دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

کنعانی: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند

کنعانی: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند که از ایران فرمان بگیرند این گروه‌ها نماینده ملت‌ها و دولت‌های خود هستند. دولت آمریکا به جای اتهام زنی به ایران بررسی دقیق‌تر کند که چرا مورد نفرت ملت‌های دنیاست.
کد خبر : 880107

به گزارش خبرنگار گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه ۲۹ آبان) در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه به تشریح اوضاع جاری در غزه پرداخت و به روح بیش از 5 هزار شهید کودک فلسطینی ادای احترام کرد و برای چند 10 هزار مجروح فلسطینی آرزوی بهبودی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: این روزهای تلخی برای کودکان مظلوم فلسطین است. قلب ما رنجور و داغدار وضعیتِ اسفناکی است که کودکان مظلوم فلسطینی این روزها تجربه می‌کنند.

ورود کالاهای تولیدشده توسط شرکت‌های صهیونیستی یا دارای سهام وابسته به ایران ممنوع است

وی درباره فهرست کالاهای شرکت‌های صهیونیستی بیان کرد: ورود کالاهای تولید شده توسط شرکت‌های صهیونیستی یا شرکت‌هایی که به نحوی از انحا دارای سهام وابسته به شرکت‌های صهیونیستی هستند براساس قوانین به ایران ممنوع است و قطعاً ملت بزرگ ایران با درکی که از ماهیت ظالمانه و تجاوزکارانه و اشغالگرانه رژیم صهیونیستی دارند تمایلی به استفاده از کالاهای تولید شده توسط شرکت‌های صهیونیستی ندارند و چنانچه علمی به این موضوع داشته باشند حتماً اجتناب می‌کنند.

کنعانی بیان کرد: در چارچوب این احتمال که برخی شرکت‌ها با روش‌های غیراصولی کالاهای دارای سهام این شرکت‌ها را وارد بازارهای ایران کنند براساس قانون دستگاه دیپلماسی با همراهی سایر دستگاه‌های ذی‌ربط کشور موظف به بررسی این گونه کالاها و شرکت‌هاست. دستگاه دیپلماسی بررسی‌های خود را در طول سال‌های متمادی انجام داده و این بررسی‌ها به صورت منظم صورت گرفته است. فهرست این گونه کالاها و شرکت‌هایی که احتمالا کالاهای آنها وارد ایران می‌شود یا می‌‌تواند بشود به دستگاه‌های ذیربط اجرایی از جمله وزارت صمت داده شده که این وزارتخانه در چارچوب ماموریت محوله انجام می‌دهد.

وی افزود: دستگاه‌های ذی‌ربط ایران نسبت به این مسئله حساسیت لازم را دارند و به شرح وظایف خود واقف هستند و دستگاه دیپلماسی و وزارت صمت در جهت پیگیری و اجرای این قانون جدیت لازم را دارند.

اتهام‌زنی‌های نتانیاهو ناشی از شرایط بغرنج رژیم صهیونیستی است

کنعانی درباره اظهارات نتانیاهو درباره توقیف کشتی اسرائیلی توسط گروه‌های یمنی و نسبت دادن آن به ایران نیز گفت: این اتهام زنی‌ها باطل و ناشی از شرایط بغرنجی است که این رژیم با آن دست به گریبان است. بارها اعلام کردیم گروه‌های مقاومت در منطقه نمایندگان کشورها و ملت‌های خود هستند. براساس منافع خود و کشورها و ملت‌های خود تصمیم می‌گیرند به صورت خودجوش اقدام می‌‌کنند. این گونه اظهارات در چارچوب فرافکنی و برای فرار از شرایط بغرنجی است که رژیم صهیونیستی با آن مواجه است. این رژیم نمی‌تواند بپذیرد که شکست راهبردی را از یک گروه فلسطینی متحمل شده و به انحای مختلف در تلاش است با اتهام زنی به دیگران و ایران توجیهی برای شکست فاحش خود پیدا کند. این اتهام زنی‌ها باطل است و فایده‌ای برای این رژیم شکست خورده متصور نیست.

وی گفت: ادامه و تشدید درگیری‌ها در منطقه نتیجه حمایت‌های همه جانبه سیاسی و نظامی و تداوم سیاست‌های جانبدارانه دولتمردان آمریکا از اقدامات جنایتکارانه و وحشیانه رژیم صهیونیستی است و در استمرار حملات هوایی و بی وقفه و قتل عام گسترده این رژیم است که در سایه حمایت آمریکا علیه مردم مظلوم غزه مرتکب شده است. پشتیبانی همه جانبه و نامحدود دولت آمریکا از جنایات جنگی این رژیم با واکنش‌های جدی در منطقه مواجه شده است. اقدام دولت آمریکا در مخالفت سرسختانه با هر قطعنامه‌ای در شورای امنیت که متضمن و مشتمل بر درخواست برای برقراری آتش بس فوری و قطعی است. اینها از جمله اقداماتی است که شرایط غزه و وضعیت انسانی در نوار غزه را بغرنج، پیچیده و اسفناک و دردناک کرده است. اینها باعث واکنش نیروهای مقاومت در منطقه می‌شود.

گروه‌های مقاومت به رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدان آنها هشدار داده بودند

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: گروه‌های مقاومت هشدار داده‌اند که در صورت عدم پایان دادن به جنایات جنگی و حملات علیه فلسطینی‌ها در غزه گروه‌‌های مقاومت دست بسته نخواهند بود. بارها این هشدار را به آمریکا دادند. موج گسترده جهانی مخالفت با تداوم جنگ علیه غزه و حمایت بی قید و شرط آمریکا از رژیم صهیونیستی این است که ملت‌های دنیا از آنچه در غزه در حال صورت است عصبانی هستند.

کنعانی گفت: دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی باید درک کنند که تنها با توقف فوری کشتار مردم و رفع محاصره کامل از غزه و اجازه دادن جهت ارسال کمک های انسانی فوری و همچنین پایان دادن به کوچاندن ملت مظلوم فلسطین از غزه است که واکنش گروه‌های مقاومت و ملت‌ها پایان خواهد یافت. در صورت استمرار این جنایات گروه‌‌های مقاومت و ملت‌ها دست بسته نخواهند بود و واکنش جدی به آن نشان خواهند داد.

دولت آمریکا به‌جای اتهام‌زنی به ایران بداند گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند

سخنگوی وزارت خارجه درباره حملات مقاومت عراق به پایگاه‌های آمریکا در عراق گفت: گروه‌های مقاومت در منطقه تحت امر ایران نیستند که از ایران فرمان بگیرند این گروه‌ها نماینده ملت‌ها و دولت‌های خود هستند. دولت آمریکا به جای اتهام زنی به ایران بررسی دقیق‌تر کند که چرا مورد نفرت ملت‌های دنیاست.

وی افزود: ایران در منطقه گروه‌های وکالتی ندارد که به آنها دستور بدهد. اینها بخشی از واکنش‌هایی است که به جنایات رژیم صهیونیستی تحت حمایت دولت آمریکا در منطقه نشان داده می‌شود.

درخواست کردیم دیوان کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی ورود کند

کنعانی در پاسخ به سؤال یکی از اصحاب رسانه درباره اینکه جمهوری اسلامی ایران چه اقدامات بین‌المللی علیه جنایات رژیم صهیونیستی انجام داده و نتیجه پیگیری‌های آن به کجا رسید؟ بیان کرد: رژیم صهیونیستی به صورت متمادی و مستمر در طول بیش از ۴۰ روز گذشته مرتکب جنایات جنگی بیشماری شده است، نسل‌کشی، نقض فاحش حقوق بشر و کوچاندن اجباری بخشی از مردم فلسطین و غزه و اقدام به جنایات دسته جمعی و تنبیه دسته جمعی مردم و شهروندان بدون هیچ گونه تفکیکی بین نظامیان و غیرنظامیان و بی‌توجهی به تناسب در اصل واکنش، کشتار بیش از ۱۵ هزار نفر از شهروندان که براساس آمار سازمان ملل و مرکز آمار جمعیت ملل متحد و سازمان صلیب سرخ جهانی که بیش از ۷۰ درصد شهدا تاکنون از کودکان و زنان بودند، همه نشانگر ارتکاب جنایت جنگی توسط رژیم صهیونیستی در انواع مختلف این جنایات است.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: دیوان کیفری بین‌المللی در رسیدگی به این جنایات از منظر حقوقی مشکل صلاحیتی ندارد. از چند سال قبل پرونده‌هایی علیه مقامات این رژیم در دیوان کیفری بین‌المللی باز است. خوشبختانه در ایام اخیر هم تعدادی از دولت‌ها اقدام به اقامه شکایت علیه مقامات رژیم صهیونیستی در این دیوان کرده‌اند. به عنوان ایران از این ایده حمایت می‌کنیم و بار‌ها در نشست‌های مختلف این خواسته را مطرح کردیم.

کنعانی گفت: درخواست کردیم دیوان مزبور براساس شکایت‌هایی که دریافت کرده ورود کند. انتظار می‌رود دیوان به وظیفه خود عمل کند. سوابق عملکرد گذشته دیوان تاکنون نشانگر عملکرد موفق و رضایت بخش نبوده است. در پرونده‌هایی به صورت یکطرفه عمل کرده است. اکنون دیوان کیفری بین‌المللی با توجه به درخواست‌هایی که از آن شده در مقابل آزمون جدی قرار دارد که میزان توانایی و مصداق بودن خود را در انجام ماموریت ذاتی اثبات کند.

وی ادامه داد: از نگاه بسیاری از حقوقدانان و متخصصان بین‌المللی رژیم صهیونیستی مرتکب جنایات جنگی شده است و این رژیم مرتکب انواع و اقسام جنایات جنگی در غزه شده است. ادله کافی وجود دارد، ایران در چارچوب پیشنهاد خود به سازمان همکاری اسلامی و در چارچوب مصوبه اجلاس سران کمیته‌ای را برای تدوین این اسناد جهت ارائه به محاکم بین‌المللی از جمله این دیوان تعیین شده و امیدواریم دیوان کیفری بین‌المللی در چارچوب ماموریت ذاتی خود اثبات کند بی طرفانه و عادلانه عمل می‌کند و نسبت به محاکمه جنایتکاران جنگی اقدام کند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: وزیر خارجه در چارچوب سفر اخیرش به ژنو این موضوع را در دیدار با مقامات سازمان ملل در ژنو متذکر شد و حتی از نماینده دبیرکل در امور بشردوستانه خواست کمیته‌ای تخصصی برای تدوین و مستندسازی اسناد جهت استفاده در محاکم بین‌المللی تشکیل دهند. ایران این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.

فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز و در چارچوب نظارت پادمانی است

کنعانی درباره گزارش اخیر آژانس درباره میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و سکوت این سازمان در قبال تهدید هسته‌ای اسرائیل، گفت: فعالیت‌های صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری‌هایی که با آژانس وجود دارد تحت نظارت این سازمان و در راستای ان‌پی‌تی است و همکاری ایران و آژانس در چارچوب‌های خود ادامه دارد. طرح مباحثی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد. در عین حال مسئولیت مجامع بین‌المللی، سازمان ملل متحد، شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان سازمان تخصصی در ارتباط با توانایی‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی که تحت هیچ نظارت پادمانی هم نیستند مسئولیت دارد.

شورای امنیت و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به استفاده‌ رژیم صهیونیستی از سلاح‌های ممنوعه ورود کنند

وی افزود: رژیم صهیونیستی نشان داده که در ارتکاب جنایات بین‌المللی اساساً هیچ خط قرمزی را رعایت نمی‌کند. اینکه تهدید یک وزیر کابینه رژیم صهیونیستی مبنی بر استفاده از بمب اتمی علیه مردم در غزه هیچ تردیدی را باقی نگذاشته که این رژیم هم دارای سلاح هسته‌ای است و هم اینکه در استفاده از تسلیحات ممنوعه هیچگونه محدودیتی برای خود قائل نیست.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: این همه مستندسازی لازم صورت گرفته که رژیم صهیونیستی در ایام اخیر ضد شهروندان در غزه از انواع و اقسام سلاح‌های ممنوعه از جمله بمب‌های فسفری، آتش‌زا و دیگر تسلیحات ممنوعه استفاده کرده و امیدواریم که مجامع بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به وظایف ذاتی خود در رابطه با فعالیت‌های ممنوعه و دور از کنترل و نظارت رژیم صهیونیستی اقدامات لازم را انجام دهند.

نمایندگان کنگره آمریکا منافع ملت خود را زیر پای رژیم صهیونیستی قربانی کردند

کنعانی درباره اظهارات نماینده کنگره آمریکا مبنی بر مسدود کردن پول ایران در قطر گفت: کنگره آمریکا و بسیاری از نمایندگان کنگره در طول سالیان متمادی نشان دادند بیش از اینکه نماینده ملت آمریکا باشند حافظ منافع رژیم صهیونیستی هستند و اینکه منافع کشور و ملت آمریکا را زیر پای منافع رژیم صهیونیستی قربانی کردند و همچنین در این مسیر گام برمی‌دارند. برای اینگونه اظهارات ارزشی قائل نیستیم.

دولت آمریکا به‌جای واسطه قرار دادن دیگران به مسئولیت بین‌المللی خود عمل کند

وی درباره اظهارات بایدن و درخواست از رئیس جمهور چین درباره ایران گفت: از این موضوع مطلع نیستم و اگر فرض بگیریم چنین درخواستی مطرح شده دولت آمریکا به جای درخواست از دیگران بهتر است به آنچه مسئولیت این دولت در ارتباط با صلح و امنیت بین‌المللی است توجه کند و از ایستادن کامل و تمام عیار در کنار رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایت جنگی علیه ملت فلسطین خودداری و منافع کشور و ملت آمریکا را قربانی مصالح نامشروع و طمع ورزانه رژیم صهیونیستی نکند.

سفر ریابکوف به تهران جنبه مشورتی - منطقه‌ای داشت

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر سرگئی ریابکوف به تهران گفت: با توجه به عضویت ایران در بریکس از ژانویه و آغاز ریاست روسیه بر بریکس در سال جدید میلادی و اینکه ریابکوف نماینده روسیه در بریکس است این سفر در چارچوب مشورت‌های دوره‌ای بین دو کشور از جمله همکاری‌های دو کشور در قالب گروه بریکس انجام شد. برخی دیگر از موضوعات مورد علاقه مورد گفت‌وگو قرار گرفت که شامل موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بود و تحولات فلسطین و غزه در چارچوب مشورت‌های دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تلاش‌های دیپلماتیک ایران درباره ممانعت از صادرات انرژی و ... به رژیم صهیونیستی افزود: ایران در چارچوب رویکرد اصولی و حمایتی خود از ملت فلسطین و بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک برای توقف تجاوز و جنایت جنگی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین با کشور‌های اسلامی به صورت ویژه مشورت‌های مستمری را در سطوح مختلف انجام داده است.

تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای اسلامی خواسته ملت فلسطین است

وی گفت: تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشور‌های اسلامی خواسته ملت فلسطین است و این را در مذاکرات و رایزنی‌های دیپلماتیک مورد توجه و پیگیری قرار می‌دهیم. این انتظار به حق ملت فلسطین از کشور‌ها و دولت‌ها و ملت‌های اسلامی است که از همه ابزار‌های ممکن برای ایجاد بازدارندگی در مقابل ماشین کشتار سازمان یافته این رژیم استفاده کنند. نشست‌هایی را کشور‌های اسلامی داشتند که لازم و خوب بود، ولی متاسفانه کافی نیست. شورای امنیت هم از انجام وظیفه خود برای ایجاد مانع در مقابل این ماشین کشتار جمعی باز ماند.

سخنگوی وزارت خارجه تأکید کرد: کشور‌های اسلامی وظایف ویژه‌ای در قبال ملت فلسطین دارند و این کشور‌ها ظرفیت‌های ملی دارند که می‌توانند از آن برای اعمال علیه رژیم صهیونیستی استفاده کنند. تحریم کالا و انرژی و نفت علیه این رژیم از این ابزارهاست. دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی را اخراج و یا دیپلمات‌هایی که دارند فرابخوانند. این‌ها وظایف اسلامی و انسانی کشور‌های اسلامی است. ما تلاش‌های خودمان را انجام می‌دهیم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. این به عهده کشور‌های اسلامی است که به وظیفه خود عمل و به درخواست به حق ملت فلسطین عمل کنند.

کمک‌های ایران به غزه امکان عبور از گذرگاه رفح به دلیل کارشکنی رژیم صهیونیستی ندارند

کنعانی درباره سرانجام ارسال‌ کمک‌های انسان دوستانه ایران به غزه نیز بیان کرد: ایران همانند خیلی از کشورهای دنیا کمک های انسان دوستانه خودمان را با هماهنگی قبلی با دولت مصر برای ملت غزه ارسال کردیم. در نتیجه عدم همکاری رژیم صهیونیستی با دولت مصر و سازمان های بین‌المللی بسیاری از کمک‌های ارسال شده امکان عبور از گذرگاه رفح را پیدا نکرده است. این موضوع همواره از طریق رایزنی مقامات ایران با مصر پیگیری شده است. شاید به طور روزانه تماس‌ها و تبادل پیام‌ها بین هلال احمر ایران با مسئولان ذی‌ربط مصر ادامه دارد. در نتیجه مصونیت سوال برانگیزی که برخی طرف‌های دنیا چون آمریکا برای رژیم غاصب ایجاد کردند، این رژیم جلوی عبور کمک‌ها به غزه را می گیرد.

آمریکایی‌ها بزرگتر از دهان خود صحبت می‌کنند

وی در پاسخ به اظهارنظر مقام آمریکایی درباره مشارکت ایران برای ایجاد کریدور در قفقاز، ادامه داد: آمریکایی‌ها بزرگتر از دهان خود صحبت می کنند. آمریکایی‌ها در اموری دخالت می کنند که هیچ ارتباطی به آنها ندارد. همکاری بین ایران و کشورهای منطقه از جمله آذربایجان در جریان است و آمریکایی ها حق دخالت در مناسبات دوستانه میان ایران و کشورهای همسایه خود را ندارند. آمریکایی ها از مداخله در امور داخلی منطقه دست بردارند و از تجارب گذشته درس بگیرند.

رژیم صهیونیستی طی سال‌ها جنگ با غزه، هیچ دستاوردی نداشته است

سخنگوی وزارت خارجه با تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی نشان داده می‌تواند حمام خون به راه بیندازد و می‌تواند بیش از ۱۵ هزار شهروند بیگناه را طی ۴۵ روز قتل عام کند، ادامه داد: رژیم صهیونیستی نشان داد که می‌تواند بیمارستان‌ها و مدارس و اردوگاه‌ها را بمباران کند. رژیم صهیونیستی نشان داد می‌تواند ۲.۴ میلیون ساکن غزه را طی ۱۶ سال محاصره کامل بکند. رژیم صهیونیستی در هر جنگی که با گرو‌های مقاومت داشته شکست خورده و از این شکست‌ها درس نگرفته است.

کنعانی بیان داشت: رژیم صهیونیستی نتوانسته اثبات کند می‌تواند با مقاومت در منطقه پنجه در پنجه کرده و پیروز شود. رژیم صهیونیستی در هر جنگی که با گرو‌های مقاومت داشته شکست خورده و از این شکست‌ها درس نگرفته است. بخشی از جنایات غزه و فلسطین نتیجه خاص نتانیاهو است.

نقشی که چین می‌تواند ایفا کند

وی در پاسخ به سؤالی درباره چین گفت: چین کشور مهمی به عنوان عضو دائم شورای امنیت در ارتباط با تحولات جاری در غزه نقش مهمی را می‌تواند ایفا کند. مایل نیستم از انتظار ایران صحبت کنم. ملت فلسطین از همه کشورهای موثر از جمله چین انتظار دارند در حمایت از این ملت در مقابل جنگ ظالمانه این رژیم حمایت کنند. ایجاد آتش بس ضرورت فوری است.

رژیم صهیونیستی نشان داده که می‌تواند حمام خون به راه بیندازند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: رژیم صهیونیستی نشان داده که می‌تواند حمام خون به راه بیندازند و بیش از ۱۵ هزار نفر را در ۴۵ روز قتل عام و بیمارستان‌ها را مورد حمله با بمب و موشک یک تنی قرار دهد. این رژیم نشان داد می‌تواند مدارس و پناهگاه‌های آوارگان را بمباران و موشک باران کند. این رژیم نشان داد می‌تواند بیمارستان‌ها را محاصره و مانع از ارسال سوخت و دارو و ... شود. این رژیم هیچگاه نتوانست اثبات کند که می‌تواند با مقاومت در منطقه پنجه در پنجه بیندازد و پیروزی را از آن خود کند. این رژیم از شکست‌‌های خود درس نمی‌گیرد و آمریکا هم درس نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه این رژیم در هر جنگی که در منطقه راه انداخته شکست خورده و سرافکنده شده است، افزود: مردم منطقه می‌گویند نتانیاهو نه مرد جنگ است نه مرد صلح و بخشی از جنایاتی که در حال رخ دادن است نتیجه خواست این فرد است. این رژیم هیچگونه پیروزی نظامی به ثبت نرسانده است. 

رایزنی امیرعبداللهیان و همتای فرانسوی در ژنو

وی در پاسخ به سؤالی درباره دیدار امیرعبداللهلیان با همتای فرانسوی در ژنو اظهار داشت: گفت‌وگو در چارچوب درخواست دو طرف درباره اوضاع غزه و مناسبات دوجانبه بود. دیدگاه‌های دو کشور در برخی زمینه‌ها مختلف است و در برخی زمینه‌ها مشترک بود. انجام این گفت‌وگو را مفید و در چارچوب اراده دو کشور برای حفظ مسیرهای ارتباطی و گفت‌وگو و مشورت بین دو کشور در سطوح مختلف می‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره بیانیه وزارت خارجه فرانسه از این دیدار نیز بیان کرد: ما با همدیگر نشستیم و در خصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله فلسطین صحبت کردیم و گفت‌وگوهای ما درباره فلسطین لزوما منطبق بر هم نیست. مواضع دو کشور را می‌دانید و اینکه موضوعات مشترکی برای همکاری داشته باشیم از جمله توقف قطعی جنگ و اینکه ادامه جنگ می‌تواند زمینه ساز گسترش ابعاد آن در منطقه باشد، امر مورد اتفاق ما و آنها هم هست. اینکه مسؤولیت آن به عهده چه کسی است پاسخ ما روشن است، مسؤولیت گسترش دامنه جنگ در منطقه در درجه اول متوجه رژیم صهیونیستی است و در درجه دوم متوجه آنهایی است که از جنایت این رژیم حمایت کرده و مانع تصویب قطعنامه در شورای امنیت هستند که بر ضرورت ایجاد آتش بس پایدار و پایان جنگ تأکید کند. ملت‌‌ها می‌دانند مسؤولیت این نسل‌کشی متوجه چه کسی است.

خروجی نشست سران در ریاض

کنعانی درباره خروجی نشست سران کشورهای اسلامی و عربی در ریاض اظهار داشت: اینکه این نشست در سطح سران برگزار شده نشانگر آن است که کشورهای اسلامی به اهمیت موضوع فلسطین توجه دارند. کشورها توافق کردند تلاش کنند جنگ صهیونیست‌ها علیه غزه را متوقف و محاصره رفع و کمک‌های انساندوستانه ارسال شود و اینکه تلاش کنند جنایتکاران صهیونیست مورد پیگیری قرار بگیرد و کمیته‌ای تشکیل شود. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: خروجی این جلسه آیا ملموس بوده است؟ هنوز ملت فلسطین خروجی مورد انتظار را از این نشست‌ دریافت نکرده است. انتظار است در چارچوب سازمان همکاری اسلامی و هم در چارچوب ظرفیت‌های ملی کشورهای اسلامی همه تلاش خود را در ارتباط با نیازهای فوری و ضروری فلسطین یعنی پایان دادن به تجاوز صهیونیست‌ها و مقابله با کوچاندن فلسطینی‌ها و ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه انجام دهند. کشورهای اسلامی ظرفیت‌های زیادی را دارند که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.

همکاری ایران و ترکیه

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره همکاری مشترک ایران و ترکیه در خصوص توقف جنگ در غزه و ... گفت: این یکی از موضوعات مورد مشورت و تبادل و پیگیری ما با ترکیه است و در خصوص ضرورت توقف جنایات این رژیم و ارسال کمک‌های انساندوستانه و موضوع اسرا رایزنی‌های دو کشور در جریان است.

تحول جدیدی رخ نداده

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوهای ایران و غرب درباره رفع تحریم‌ها نیز گفت: تحول جدیدی نداریم و این مسیر باز است. وقفه‌ها و فراز و فرودها در تبادل پیام‌ها و گفت‌وگوهای با واسطه می‌تواند نتیجه شرایط باشد. این مسیر بسته‌ای نیست و مسیر باز است و گفت‌وگوهای با واسطه می‌تواند در زمان مورد توافق انجام شود.

هیئت رئیسه مجلس ثبت استیضاح را تایید نکرده

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تعامل وزارت خارجه و مجلس و اخبار منتشر شده مبنی بر استیضاح وزیر خارجه عنوان کرد: هیأت رئیسه مجلس ثبت این استیضاح را تایید نکرده و تعامل دستگاه دیپلماسی با مجلس خوب و سازنده است و مشورت‌ها و گفت‌‌وگوها به خوبی انجام می‌شود. مجلس وظایف ذاتی نظارتی خود را انجام می‌دهد. در مورد فلسطین مشورت و تبادل نظر بین مجلس و وزارت خارجه وجود دارد. در چارچوب مشورت‌ها بعضا نشست‌هایی را فراکسیون‌های مجلس با وزیر خارجه در داخل وزارت خارجه و مجلس برگزار می‌کنند. دیروز وزیر خارجه مهمان کمیسیون امنیت ملی بود. همکاری‌ها بین مجلس و وزارت خارجه هم افزاست.

تمدید معافیت دوره‌ای عراق

وی در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشر شده مبنی بر آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در عراق گفت: آنچه منابع آمریکایی اعلام کردند گفتند تمدید معافیت دوره‌ای است که آمریکا برای دولت عراق در همکاری با ایران صادر می‌کند. همکاری‌های تجاری ایران و عراق در چارچوب منافع مشترک در حال انجام است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره نقش دیپلماسی پارلمانی در تحولات غزه نیز اظهار داشت: ما از ایفای نقش مجلس در چارچوب فعالیت‌های پارلمانی و ظرفیت‌هایی که هم در قالب دوجانبه و هم اتحادیه‌های پارلمانی اعم از آسیایی و بین‌المللی دارند، استقبال می‌کنم. این همکاری‌ها و تلاش‌ها مکمل اقدامات دستگاه دیپلماسی است.

آنها که باد می‌کارند طوفان درو می‌کنند/ ما از طرف مقاومت صحبت نمی‌کنیم

وی در پاسخ به سؤالی درباره ورود محور مقاومت به جنگ و گسترش جنگ گفت: من از طرف کسی صحبت نمی‌کنم. عملیات را جنبش حماس مستقلانه و در چارچوب حقی که ملت فلسطین برای دفاع مشروع از خود در مقابل متجاوز دارد، انجام داد. اینکه مقاومت در منطقه اقدام جدیدی انجام دهد به مقاومت برمی‌گردد. ما از طرف مقاومت صحبت نمی‌کنیم.

کنعانی اضافه کرد: مقاومت نشان داد در منطقه شرایط خود را به خوبی درک می‌کند و آنچه نیاز است انجام می‌دهد و ایران هر آنچه لازم بداند انجام می‌دهد. اکنون شاهد افزایش دامنه‌های درگیری و جنگ در منطقه هستیم. این هشدار را ایران بارها داده بود و قبل پیش بینی است که اگر جنایات این رژیم ادامه یاد ابعاد این درگیری می‌تواند گسترش بیابد. ما از واقعیت موجود در زمین صحبت می‌کنیم، آنها که باد می‌کارند طوفان درو می‌کنند باید متوجه آنچه در حال ارتکاب آن هستند باشند و به عواقب آن فکر کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: آنچه ملت فلسطین انجام داد، حق مشروع ملت فلسطین در چارچوب حقوق ذاتی خود بود. آنها که به عملیات هفت اکتبر نگاه می‌کنند بهتر است بدانند تاریخ پیچیده و اسفناک فلسطین از هفت اکتبر شروع نشد و بحران غزه از هفت اکتبر کلید نخورده است بلکه به تاریخ تاسیس رژیم نامشروعی برمی‌گردد که بر روی سرزمین ملتی بنا شده و به تاریخ اشغال سرزمین فلسطین برمی‌گردد.

با تحریم ورزشی مواجه نیستیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی تصریح کرد: با تحریم ورزشی مواجه نیستیم. در طول یک سال گذشته میزان مدال آوری و افتخار آفرینی ورزشکاران ایران اعم از دختران و پسران و معلولان و جانبازان را شاهد بودیم. تحریم ورزشی را نمی‌پذیرم و تایید نمی‌کنم. همکاری‌های و روابط ورزشی ما ادامه دارد. بعضا رخ داده کشورهایی برخلاف اخلاق ورزشی و شعاری که می‌دهند متاسفانه سیاست را در ورزش مداخله می‌دهند و دیر یا صادر نکردن روادید را صورت می‌دهند که نشان می‌دهد از حضور ورزشکاران ما می‌ترسند.

۴۰ ملوان بلوچ ایرانی زندانی در سومالی

وی درباره ۴۰ ملوان بلوچ ایرانی زندانی در سومالی که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز گفت: دستگاه دیپلماسی در حمایت کنسولی از شهروندان ایرانی هیچگاه غفلت نمی‌کند. تأکید رئیس جمهور است که نسبت به حمایت‌های کنسولی اهتمام ویژه داشته باشیم و شخص وزیر به این موضوع توجه ویژه دارد. یکی از بخش‌های داخلی وزارت خارجه که وزیر خارجه به صورت دوره‌ای و سرزده در آن بخش حاضر می‌شود، معاونت کنسولی و بخش‌های ارائه دهنده خدمات کنسولی است.

انتهای پیام/

ارسال نظر