دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رییس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت تاکید کرد:

لزوم دستیابی به نرخ باروری ۲ و نیم قبل از بسته شدن پنجره جمعیتی

لزوم دستیابی به نرخ باروری ۲ و نیم قبل از بسته شدن پنجره جمعیتی
رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه کشور در آستانه سالمندی قرار دارد، بر دستیابی به عدد دو و نیم نرخ کلی باروری قبل از بسته شدن پنجره جمعیتی، تاکید کرد.
کد خبر : 880420

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، صابر جباری در اولین همایش جوانی جمعیت با محوریت مسائل حقوقی، اخلاقی، شرعی و اجتماعی در درمان ناباروری، گفت: کشور در آستانه سالمندی قرار دارد و برای رهایی از این بحران، باید بیش از پیش در حوزه فرزند آوری و جوانی جمعیت کار کنیم.

وی افزود: نرخ باروری کلی کشور در ۳۰ سال گذشته نزولی بود اما خوشبختانه در سال ۱۴۰۱ این روند نزولی متوقف شد و امیدواریم با برنامه‌هایی که در سطح کشور در حوزه جوانی جمعیت انجام می‌شود، نرخ کلی باروری روند صعودی پیدا کند.

وی با بیان اینکه نرخ باروری از ۱.۶۵ به ۱.۶۶ در سال ۱۴۰۱ رسیده و روند نزولی نرخ کلی باروری متوقف شده است، خاطرنشان کرد: براساس برنامه هفتم کشور ابلاغی مقام معظم رهبری، نرخ جانشینی عدد ۲.۵ است و باید طی ۵ سال آینده و قبل از اینکه پنجره جمعیتی بسته شود، به این عدد دست برسیم.

وی درخصوص روش‌های نوین درمان ناباروری، گفت: تمام روش‌های نوین درمان ناباروری در کشور ما قابل انجام است.

رییس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت گفت: یکی از چالش‌های درمان ناباروری با استفاده از روش‌های نوین، مسائل فقهی، حقوقی و اخلاقی و اجتماعی مربوط به اهدای اسپرم، تخمک و جنین، از شخص ثالث و رحم جایگزین است که در این همایش با حضور صاحبنظران این حوزه‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

تشکیل کارگروه تدوین آیین نامه اهدای شخص ثالث در وزارت بهداشت

جباری همچنین اظهار کرد: براساس مصوبه پنجمین جلسه ستاد ملی جمعیت، کارگروه تدوین آیین نامه اهدای شخص ثالث در وزارت بهداشت تشکیل شده که وظیفه تهیه و تدوین این آیین نامه را برعهده دارد تا براساس آن، هم از روش‌های نوین درمان ناباروری در کشورمان استفاده کنیم و هم اینکه مسائل اخلاقی، حقوقی، شرعی، فقهی و اجتماعی درمان ناباروری را لحاظ کنیم تا در آینده با مشکلات و آسیب‌های احتمالی روبرو نشویم.

انتهای پیام/

ارسال نظر