دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
25 آبان 1402 - 00:01

زارع: سکوهای دانش‌بنیان در فضای محدود و غیر کارشناسی رشد نمی‌کنند

زارع: سکوهای دانش‌بنیان در فضای محدود و غیر کارشناسی رشد نمی‌کنند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به ظرفیت‌های استثنایی حوزه رمز ارزها، تاکید کرد: در فضای محدود و غیرکارشناسی، سکو‌های دانش‌بنیان این حوزه نمی‌توانند رشد کنند .
کد خبر : 879202

رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با خبرنگار گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، به توسعه سریع خدمات و فناوری‌های مرتبط به رمز ارز‌ها در کشور‌های منطقه در مقایسه با ایران اشاره کرد و گفت: اعمال محدودیت‌هایی از قبیل واریز ۲۵ میلیون تومانی برای هر فرد در روز، ازنظر فعالان این حوزه، در زمره  تصمیمات غیر کارشناسی است.

او افزود: کاربران و فعالان این حوزه با مراجعه به نمایندگان مجلس از اعمال محدودیت‌های غیر کارشناسی بیشتر، ابراز نگرانی می‌کنند.

نماینده مردم بوانات، آباده و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی افزود: چطور انتظار داریم در چنین فضای محدود و غیر کارشناسی، سکو‌های دانش‌بنیان این حوزه رشد کنند یا مردم و کاربران از خدمات بومی بهره ببرند؟

زارع  گفت: مسئله اصلی حوزه‌هایی شبیه رمز ارزها، استفاده از ظرفیت‌هایی است که برای کشور، مردم و کسب‌وکارها وجود دارد و ما نباید اجازه دهیم اعمال محدودیت‌های غیراصولی این ظرفیت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

او رمز ارز‌ها را عامل برد کشور در اقتصاد دیجیتال عنوان و تصریح کرد:  قانون‌گذاری در این حوزه باید با استفاده از نظرات کارشناسی همه دست‌اندرکاران و کارشناسان در حوزه اقتصاد دیجیتال انجام شود و در این زمینه  منتظر لایحه قانونی دولت هستیم.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تصریح کرد چندی پیش معاون حقوقی دولت قول ارائه این لایحه را داده بود. خوشبختانه وزارت اقتصاد و معاونت حقوقی دولت به اهمیت موضوع واقف هستند و ما انتظار داریم دولت این اقدامات را جایگزین محدودیت‌ها و مانع‌تراشی‌ها کند.

نماینده مجلس با اشاره به اینکه اقدامات سلبی قطعاً موجب تضعیف سکو‌های داخلی می‌شود، گفت: چنین اقداماتی در آینده موجب خروج سرمایه‌های مالی و دانش افزار از کشور می‌شود که نه‌تنها کسب‌وکارهای فناورانه داخلی را تضعیف می‌کند، بلکه  کنترل آن‌ها را از نیز دست  خارج کرده و امنیت داده‌ها و دارایی‌های مردم را به خطر می‌اندازد.

او ادامه داد: از مسئولان بانک مرکزی درخواست می‌کنم بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسی مجلس، وزارت اقتصاد و متخصصان شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه، اقدامی را انجام ندهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درعین‌حال خاطرنشان کرد:  باید دقت کنیم که  با اعمال بعضی از محدودیت‌ها چه اهدافی را دنبال می‌کنیم؟ باید عواقب کارشناسانه هر تصمیم را بررسی کنیم و به این نتی جه برسیم که آیا این اقدامات می‌تواند ما را به اهدافمان برساند یا بیشتر موجب از دست رفتن کنترل و افزایش نگرانی مردم می‌شود.

او گفت: قطعاً مجلس مخالف آسیب به ظرفیت‌های داخلی و تصمیمات آسیب‌زننده به امنیت ملی است.

زارع افزود: مردم و کارشناسان حق‌دارند نسبت به توسعه فعالیت‌های مرتبط به رمز ارز‌ها در سایر کشور‌های منطقه نگران باشند و مسئولیت حاکمیت توجه تخصصی به این حوزه است تا از رقابت در جنگ اقتصادی عقب نمانیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته