دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
21 آبان 1402 - 11:01
آنا بررسی می‌کند؛

حکایت مرگ زیر تیغ جراحی زیبایی/ بکُش؛ اما خوشگلم کن

حکایت مرگ زیر تیغ جراحی زیبایی  بکُش؛ اما خوشگلم کن
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی گفت: شبکه‌های مجازی نقش پررنگی در فریب مردم ایفا می‌کنند تا افراد برای انجام عمل‌های زیبایی ترغیب شوند.
کد خبر : 878498

گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ خبر دردناک و شوک آور است، در جریان سه حادثه جداگانه در پایتخت، ۳ زن جوان که تحت عمل لاغری و زیبایی قرار گرفته بودند، در یک روز جانشان را از دست دادند. این خبر که چند روزی است در فضای مجازی دست به دست می‌شود، هشداری واقعی است. هشدار برای جامعه زنان و البته پزشکانی که به هر قیمتی دست به تیغ می‌شوند؛ البته این نخستین باری نیست که انجام عمل‌های زیبایی منجر به مرگ افراد می‌شود، موضوعی که پیش از این بار‌ها توسط اعضای انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی گوشزد شده است.

سیدنجات حسینی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و استاد دانشگاه در این راستا به خبرنگار حوزه سلامت خبرگزاری آنا گفت: در گذشته بار‌ها این موضوع را شرح و تذکر دادیم که بسیار اهمیت دارد چه کسی این عمل‌ها را انجام دهد. آیا عمل توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام می‌شود یا تکنسین‌ها و یا جراحان دیگر رشته‌ها؟

استادتمام دانشگاه علوم پزشکی زنجان با طرح این سؤال که چرا در عمل لیپوساکشن شاهد چنین اتفاقات تلخی هستیم، ادامه داد: تابستان امسال نیز چندین فوت در حین انجام عمل‌های زیبایی رخ داد که همگی توسط افراد غیر فوق تخصص در حوزه زیبایی انجام می‌شد، این افراد دوره سه ساله فوق تخصص پلاستیک را ندیده‌ و آموزش‌های فوق تخصصی برای انجام چنین اعمالی را پشت سر نگذاشته‌اند.

وی ادامه داد: در این دوره‌ها نکات بسیار مهمی آموزش داده می‌شود که اهمیت حیاتی دارد به طور مثال نباید در چنین عمل‌های بیشتر از ۵ لیتر چربی از بدن خارج شود، افراد بالای ۹۵ کیلو نباید این عمل را انجام دهند و نباید مدت بیهوشی آن‌ها ۴-۳ ساعت بیشتر باشد. عمل باید توسط خود پزشک انجام شود و هنگام انجام ساکشن تمامی موارد رعایت شود؛ اما متاسفانه کوتاهی در هر کدام از این موارد می‌تواند احتمال مرگ را بالا ببرد.

عمل‌هایی که در کلینیک و مطب انجام می‌شود

استادتمام دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه اگر بیش از ۱۰-۱۵ لیتر چربی لیپو شود، امکان ایجاد مشکل حیاتی و خطر جانی بسیار بالا می‌رود، ادامه داد: متاسفانه این بی‌دانشی سلامت مردم را به خطر می‌اندازد و ممکن است عوارضی ایجاد کند که به مرگ بیمار منتهی شود و جامعه و نظام سلامت را مکدر کند.

وی انجام عمل‌های زیبایی را در شرایط غیراستاندارد عاملی مهم دانست و تإکید کرد: برخی از این عمل‌ها در مطب‌ها و یا کلینیک‌هایی انجام می‌شود که مراکز جراحی نیستند  و بیمار به صورت مجازی با این مراکز آشنا شده و با وسوسه قیمت پایین به انجام عمل جراحی زیبایی در این مراکز اقدام و در واقع با جان خود بازی می‌کند.

حسینی با تأکید بر اینکه انتخاب درست پزشک بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: شبکه‌های مجازی نقش پررنگی در فریب مردم ایفا می‌کنند، وقتی در این شبکه‌ها تصاویری از افرادی با ظاهر و اندام فریبنده منتشر می‌شود، ممکن است افراد برای انجام این عمل‌ها ترغیب شوند، غافل از اینکه این‌ها افرادی فوق تخصص نیستند، فقط دلالانی هستند که با انتشار این تصاویر مخالف با شرع و عرف، قصد فریب مخاطب را دارند.

نقش پررنگ قوه قضائیه در جلوگیری از سوءاستفاده دلالان

وی یادآور شد:  پلیس و قوه قضائیه و نظام پزشکی نقش پررنگی در این بخش ایفا می‌کنند و جلوی دلالی‌ها و مشکلاتی که حضور افراد غیر فوق تخصص زیبایی در عمل‌های زیبایی ایجاد می‌کنند را بگیرند. نظام پزشکی و دانشگاه‌ها هم باید روی کلینیک‌ها و مسئولان فنی کنترل دقیق داشته باشند تا از بروز چنین مشکلاتی بکاهند.

این استادتمام دانشگاه علوم پزشکی با تأکید بر اینکه قوانین مدونی در این حوزه وجود دارد که هنوز اجرایی نشده است، تأکید کرد: باید همه دستگاه‌های اجرایی پای کار بیایند تا از تکرار این مشکلات جلوگیری شود؛ اگر این قوانین به‌درستی اجرا نشود، شاهد تکرار این حوادث دردناک خواهیم بود.

وی بر این باور است که خود مردم هم باید در انتخاب پزشک دقت کنند. به گفته این و آن توجهی نکنند و برای انجام هر عملی به سایت نظام پزشکی مراجعه کنند و ببیند آیا نام پزشکشان در لیست نظام پزشکی هست یا نه یا تخصص او چیست و در انتخاب جراحی لیپو ماتیک حتماً فوق تخصص پلاستیک باشند.

نباید انگشت اتهام به سمت زنان برود

مسئله روانی عمل‌های زیبایی که میان بانوان رواج پیدا کرده است را باید بررسی کرد. توران ولی‌مراد مدیر شبکه ایران زنان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سلامت آنا در این‌باره گفت: جامعه از نظر فرهنگی به حال خودش رها شده است برنامه خاصی برای جهت دادن جامعه به سمت هدف مطلوب در حوزه زنان وجود ندارد.

وی تصریح کرد این در حالیست که رسانه‌های مختلف و افکار دیگر از سراسر دنیا به صورت هدفمند به سمت ما سرازیر هستند که یکی از آن‌ها زیبایی زنان در سطح جامعه است.

مدیر شبکه ایران زنان با اشاره به اینکه در انقلاب اسلامی زن با هویت اسلامی و نقش مادری و حضور فعالش در فعالیت‌های اجتماعی تعریف شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه برنامه‌های منسجم در گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه زنان وجود ندارد، وقتی کار فرهنگ سازی انجام نمی‌شود، نتیجه‌اش این می‌شود که تمام توجه زن به حفظ زیبایی خلاصه می‌شود؛ حتی بی‌حجابی خودش تحکیم مردسالاری است و اینکه زن لباسی بپوشد که خارج از چارچوب خانواده است، تحکم سرمایه‌سالاری به شمار می‌رود.

ولی‌مراد خاطرنشان کرد: سه دهه است که آسیب‌های فرهنگی به سمت کشور ما سرازیر شده است؛ اما برنامه‌ای برای جلوگیری از آن وجود ندارد در واقع نباید انگشت اتهام به سمت زنان اشاره برود؛ بلکه این مسئولان هستند که باید با برنامه‌ریزی درست خلأهای فرهنگی موجود در جامعه را برطرف کنند.

این فعال حوزه زنان افزود: اگر می‌خواهیم زن هویت انسانی بدهیم باید برنامه داشته باشیم با شعار نمی‌توان بزن اعتماد به نفس بدهیم؛ بلکه عملکرد‌ها نشان‌دهنده برنامه راه هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته