دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مردانی از شرق آسیا در مستند خراش

مردانی از شرق آسیا در مستند خراش
مستند تحلیلی سیاسی«خراش» در جدیدترین قسمت خود به تبیین و بررسی چالش رژیم غاصب و اشغالگر قدس با کشورهای شرق آسیا می پردازد.
کد خبر : 879407

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، بیست و چهارمین برنامه مستند خراش جمعه حوالی ساعت 20:30 به بیانیه مشترک کشورهای مالزی، اندونزی و برونئی علیه رژیم صهیونیستی می پردازد. 

دو هفته ای است که رژیم صهیونیستی، با یک بحران جدید دست و پنجه نرم می کند. درگیری بین معترضان فلسطینی و نیروهای صهیونیست بالا گرفته. بحث بر سرِ شیخ جرّاح است، محله ای در شرق بیت المقدس. دادگاه عالی اسرائیل، حکم داده فلسطینیان خانه های این منطقه را تخلیه کنند. جنگ تمام عیاری، در خیابان های قدس درگرفته. این درگیری، کشورهای علاقه مند به سرنوشت قدس، از جمله، کشورهای جنوب شرقی آسیا را نگران کرده است.

مالزی، اندونزی و برونئی، بیانیه ی مشترکی علیه رژیم صهیونیستی صادر و اقدامات این رژیم را محکوم می کنند. این سه کشور با رژیم اسرائیل، روابط رسمی دیپلماتیک ندارند. روشنفکران مالزی و اندونزی بارها برای عادی سازی روابط با این رژیم، جهان عرب را مورد انتقاد قرار داده اند. 

اکثریت مردم مسلمان، در جنوب شرقی آسیا، در سه کشور: مالزی، اندونزی و برونئی زندگی می کنند. کشورهایی که امیدوارند با نفوذی که در کشورهایِ اسلامی دارند، صدایشان شنیده شود. 

فشار مضاعف می تواند، سازمان ملل را مجبور کند تا درباره ی اتفاقاتی که در فلسطین در جریان است، نشست اضطراری برقرار کند. 

مستند خراش در این قسمت با نگاهی تحلیلی و موشکافانه، اقدامات کشورهای مسلمان شرق آسیا را در مواجهه با نبرد نابرابر غزه و اسرائیل بررسی و تبیین می کند.

خراش هر هفته جمعه ها حوالی ساعت 20:30 روی آنتن شبکه تهران سیما می رود.

انتهای پیام/

ارسال نظر