دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مؤسسه فیلم فلسطین از جشنواره مستند آمستردام خارج شد

مؤسسه فیلم فلسطین از جشنواره مستند آمستردام خارج شد
مؤسسه فیلم فلسطین پس از خروج آثارش از جشنواره مستند آمستردام (ایدفا)، برگزاری تظاهراتی با عنوان «ایستادگی برای فلسطین» را در این رویداد برنامه‌ریزی کرد.
کد خبر : 878771

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مؤسسه فیلم فلسطین در نظر دارد روز دوشنبه ۲۲ آبان در جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام که به عنوان بزرگترین جشنواره فیلم غیرداستانی جهان شناخته می‌شود، راهپیمایی «ایستادگی برای فلسطین» را برگزار کند.

طبق اعلام برگزارکنندگان این گردهمایی قرار است تا ساعاتی دیگر (ساعت ۲ بعد از ظهر) در محوطه بیرونی سینما بین‌المللی آمستردام که از مراکز اصلی ایدفا است، برگزار شود. این در حالی است که روز گذشته نیز گروهی از تظاهرکنندگان حامی فلسطین در میدان دام آمستردام تجمع تجمع کردند.

موسسه فیلم فلسطین در اطلاعیه خود در رابطه با این تظاهرات نوشت: «در حالی که خشونت غیرقابل توصیفی در غزه به وقوع پیوسته، در حالی که اشغالگران اسرائیل به کشتار هزاران فلسطینی ادامه می‌دهند، در حالی که نسل‌کشی در برابر چشمان ما آشکار است، نمی‌توانیم طبق معمول به کار خود ادامه دهیم. از شما می‌خواهیم که برای تجمع، ابراز همبستگی و پیوستن به درخواست آتش‌بس فوری، پایان نسل‌کشی و پایان اشغال فلسطین به ما بپیوندید. این پلتفرم به روی همه برای ابراز همبستگی، درد و امیدشان باز خواهد بود.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که جنجال اولیه در این خصوص در مراسم شب افتتاحیه ایدفا در هفته گذشته بالا گرفت، جایی که سه تظاهرکننده طرفدار فلسطین سخنان مدیر هنری جشنواره، اوروا نیرابیا را قطع کردند. معترضان بنری با شعار جنجالی «از رودخانه تا دریا، فلسطین آزاد خواهد شد» به نمایش گذاشتند. این شعار که به طور گسترده‌ای محکوم شد و توسط برخی از اسرائیلی‌ها و گروه‌های یهودی خارج از کشور به عنوان فراخوانی برای نابودی اسرائیل و تحریک به نسل کشی تلقی شد.

نیرابیا مدیر هنری جشنواره پس از آن که تظاهرکنندگان شعار «آتش بس» را سر دادند کف زد و هنگامی که تظاهرکنندگان صحنه را ترک کردند نیز آن‌ها را تشویق کرد، اما بعد از برنامه تصریح کرد که کلمات نوشته شده روی بنر معترضان را ندیده و صرفاً برای استقبال از آزادی بیان (نه استفاده از شعار بر علیه اسرائیل) آن‌ها را تشویق کرده است.

پس از این اتفاقات نیز برگزارکنندگان جشنواره هم به خاطر این اتفاق عذرخواهی کردند و در بیانیه‌ای رسمی اعلام کردند که درک می‌کنند این شعار آسیب‌زا بوده و نباید از آن استفاده می‌شد. اما بعد از عذرخواهی ایدفا، موسسه فیلم فلسطین جشنواره را سرزنش و اعلام کرد که حضور در بازار ایدفا را لغو خواهد کرد.

این گروه در بیانیه‌ای نوشت: «مؤسسه فیلم فلسطین (PFI) با قلب‌هایی که مانند آوار در غزه سنگین شده، از تمام فعالیت‌های سازمان‌یافته در بازار ایدفا کناره‌گیری می‌کند. این شامل ارائه سه پروژه مستند تکان دهنده است که «ماهیت» فرضی تجربه فلسطین را به تصویر می‌کشد. در حالی که حضور بسیاری از هنرمندان را به رسمیت می‌شناسیم، به عنوان برنامه‌نویس، فیلمساز و مخاطب، بر امتناع خود از همکاری با جشنواره‌ای که درگیر خشونت و سانسور نهادی است، تاکید می‌کنیم.

در بیانیه موسسه فیلم فلسطین همچنین تاکید شده که ایدفا ۵ هفته در برابر نسل‌کشی مداوم اسراییل علیه فلسطینیان در غزه سکوت کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر