دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

محمدی: تأثیر نخبگان علمی در جهان بیش از دیپلماسی سیاسی است

محمدی: تأثیر نخبگان علمی در جهان بیش از دیپلماسی سیاسی است
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی، برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی گفت: تأثیری که نخبگان علمی در جهان دارند، گاهی بیشتر از تأثیر دیپلماسی سیاسی است.
کد خبر : 878587

به گزارش خبرنگار گروه پژوهش خبرگزاری آنا، دکتر جواد محمدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی، برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی گفت: «براساس دین ما تاکید شده بر نشر علم به عنوان زکات آن، همچنین در اسناد بالادستی کشور بر نشر علم با کشورهای دوست و همسو تصریح شده است، بر همین اساس حوزه علم و فناوری باید در دسترس تمامی جوامع باشد».

وی تأکید کرد: «یکی از بهترین راه‌های نزدیک شدن کشورها به همدیگر دیپلماسی علمی است که کشور ما به خوبی توانسته به کشورهای همسایه و محور مقاومت و همسو بر این اساس نزدیک شود».

 محمدی با اشاره به امر تحریم گفت: «تحریم‌ها فقط معطوف به کشور ما نیست؛ بلکه دیگر کشورهای همسو و محور مقاومت هم درگیراین تحریم‌ها هستند، در نتیجه ایران و دیگر کشورهای همسو گرفتار تحریم می‌توانند با همکاری با هم و مبادلات علمی به هم افزایی برسند و تا جایی که می‌شود به رشد علمی یکدیگر کمک و در راستای بی اثر کردن تحریم‌ها بکوشند». 

محمدی گفت:‌ «در هر حوزه‌ای که ما را تحریم کردند ما پیشرفت بیشتری در بدست آوردیم، چرا که دانشمندان و نیروهای خودمان تکیه کردیم و توانستیم دنیا را خیره سازیم و به الگوی دیگر کشورها بدل شویم. تاثیری که نخبگان علمی در جهان دارند، گاهی بیشتراز تاثیر دیپلماسی سیاسی است و باید گفت، علی رغم تحریم هم می‌توان قوی شد».

وی پیشنهاد کرد که: «می‌توانیم جبهه‌ای از نخبگان کشورهای اسلامی و محور مقاومت شکل بدهیم تا با هم متحد شویم و برای مقابله با آپارتاید علمی گام برداریم و کشورهای دوست را نیز متأثر کنیم».

لازم به ذکر است که کنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی، برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی دیروز با حضور رئیس دانشگاه تهران و جمعی از نخبگان کشور در دانشگاه تهران برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته