دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با آنا اعلام کرد؛

فعالیت ۳۰۰ شرکت صاحب ایده در ساخت قطعه‌ هواپیما

فعالیت ۳۰۰ شرکت صاحب ایده در ساخت قطعه‌ هواپیما
استادتمام دانشگاه تربیت مدرس از فعالیت ۳۰۰ شرکت داخلی و متخصصان صاحب ایده کشور در ساخت و طراحی قطعات هواپیما خبر داد.
کد خبر : 879757

فتح‌الله امی عضو گروه هوافضا و هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار آنا ضمن تأیید خبر انجام چک‌های سنگین موتور هواپیما‌های بوئینگ و ایرباس در ایران گفت: کار روی هواپیما‌ها را می‌توان به سه بخش کلی تقسیم کرد که شامل سازه هواپیما و کنترل و اویونیک و موتور هواپیما است.

استادتمام دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در سال‌های تحریم، بسیاری از کار تعمیرات و نگهداری توسط متخصصان داخلی و در کشور انجام شده است و در این موضوع مهارتی خاصی در متخصصان به دست آمده است. همچنین برخی از قطعات نیز از هواپیما‌های اسقاطی تأمین می‌شود و در فرایند اورهال و تعمیرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از قطعات نیز از بازار‌های غیر رسمی تأمین می‌شود.

قطعه‌ هواپیما

انجام کامل اورهال موتور هواپیما در کشور

رئیس سابق پژوهشگاه هوافضای ایران گفت: سابق بر این موتور هواپیما به خارج از کشور منتقل و پس از تعمیر بازگردانده می‌شد، اما هم اکنون چک و تعمیرات و اورهال موتور هواپیما به صورت کامل در داخل انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: هم اکنون ۳۰۰ شرکت هوافضایی با فعالیت متخصصان و صاحبان ایده در بخش تولید قطعه برای صنعت هوایی ایران فعال است و بخشی از قطعات موتور نیاز برای تعمیر موتور هواپیما نیز به همت این شرکت‌ها در کشور تولید می‌شود. این شرکت‌ها در زمینه تولید قطعاتی مانند صندلی هواپیما تا قطعات بدنه و موتور فعال هستند و اگر تولیدات آن‌ها بتواند استاندارد‌های مورد نظر را پاس کند مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

اخذ مجوز طراحی هواپیمای ۱۲ نفره

قطعه‌ هواپیما

امی تصریح کرد: پژوهشگاه هوافضای ایران توانسته است مجوز طراحی هواپیمای ۱۲ نفره را اخذ کند که طراحی کلی آن انجام شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر