دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

دکتر طهرانچی: حکمرانی مبتنی بر قرآن در اندیشه‌های رهبر انقلاب موج می‌زند

دکتر طهرانچی: حکمرانی مبتنی بر قرآن در اندیشه‌های رهبر انقلاب موج می‌زند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حکمرانی بر اساس علم مبتنی بر قرآن را بسیار ضروری دانست و گفت: این مهم در اندیشه‌های قرآنی رهبر معظم انقلاب اسلامی موج می‌زند.
کد خبر : 879006

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، امروز در کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای در سالن شهید مطهری سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه توجه به این اندیشه‌ها، نگاهی جدید را برای بهره‌مندی از آموزه‌های قرآنی به انسان می‌دهد، اظهار کرد: برای اینکه قرآن کریم در زندگی‌مان مهجور نباشد، باید تلاش مضاعفی انجام دهیم؛ چراکه براساس قرآن کریم می‌توانیم تعلیم و تربیت، سبک زندگی، حکمرانی و ... را پایه‌ریزی کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه قرآن کریم تنها حدیث گذشته نیست؛ بلکه دوای دردهای کنونی و آینده ماست، افزود: قرآن کریم دربردارنده پدیده‌های انسانی، طبیعی و اجتماعی و مبتنی بر گزاره‌های زندگانی است که باید با بهره‌گیری از تمام ارکان شناختی با قرآن کریم روبه‌رو شویم.

وی جامعه، اقتصاد و حکمرانی دانش‌بنیان را از کلیدواژه‌های به‌روزی دانست که قرآن کریم برای آن‌ها تبیین‌های دقیقی را مطرح کرده است، ادامه داد: متاسفانه ما سیاستگذاری و برنامه‌ها را تقلید و قالب‌ها را کپی‌برداری و در ادامه به تطابق آن با آموزه‌ها می‌اندیشیم، در حالی که در حکمرانی اسلامی باید چرایی را به خوبی ترسیم کنیم؛ زیرا پاسخ به چرایی، همچون ریل حرکت قطار حکمرانی اسلامی است.

طهرانچی خاطرنشان کرد: وقتی سخن از حکمرانی می‌کنیم، یعنی سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری در حوزه سلامت، فرهنگ، اقتصاد، علم و فناوری، علوم اجتماعی و ... مورد توجه قرار می‌گیرد.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فلسفه و رویکرد سیاستگذاری خیلی از نظامات ما پرورش یافته رویکردهای غربی است، حکمت و علم را دو لازمه حکمرانی مبتنی بر آموزه‌های قرآنی دانست و با بیان اینکه حکمت، درک جریان حقایق عالم است، افزود: علم جهت‌مند در مسیر شناخت پدیده است که کارکرد جهت‌داری در این پدیده دارد.

طهرانچی تأکید کرد: با سیر در اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب می‌توان دریافت که راهبری نظام اسلامی بر اساس قرآن و معارف اهل بیت علیهم السلام و باورمندی مطلق به سنت‌های الهی در آن موج می‌زند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب مجتهدی دارای مکتب سیاستگذاری حکمرانی اسلامی است که از آن به اندیشه های راهبردی یاد می‌شود.

وی با بیان اینکه در اندیشه رهبر معظم انقلاب، تحول نیازمند پشتوانه فکری است و بدون پشتوانه فکری نمی‌توان به تحول رسید، اظهار کرد: رهبر انقلاب عالم قرآنی مبتنی بر درک زمانی عینیت حکومت اسلامی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در اندیشه رهبر معظم انقلاب اعتقاد به حاکمیت الهی مبنای فلسفه حکمرانی سیاسی است، گفت: نظام سیاسی اسلام، نظام حاکمیت الهی به معنای جامع و کامل است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته