دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در همایش مرجعیت علمی:

نیازمند نقشه راهبردی برای تحقق مرجعیت علمی هستیم

نیازمند نقشه راهبردی برای تحقق مرجعیت علمی هستیم
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: مرجعیت علمی فقط در نظام فناوری محقق نمی‌شود؛ بنابراین نیازمند نقشه و سند راهبردی برای تحقق آن هستیم و در این زمینه تمام نظام‌ها باید ما را کمک کنند.
کد خبر : 880061

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در افتتاحیه نخستین همایش ملی مرجعیت علمی که امروز (دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۲) در کتابخانه ملی در حال برگزاری است، اظهار کرد: مفهوم مرجعیت علمی فقط کلمه دوست داشتنی نیست؛ بلکه به عنوان کلمه استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت است.

وی افزود: اگر چشم انداز جمهوری اسلامی ایران را ساخت تمدن نوین اسلامی بدانیم و بپذیریم که جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای ساخت این کلمه انجام می‌دهد، مهم‌ترین استراتژی پیش روی ما مرجعیت اسلامی است.

قاضی نوری تصریح کرد: ساخت تمدن بدون مرجعیت علمی نشدنی است؛ بنابراین مرجعیت علمی مفهوم استراتژیک به شمار می‌آید.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ادامه داد: مرجعیت علمی برای ما در نظام فناوری چشم انداز است و تصویری است که همه جامعه علمی برای تحقق آن باید تلاش خود را به کار بگیرند.

وی گفت: اگر مرجعیت علمی را به عنوان تصویر مهم به شمار بیاوریم، باید ابتدا آن را بپذیریم و سپس برای تحقق آن تحرک ایجاد کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اضافه کرد: به همت نشر آثار انقلاب اسلامی جلساتی را با دستگاه‌های مختلف برای زنده کردن مفهوم مرجعیت علمی برگزار کردیم و تصمیم گرفتیم تا در سال ۱۴۰۲ حتما مرجعیت علمی با هدف ایجاد چشم اندازی بلند، واحد، جذاب و تحقق پذیر از طریق تفکر و تعقل شکل بگیرد.

تحقق مرجعیت علمی نیازمند گفت‌وگو است

قاضی نوری اضافه کرد: هنوز به تصویر کلی و واحد از مرجعیت علمی در کشور نرسیده‌ایم، باید برای تحقق مرجعیت گفت‌وگو کنیم. مرجعیت علمی تنها در داخل نظام فناوری محقق نمی‌شود؛ بنابراین نیازمند نقشه و سند راهبرد برای تحقق آن هستیم و در این زمینه تمام نظام‌ها باید ما را کمک کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر