دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 آبان 1402 - 15:38

ایروانی در نشست مجمع عمومی: همدردی با غزه کافی نیست

ایروانی در نشست مجمع عمومی: همدردی با غزه کافی نیست
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست مجمع عمومی با اشاره به جنایات صهیونیست‌ها و شرایطی که مردم غزه با آن روبرو هستند، گفت: غزه در حال تجربه وضعیت وخیمی است و همدردی کافی نیست.
کد خبر : 880413

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، دوشنبه و در چهل و پنجمین روز از حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و تشدید محاصره این منطقه، امیرسعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره اوضاع غزه به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: غزه در حال تجربه وضعیت وخیمی است و مردم این منطقه شاهد جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت توسط رژیم صهیونیستی هستند.

وی با بیان اینکه مردم غزه سرزمینشان تحت اشغال است و خودشان علی رغم مطالبه جهانی برای آتش‌بس از جمله درخواست مجمع عمومی و شورای امنیت برای توقف‌های بشردوستانه، همچنان متحمل جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه خودشان هستند، خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی، همدردی کافی نیست.

براساس آخرین آمار اعلام شده از ابتدای جنایات صهیونیست‌ها در غزه تاکنون بیش از ۱۳۳۰۰ نفر شهید شده‌اند که ۵۶۰۰ نفر آن‌ها کودک و ۳۵۵۰ نفر آن زن هستند. دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه در این باره اعلام کرد که از آغاز جنگ علیه غزه تاکنون بیش از ۳۱ هزار نفر زخمی شده‌اند که ۷۵ درصد آن‌ها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند. 

ایروانی خاطرنشان کرد: انتظار عمومی این است که محورهای اصلی قطعنامه مجمع عمومی که با نظر اکثریت ۱۲۱ عضو تصویب شده است، مخصوصاً نکته مهم نیاز فوری به یک آتش‌بس فوری و پایدار، در محتوای قطعنامه شورای امنیت نیز تکرار می‌شد.

به گزارش فارس، عصر جمعه پنجم آبان ماه (۲۷ اکتبر ۲۰۲۳) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشستی فوق‌العاده درباره فلسطین قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی درباره اوضاع جاری در فلسطین را به تصویب رساند. در این قطعنامه با ۱۲۱ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۴۵ رای ممتنع بر آتش‌بس فوری و توقف خصومت‌ها در غزه تأکید شده بود. آمریکا به این قطعنامه رای منفی داد و ایران هم رای مثبت.

این دیپلمات ارشد ایرانی یادآور شد: متأسفانه تعدادی از اعضای شورای امنیت علی‌رغم آنکه به قطعنامه مجمع عمومی رأی مثبت داده‌اند، به خاطر تهدید وتو شدن قطعنامه شورای امنیت، با اصلاحیه‌ای که مطالبه آتش‌بس را به این قطعنامه اضافه می‌کرد، موافقت نکردند. در نتیجه این اقدام، قطعنامه شورای امنیت فاقد مقرره کافی برای پایان دادن به جنگ است که می‌توانست جلوی جنایات رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان در غزه را بگیرد.

وی با طرح این سؤالات که بعد از تصویب این قطعنامه چه رخ داده است؟ آیا تعداد حملات علیه مردم مظلوم کمتر شده است؟ آیا منجر به بهره‌مندی جمعیت غزه از کمک کافی بشردوستانه شده است؟ پاسخ داد: خیر؛ در عوض، نماینده رژیم اشغالگر در همان جلسه گفت که آنها هر کاری که بخواهند، انجام خواهند داد. این رژیم فقط از بخش اول این جلسه (سه روز قبل) تاکنون، به دو مدرسه آنروا که محل پناه هزاران خانواده فلسطینی آواره است، مستقیماً حمله کرده است.

به گزارش آنا، جنگنده‌های رژیم اسرائیل بعدازظهر روز شنبه ۲۷ آبان ماه مدرسه «الفاخوره» در اردوگاه «جبالیا» در شمال غزه را بمباران کردند که بر اثر آن بیش از ۲۰۰ نفر در این حمله به شهادت رسیدند. این مدرسه وابسته به آژانس آنروا است و آوارگان را در خود جای داده بود که بیشتر آن‌ها کودک هستند. همزمان با این مدرسه، مدرسه «تل الزعتر» نیز هدف بمباران قرار گرفت.

به گفته ایروانی، تمام این‌ها به خاطر مشکل اساسی این قطعنامه است که یک ضمانت اجرایی در این زمینه مقرر نکرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پایان اظهار داشت: معتقدیم که مجمع عمومی باید از قدرتی که منشور به آن اعطا کرده استفاده و نقش پیشرو در این زمینه ایفا کند.

وی افزود: در طول دو سال گذشته، ظرفیت مجمع عمومی برای حل موضوعات مرتبط با صلح و امنیت استفاده شده است و الان نیز جامعه بین‌المللی انتظار مشابهی دارد. برای کمک به مردم فلسطین در این شرایط ناگوار، باید بهره‌مندی از ظرفیت مجمع عمومی تکرار شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر