دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 آبان 1402 - 14:16
متخصص دیابت کودکان تشریح کرد؛

نشانه کودک دیابتی چیست؟

نشانه کودک دیابتی چیست؟
تکرر ادرار، خوردن آب زیاد، پر خوری و کاهش وزن، بوی بد دهان، نشانه کودک دیابتی است.
کد خبر : 878573

 بهادر نبوی متخصص دیابت کودکان در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره تشخیص دیابت در کودکان گفت: دیابت یک اختلال متابولیک به شمار می‌رود که بر اثرکمبود ترشح انسولین یا به علت مقاومت سلول‌ها به انسولین اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در کودکانی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند شرایط به این صورت است که تخریب سلول‌های تولید کننده انسولین سبب توقف تولید انسولین در بدن می‌شود.

تکرر ادرار، خوردن آب زیاد، پر خوری و کاهش وزن، بوی بد دهان، نشانه کودک دیابتی است خیلی وقت‌ها در بچه‌ها دهان بوی بد پیدا می‌کند و پوست بوی بدی می‌گیرد در چنین شرایطی کودک بسیار بدحال می‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

دلیل ابتلای کودکان به دیابت

نبوی ادامه داد: معمولاً دلیل ابتلای کودکان به دیابت ژنتیک یا عوامل ناشناخته است در صورتی که پدر یا مادر دیابت داشته باشند ریسک ابتلای کودک به دیابت افزایش پیدا می‌کند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه برای بچه‌هایی که به دیابت تیپ یک مبتلا می‌شوند جز رعایت و یا تزریق انسولین نمی‌توان کاری کرد گفت: کودکانی که دیابت تیپ ۲ دارند که بر اثر عدم تحرک و مصرف فست فود‌ها مبتلا شده‌اند می‌توان با رعایت برخی از عوامل، بیماری را به تعویق انداخت.

توصیه به خانواده‌هایی که فرزند دیابتی دارند

این متخصص دیابت کودکان گفت: رعایت یک سری نکات برای افرادی که با کودک دیابتی زندگی می‌کنند بسیار اهمیت دارد. اصولاً خود خانواده‌ها می‌دانند که با بچه‌های خود که دچار دیابت هستند چطور رفتار کنند تا قند خون آن‌ها را کنترل کنند. اما مهمترین آموزش‌ها باید در محیط مدرسه صورت گیرد. اینکه مسئولان مدرسه بدانند که چطور باید با این بچه‌ها رفتار کنند مسئله بسیار مهمی است. در واقع آموزش‌ها باید در این سطح افزایش پیدا کنند، زیرا امکان تغییر سطح قند خون بچه‌ها در مدرسه وجود دارد.

 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر