دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تشخیص ژن‌های آلزایمر با هوش مصنوعی

تشخیص ژن‌های آلزایمر با هوش مصنوعی
پژوهشگران موفق شده‌اند با توسعه مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه اسکن مغز،‌ ژن‌های آلزایمر را شناسایی کنند
کد خبر : 879875

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، پژوهشگران موفق شده‌اند با توسعه مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه اسکن مغز،‌ ژن‌های آلزایمر را شناسایی کنند. در این روش یک الگوریتم، ابتدا تعداد زیادی از تصاویر مغز را دسته‌بندی کرده و مواردی را که ویژگی آلزایمری دارند انتخاب می‌کند. سپس، یادگیری ماشینی ویژگی‌های ساختاری مهم مغز را شناسایی می‌کند که این روش در نهایت می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا علائم جدید آلزایمر را در اسکن‌های مغزی تشخیص دهند.

با استفاده از این توسعه مبتنی بر هوش مصنوعی، تصاویر مغز افراد به عنوان «شاخص‌های زیستی» بصری در آلزایمر مورد بررسی قرار می‌گیرد. استفاده از این روش در پایگاه‌های اطلاعاتی بزرگ که شامل اطلاعات پزشکی و داده‌های ژنتیکی است، مانند بانک زیستی بریتانیا (UK Biobank)، به دانشمندان امکان می‌دهد تا ژن‌هایی را که در ایجاد این بیماری نقش دارند، شناسایی کنند. به نوبه خود، این کار می‌تواند به ایجاد درمان‌ها و مدل‌هایی برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. رویکرد یادگیری ماشینی، بیماری آلزایمر را با دقت بیش از ۹۰ درصد تشخیص می‌دهد که برای پزشکان و دانشمندانی که در حال توسعه درمان هستند یک موهبت است.

پل تامپسون، عصب‌شناس دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در لس آنجلس، که رهبری توسعه این الگوریتم‌ها را بر عهده دارد، می‌گوید: ترکیب ژنوم‌شناسی، تصویربرداری از مغز و هوش مصنوعی به محققان امکان می‌دهد به آن نوع از سنجش‌های مغزی که با محرک ژنومی ارتباط بسیار زیادی دارند دست پیدا کنند. تامپسون و همکارانش تکنیک‌های جدید هوش مصنوعی را در ۴ نوامبر در کنفرانس سالانه انجمن ژنتیک انسانی آمریکا در واشنگتن دی‌سی مورد شرح و بررسی قرار دادند.

انتهای پیام/

ارسال نظر