دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

آغاز مذاکرات رسمی برای احداث خط ۱۱ مترو تهران

آغاز مذاکرات رسمی برای احداث خط ۱۱ مترو تهران
پیرو انعقاد موافقت‌نامه طراحی، اجرا و سرمایه‌گذاری در خط ۱۱ مترو تهران با مشارکت تیم پیمانکار ایرانی- چینی، نمایندگان یک شرکت چینی به کشورمان آمدند و در محل شرکت مترو تهران، بحث و بررسی در خصوص احداث خط ۱۱ مترو را آغاز کردند.
کد خبر : 878482

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، هاشم روحانی، مجری خط ۱۱ مترو در رابطه با جزئیات مذاکرات اخیر با چینی‌ها گفت: طی جلسه نخست مذاکره با تیم پیمانکاران ایرانی ـ چینی، ضمن بررسی برخی جزئیات فنی و کلی پروژه، نحوه مراودات و روش‌های مالی از جمله بازپرداخت هزینه‌های طرح، مورد بحث قرار گرفت. احداث خط ۱۱ مترو با محاسبات کنونی، نیازمند تامین یک میلیارد و پانصد میلیون یورو بودجه است و برای شروع کار، حداقل ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری لازم است. در بدو امر، تیمی متشکل از دو شرکت ایرانی و چینی پای میز مذاکره آمده‌اند و شرکت مترو تهران این آمادگی را دارد که در صورت طی مقدمات لازم و مشخص شدن مسائل مالی، بلافاصله زمین مربوط به تجهیز کارگاه را در اختیار پیمانکاران قرار دهد.

مهندس روحانی در ادامه با اشاره به تاکید شرکت مترو مبنی بر استفاده حداکثری از تولیدات داخلی در تجهیز ایستگاه‌های خط ۱۱ گفت: واقعیت آن است که در حال حاضر، توان تولید تجهیزاتی از قبیل پله برقی، آسانسور و بسیاری از اقلام صنعتی دیگر در داخل کشور وجود دارد و یکی از الزامات شهرداری تهران برای ساخت خطوط جدید، توجه به این ظرفیت ارزنده است.

مجری خط ۱۱ در پایان صحبت‌های خود افزود: جلسه با تیم پیمانکاران ایرانی و چینی، به طور منظم ادامه خواهد یافت تا در صورت به تفاهم رسیدن در تمام موارد موافقتنامه مذکور، قرارداد اصلی منعقد و عملیات اجرایی از امسال آغاز شود.

گفتنی است خط ۱۱ مترو تهران به طول ۳۲ کیلومتر و شامل ۲۱ ایستگاه، از خطوط اولویت‌دار شبکه مترو بوده که به واسطه پوشش مناطق کم برخوردار از حیث دارا بودن سیستم حمل و نقل ریلی، ساخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

یکی از شاخص‌های این پروژه، اجرای ۲ ایستگاه و یک پارکینگ زیرزمینی در قالب یک ایستگاه جزیره‌ای است که به عنوان یک طرح ایستگاهی نوین، ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. از مهمترین مزایای این روش، بهره‌برداری تدریجی از خط ۱۱ متناسب با پیشرفت عملیات اجرایی فاز‌های مختلف آن است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته