقوق بین‌الملل می‌دانیم.

خبرنگار: پس می‌خواهید بگویید کاری که حماس انجام داد، توجیه پذیر است، کشتن غیرنظامیان، زنان و کودکان و به گروگان گرفتن آنها؟

امیرعبداللهیان: ما مخالف کشتن زنان و کودکان در هر جای دنیا هستیم. ولی فرض کنید ۱۴۰۰ نفر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین کشته شدند. متعاقباً نتانیاهو اعلام کرد که انتقام خواهیم گرفت. تا الان ۱۴۵۰۰ زن و کودک و غیرنظامی فلسطینی را در غزه و کرانه باختری کشتند. چه تناسبی در اینجا وجود دارد؟

خبرنگار: آیا این توجیه اقدام حماس در روز ۷ اکتبر است؟

امیرعبداللهیان: حماس به عنوان یک جنبش آزادیبخش فلسطینی در مقابل اشغالگر حق دفاع مشروع دارد. حماس ده‌ها نظامی اسرائیلی را اسیر کرده است. اما رژیم اسرائیل تا الان ۴۴۰۰ کودک را در غزه و کرانه باختری کشته است. چرا شما در مورد زنان و کودکان فلسطینی نمی‌پرسید و حرفی نمی‌زنید؟ رژیم اسرائیل ۵۰ همکار خبرنگار شما را در بمباران‌ها کشته است. دو طرف سکه را ببینید.

آمریکا در کنار اسرائیل چه می‌کند؟!

خبرنگار: در مورد تجاوز چطور؟ آیا تجاوز حماس به غیرنظامیان اسرائیلی توجیه پذیر است؟

امیرعبداللهیان: تجاوز صورت نگرفته است. دفاع در مقابل پدیده اشغالگری است. تجاوزی که الان توسط اسرائیل در حال انجام است، چه نام دارد؟ ویران کردن ۴۰ درصد از غزه چه نام دارد؟ آیا تجاوز است یا دوستی؟ آیا آواره کردن بیش از یک میلیون نفر در شمال غزه تجاوز نامیده می‌شود یا خیر؟ اسرائیل یک قدرت اشغالگر است. حقوق بین‌الملل که اتفاقاً در خود آمریکا و غرب هم نوشته شده است، این حق را برای اتباع کشور اشغال شده، قائل است که سلاح حمل کنند و از خود دفاع کنند. آن‌ها برای جنگ با نظامیان و به اسارت درآوردن آنان رفته‌اند. ما کشتن زنان و کودکان را در هیچ جا تأیید نمی‌کنیم، ولی شما هم کشتار بیش از ۸ هزار زن و کودک فلسطینی ظرف کمتر از ۴۰ روز در غزه و کرانه را محکوم کنید.

خبرنگار: آیا تلویحاً اشاره می‌کنید که حماس با کشتن غیرنظامیان مرتکب یک اشتباه راهبردی یا اخلاقی شد؟

امیرعبداللهیان: حماس از حق دفاع مشروع خود استفاده کرده تا به ۷۵ سال تجاوز و کشتار زنان و کودکان توسط رژیم اسرائیل پاسخ دهد. مثلاً وقتی آلمان به فرانسه تجاوز کرد، برداشت غرب  چه بود؟ آیا برای آلمان حق دفاع مشروع قائل شدند؟ حماس حق دفاع مشروع داشته و از این حق بر اساس حقوق بین‌الملل استفاده کرده است. اکنون من از شما می‌پرسم؛ کشتن ۱۴۵۰۰ غیرنظامی ظرف مدت ۴۰ روز با چه منطقی سازگار است؟ آیا اصل تناسب در حقوق بین‌الملل توسط آمریکا و رژیم اسرائیل رعایت شده است؟ اصلاً آمریکا در کنار اسرائیل چه می‌کند؟! چرا همه پایگاه های...

خبرنگار: کار من این نیست که چیزی را توجیه کنم. من یک خبرنگار هستم. کار من پرسیدن سؤال است

راجع به هر موضوعی در زمان مناسب خود تصمیم گیری خواهیم کرد

خبرنگار: بگذارید به سؤالی که قبلا پرسیدم، برگردم، آیا این حقیقت دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی به حماس گفته است که، چون (در مورد عملیات ۷ اکتبر) قبلا به ما اطلاع و هشدار نداده بودید، بنابراین ما وارد جنگ نمی‌شویم؟

امیرعبداللهیان: چنین چیزی صحت ندارد.

خبرنگار: آیا هنوز این امکان وجود دارد که وارد جنگ شوید؟

امیرعبداللهیان: ما چهار هفته قبل هشدار دادیم که اگر جنگ و نسل‌کشی در غزه ادامه پیدا کند، گسترش دامنه جنگ اجتناب ناپذیر است. این اتفاق اکنون در منطقه رخ داده است. این طور که شما می‌گویید لبنان، عراق، سوریه و یمن وارد جنگ شده‌اند. این نشان می‌دهد که جنگ گسترش یافته است، اما این که ایران چگونه عمل خواهد کرد، ما راجع به هر موضوعی در زمان مناسب خود تصمیم گیری خواهیم کرد. ارزیابی ما این است که نیرو‌های مقاومت در فلسطین و در منطقه می‌توانند سرنوشت این جنگ را رقم بزنند. البته ما به حمایت‌های سیاسی خود از مقاومت در برابر اشغالگری ادامه می‌دهیم.

هیچ نیت و برنامه‌ای برای رسیدن به بمب هسته‌ای نداریم

خبرنگار: آقای وزیر، ایران چقدر تا ساخت بمب اتمی فاصله دارد؛ سال‌ها، ماه‌ها یا هفته‌ها؟

امیرعبداللهیان: الان به نظرم وضعیت تفاوت کرده است. الان سؤال اصلی جامعه جهانی این است که چرا وزیر رژیم اسرائیل درخواست کرد که اسرائیل از بمب هسته‌ای علیه ساکنان غزه استفاده کند؟ در نشست اخیر سران کشور‌های اسلامی و عربی در قطعنامه پایانی بندی آمده است مبنی بر این که اسرائیل تهدیدی جدی برای صلح و امنیت است، چون هم سلاح هسته‌ای در اختیار دارد و هم به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه غزه تمایل دارد؛ لذا اکنون در جامعه جهانی این سؤال مطرح است که چه زمانی اسرائیل باید خلع سلاح هسته‌ای شود. تهدید اصلی آنجاست.

اما برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است. ما هیچ نیت و برنامه‌ای برای رسیدن به بمب هسته‌ای نداریم.

* ترامپ حماقت بزرگی کرد

خبرنگار: می‌خواهم در مورد دوست نزدیک شما (ژنرال) قاسم سلیمانی سؤال کنم. می‌دانم که شما دوست بسیار نزدیک (ژنرال) قاسم سلیمانی بودید. ترور وی توسط آمریکا چه تأثیری بر روی شما داشت؟

امیرعبداللهیان: سردار سلیمانی قهرمان ملی ماست. او در مبارزه با تروریسم در منطقه اقدامات فوق العاده‌ای انجام داد. نقش بسیار بزرگی در برقراری صلح و امنیت در منطقه داشت. من باور دارم اگر تلاش‌های ژنرال سلیمانی نبود و اگر تلاش‌های مردم و نیرو‌های مسلح عراق و سوریه در مبارزه با تروریسم نبود، امروز اروپا و حتی آمریکا امنیت نداشت. او مرد بزرگ صلح و امنیت در جهان بود. ترامپ حماقت بزرگی کرد.

خبرنگار: حتماً هنوز هم بابت کشته شدن او خیلی عصبانی هستید؟

امیرعبداللهیان: احساس تأسف می‌کنم. او برای صلح و امنیت در جهان تلاش زیادی کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر