دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 آبان 1402 - 22:33

گزارش اینستاگرامی امیرعبداللهیان از نشست سران کشورهای اسلامی و عرب در ریاض

گزارش اینستاگرامی امیرعبداللهیان از نشست سران کشورهای اسلامی و عرب در ریاض
وزیر امور خارجه در گزارش اینستاگرامی خود به تشریح سفر روز گذشته رئیس‌جمهور به عربستان و شرکت در نشست مشترک اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در مورد فلسطین پرداخت.
کد خبر : 878668

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یک گزارش اینستاگرامی از سفر روز گذشته حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری به عربستان و شرکت وی در نشست مشترک اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در مورد فلسطین در صفحه شخصی خود در این شبکه اجتماعی نوشت:

«روز شنبه ۲۰ آبان به همراه آقای دکتر رئیسی، رئیس‌جمهور محترم کشورمان برای شرکت در نشست اضطراری سران کشورهای اسلامی و عرب عازم ریاض شدیم.

از همان نخستین روزهای ابتدایی جنایات هولناک رژیم صهیونیستی در غزه، ایده‌ی برگزاری یک نشست در سطح عالی سیاسی با حضور روسای کشورهای اسلامی جهت اتخاذ تصمیمات دسته‌جمعی در حمایت از فلسطین، توسط رئیس‌جمهور کشورمان مطرح شد و با بهره‌مندی از ظرفیت‌ دیپلماسی چندجانبه (سازمان همکاری اسلامی) و در رایزنی‌های دیپلماتیک، مورد توجه قرار گرفت.

اگرچه این نشست با تأخیر یک ماهه برگزار شد، اما بار دیگر اهمیت مسئله‌ی فلسطین و قدس، به عنوان یک عامل مهم جهت همگرایی در جهان اسلام را پررنگ کرد.

رئیس‌جمهور کشورمان که با ده پیشنهاد مهم، عملیاتی و فوری در این نشست شرکت داشتند، بر تصمیم‌گیری قاطع به نفع ملت فلسطین از جمله توقف کشتار و نسل‌کشی در غزه، رفع کامل محاصره انسانی،‌ قطع هرگونه ارتباط سیاسی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی توسط کشورهای اسلامی،‌ تشکیل یک دادگاه بین‌المللی برای تعقیب و مجازات سران و جنایتکاران رژیم صهیونیستی و آمریکا،‌ تأسیس یک صندوق ویژه برای بازسازی فوری غزه و اعزام گسترده کاروان‌های حامل کمک‌های انسان دوستانه برای مردم فلسطین از کشورهای اسلامی تأکید کردند.

جمهوری اسلامی ایران راه‌حل اصلی و دائمی برای فلسطین را مطابق با حقوق بین‌الملل در برگزاری رفراندوم برای تعیین سرنوشت با مشارکت همه‌ی فلسطینیان اصیل در داخل و خارج از این سرزمین می‌داند که همواره در عالی‌ترین سطوح سیاسی مورد تأکید قرار گرفته است.

در نشست کارشناسان ارشد جهت تنظیم بیانیه پایانی اجلاس، به روال مرسوم تحفظات ایران در مورد بندهایی از بیانیه به‌طور رسمی اعلام و طی یادداشت رسمی به دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی ارسال شد.

دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی مصر، مالزی، عربستان، موریتانی، نیجریه، سوریه، قطر، لبنان و سودان بخش دیگری از برنامه‌های فشرده این سفر مهم بود. در این ملاقات‌ها علاوه بر توجه به تحولات فلسطین، آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و زمینه‌های استحکام روابط مورد بررسی قرار گرفت.»

انتهای پیام/

ارسال نظر