دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

نصراللهی: جنگ غزه فقط جنگ نظامی نیست بلکه جنگ روایت‌ها و رسانه‌هاست

نصراللهی: جنگ غزه فقط جنگ نظامی نیست بلکه جنگ روایت‌ها و رسانه‌هاست
رئیس دانشکدگان هنر و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه جنگ غزه فقط جنگ نظامی نیست بلکه جنگ روایت‌ها و رسانه‌هاست گفت: تمام تصویرسازی‌های امپراطوری و لشکر رسانه‌ای غرب از رژیم صهیونیستی با دهه‌ها سرمایه‌گذاری با عملیات طوفان الاقصی به‌یکباره فروریخت.
کد خبر : 878208

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، اکبر نصراللهی رئیس دانشکدگان هنر و رسانه در برنامه جهان با تشریح راهبرد‌ها و شگرد‌های رسانه‌ای جنگ غزه گفت: رژیم صهیونیستی برای رسیدن به اهداف اعلامی نامشروع خود از بدترین و غیراخلاقی‌ترین راهبرد‌ها استفاده می‌کند.

سؤال: صهیونیست‌ها از شگرد‌های مختلفی همان‌طور که از ابتدای تأسیسشان و اشغال فلسطین استفاده کردند هنوز هم دارند استفاده می‌کنند از آن‌طرف در جبهه مقابل در غزه خبرنگاران جانشان درخطر است بخواهند روایت حقیقت را انجام بدهند تعداد زیادی از آن‌ها جانشان را از دست دادند حالا من الآن آخرین آمار ندارم، ولی بیش از بیست خبرنگار شهید حداقل ما داشتیم وضعیت رسانه‌ای چطور پیش رفته و می‌رود.

نصراللهی: آنچه این روز‌ها در غزه در حال روی دادن هست فقط جنگ نظامی نیست، فقط یک بحران سیاسی نیست، بلکه بیشتر جنگ روایت‌هاست، جنگ رسانه‌هاست، جنگ افکار است جنگ دو تفکر است و غزه هم در این روز‌ها  قتلگاه مردم به‌ویژه زنان و کودکان شده و قتلگاه خبرنگاران؛ آخرین آماری که در مورد خبرنگاران شهید من اطلاع دارم حدود پنجاه نفر خبرنگار در غزه قربانی شدند.

سؤال: احتمالاً خبرنگار، عکاس و فیلم‌بردار مجموعاً منظورتان است؟

نصراللهی: بله آن‌هایی که برای رسانه‌ها کار می‌کنند خبرنگار محسوب می‌شوند قربانی شدن ۵۰ خبرنگار در کنار کشتار حدود ۱۱ هزار زن و کودک و افراد غیرنظامی نماد شکست سازمان‌های بین‌المللی در تأمین آزادی بیان و رعایت حقوق بشر و دفاع از غیرنظامیان و فعالیت امدادگران است، حدود شش هزار نفر از قربانیان هم کودکان هستند این یعنی نماد شکست و بحران در سازمان‌های بین‌المللی است که نتوانسته‌اند رژیم اشغالگر اسرائیل را مهار کنند؛ اگر اجازه بدهید یک نکته تاریخی را عرض کنم، سال 2012، دو خبرنگار رادیو بین‌المللی فرانسه در کشور آفریقایی مالی ربوده و کشته شدند رئیس‌جمهور وقت و همین‌طور خانم کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا این اقدام را شنیع توصیف کردند و گفتند که عاملان این جنایت باید مجازات شوند؛ دقیقا یک سال بعد سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را صادر کرده و روز دوم نوامبر را "روز بین‌المللی پایان دادن به مصونیت از مجازات برای جنایت علیه روزنامه‌نگاران"، نام‌گذاری کرده است و حدود ده سالی این در تقویم‌های مختلف در یونسکو و جا‌های مختلف ثبت و ضبط شده است؛ باوجود این متأسفم بگویم که حدود ده سال بعد از این ماجرا این روز‌ها ما شاهد کشتار ده‌ها خبرنگاران در غزه  فقط در یک ماه هستیم.

سؤال: حتی رژیم صهیونیستی آزادانه اعلام کرده است که دفتر مثلاً آژانس خبری فرانسه یا رویترز را ممکن است بمباران کند تخلیه کننده کنید؟

نصراللهی: بله؛ صهیونیست‌ها حدود هفتاد دفتر رسانه‌ای و محل اقامت خبرنگاران را هدف قراردادند این یعنی اینکه متأسفانه نه تنها آن قطعنامه اجرایی نشده بلکه وضعیت خبرنگاران در غزه به‌گونه‌ای است که جلوی دوربین اعلام می‌کنند هیچ‌یک از این قوانین نمی‌تواند در برابر حملات رژیم صهیونیستی ما را محافظت کند و دیدید که چند روز قبل، خبرنگاری در غزه جلیقه‌های خبرنگاری خود را جلوی دوربین در‌آورد و گفت ما منتظریم که نوبت ما برسد و شهید شویم؛ این فقط مربوط به این ماجرای غزه و الآن نیست چند سال قبل دیدید که خانم شیرین ابوعاقله هم شهید شد و با وجود گزارش سازمان ملل متحد بر عمدی بودن این ماجرا عملاً رژیم صهیونیستی مجازات نشده است. این بخش را جمع‌بندی می‌کنم: در غزه جنگ روایت‌هاست، جنگ رسانه‌هاست؛ رژیم صهیونیستی عملاً جلوی فعالیت خبرنگاران را گرفته است. اما از آن‌طرف، ایران اینترنشنال، بی‌بی‌سی، سی ان ان، فاکس نیوز و سایر رسانه‌های غربی و لشکر رسانه‌ای غرب خیلی راحت در اسرائیل و درجا‌های مختلف حضور دارند و از منظر و موقف و جایگاه رژیم صهیونیستی گزارش می‌دهند و روایت یک‌طرف یعنی ظالم را اعلام می‌کنند.

سؤال: برخی از خبرنگاران مثلاً مثل مدیر دفتر خبرنگار اصلی الجزیره که خیلی معروف بود خانواده‌اش هم شهید شد و حتی از خبرنگارانی که الآن دارند خبر مخابره می‌کنند نیز خانواده‌هایشان از دست رفتند؟

نصراللهی: نه‌تنها خبرنگاران در غزه مصونیت ندارند، بلکه خانواده‌شان هم همین‌طور. الآن چند تا گروه وقایع غزه را روایت می‌کنند یک گروه فلسطینی هایی هستند که در داخل غزه مستقرند و گروه دیگر فلسطینی هایی که در خارج از مرز‌ها هستند، گروه سوم شهروند خبرنگاران و مردمی هستند که در نبود رسانه‌های مستقل در غزه در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و گروه چهارم لشگر رسانه‌ای غرب و همسو با رژیم صهیونیستی هستند که یا در موضوعات راهبردی جنگ غزه ساکت هستند و یا روایت نادرست و یک‌طرفه‌ای را بزرگنمایی و برجسته می‌کنند من فکر کنم هرکدام از این‌ها نیاز به تحلیل دارند فقط کوتاه عرض کنم با همه این سانسور خبری و کشتار خبرنگاران و محدودیت‌ها بر سر آزادی بیان روایت مردم و روایت حق کم‌کم دارد خودش را نشان می‌دهد و افکار عمومی دارند متوجه می‌شوند که آنچه اسرائیل می‌گوید دروغ است به همین دلیل با همه این هژمونی و سلطه‌ای که صهیونیست‌ها بر رسانه‌ها دارند تاکنون نتوانسته‌اند یک کشور و یک جمع قابل‌توجهی را در طرف‌داری از حملاتش برای تظاهرات به خیابان‌ها بیاورند، ولی هر روز می‌بینیم که مردم بسیاری از کشور‌ها حتی در کشور‌هایی که دولت‌هایشان مدافع رژیم صهیونیستی هستند با تظاهرات گسترده، جنایات اسرائیل در غزه را محکوم و پایان حملات را خواستار هستند. در مقابل افرادی که در داخل غزه هستند به همراه آزادی خواهان در دنیا با کمترین امکانات و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، صدای مقاومت، حق و مظلوم را روایت می‌کنند و، چون بر حق هستند بر دل مردم می‌نشیند و افکار عمومی دنیا را تحت تأثیر قراردادند. تظاهرات گسترده و هرروز مردم در کشور‌های مختلف در محکومیت رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد رژیم صهیونیستی در عرصه جنگ روایت‌ها شکست‌خورده است.

سؤال: یکی از این نشریات آمریکایی هیل یک گزارش تهیه کرده و نوشته بود که به‌رغم حضور رسانه‌های آمریکایی درصحنه، اما تصویر امروز جهان این است که فلسطینی‌ها مظلوم هستند و اسرائیل  ظالم است و ابراز ناراحتی کرده بود که این رسانه‌ها نتوانستند جلوی شکل‌گیری چنین تصویری را برای مردم جهان بگیرند.

نصراللهی: المرت نیز همین را گفته است اینکه نتانیاهو باید استعفا دهد و کشور‌های غربی دیگر نمی‌توانند این حجم از انتقاد و فشار افکار عمومی را تحمل کنند.

سؤال: این رژیم صهیونیستی از ابتدای اشغال فلسطین تاکنون از شگرد‌های رسانه‌ای مختلفی استفاده کرد در طوفان الاقصی نیز از روش‌هایی بهره برده است شما تحلیل شما درباره ابزار‌های رسانه‌ای که رژیم، شگرد‌هایی که از آن استفاده کرده چیست؟

نصراللهی: امپراطوری رسانه‌های جهان در دست صهیونیست‌ها است و تقریباً همه رسانه‌های بزرگ دنیا از حمایت مالی و تدارکاتی رژیم صهیونیستی برخوردار هستند و یا صهیونیست‌ها مالک آن‌ها هستند باوجوداین می‌بینیم تمام تلاش رژیم صهیونیستی این بود که تصویرشکست ناپذیر، قوی، مسلط بر همه‌چیز و طرفدار حقوق بشر از خود را در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، کتاب‌ها، کارتون‌ها، اخبار ارائه دهد.

سؤال: آیا با آغاز عملیات طوفان الاقصی این تصویر شکست؟

نصراللهی: بله دقیقاً؛ با آغاز طوفان الاقصی همه تصاویری که طی دهه‌ها با سرمایه‌گذاری بسیار زیاد رسانه‌های جریان اصلی و امپراطوری رسانه‌ای غرب و لشکر رسانه‌ای غرب ایجاد کرده به‌یک‌باره فروریخت آنچه این روز‌ها اسرائیل و طرفداران آن و کشور‌های همسو با اسرائیل را آزار می‌دهد،‌ شکستن همین تصویر است. به هر صورت ماجرای غزه تمام می‌شود این‌گونه نیست که به این شکل ادامه پیدا کند، ولی رژیم صهیونیستی هیچ‌وقت نمی‌تواند این تصویری که هفت اکتبر و حمله رعدآسا و برق‌آسای حماس و این خسارت‌های معنوی را که بر رژیم صهیونیستی وارد کرده است را ترمیم کند.

سؤال: یعنی آن چیزی که از دست دادند را نمی‌توانند به دست بیاورند؟

نصراللهی: به‌هیچ‌عنوان زیرا خیلی هزینه کردند و واقعاً فکر نکنید جنگ غزه برای از دست دادن چند ساختمان و کشته شدن صد‌ها نفر و اسارت ده‌ها اسرائیلی است آن‌ها در شوک و ضربه روحی بسیار شدیدی هستند به همین دلیل ارتش اسرائیل الآن توسط اسرائیلی‌ها هدایت نمی‌شود بلکه آمریکایی‌هاهدایت و مدیریت می‌کنند. به دلیل این‌که آن‌ها کنترل شان را از دست دادند و نمی‌توانند خوب فکر کنند.

سؤال: درباره آن تصویرسازی که رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند ما اخلاقی‌ترین ارتش تمام دنیا را داریم و بعد مقابل چشم همه مردم جهان بیش از ده هزار و هشتصد فلسطینی را در مدت محدود 32 روز کشتند که بیش از هفت هزار نفرآنها زن و کودک بودند این دوگانه‌ای که از خودشان نشان می‌دادند با عملکردی که روی زمین‌دارند و کشتار انجام می‌دهند این دوگانه را چطور تحلیل می‌کنید؟

نصراللهی: با همه جنایت‌های گذشته و جاری صهیونیست‌ها اگر کسی بازهم فکر کند که اسرائیلی‌ها اخلاقی‌ترین ارتش هستند یا باید خیلی احمق یا خیلی بی‌اطلاع باشد. وقایع غزه نشان می‌دهد که این‌ها بی‌اخلاق‌ترین، نامردترین، قسی‌القلب‌ترین ارتش دنیا هستند.

سؤال: هرکدام از این ده هزار و هشتصد شهید یک داستانی دارند زندگی داشتند که این اخلاقی‌ترین ارتش دنیا آن‌ها را به این روز انداخت؟

نصراللهی: در پوشش خبری وقایع غزه رژیم صهیونیستی در حمله به غزه، اهداف، راهبرد‌ها و تاکتیک‌هایی دارد اگر آنچه آن‌ها ادعا می‌کنند "هدف آزادی گروگان‌ها و نابودی حماس است"، رژیم صهیونیستی بدترین راهبرد را برای رسیدن به این اهداف انتخاب کردند یعنی راهبرد‌های کشتار مردم، حمله به بیمارستان‌ها، حمله به نیرو‌های امدادی حمله به خبرنگاران. پس بدترین راهبرد برای رسیدن به این هدف انتخاب شد که به نظر من محقق نمی‌شود، اما تاکتیک‌هایی که استفاده‌شده، عادی نمایی جنایت حساسیت‌زدایی، دروغ راست، زمان، سابقه، شایعه، برچسب زدن، اهریمن سازی و مظلوم‌نمایی است.

سؤال: هرکدام از این موارد یک توضیح طولانی دارد همین عادی‌سازی که فرمودید وقتی رژیم چند روزی این کشتارها عادی سازی می کند اما واکنش افکار عمومی هم ثابت باقی می ماند؟

نصراللهی: تصور آن‌ها هم این است که این‌ها با این حملات و کشتار، سعی دارند جنایت و نقض قوانین بین‌المللی را عادی کنند، ولی به نظرم تازه وقتی جنگ تمام شود سال‌ها طول می‌کشد آنچه این روز‌ها در غزه اتفاق می‌افتد و جنایت اسرائیلی‌ها به گوش افکار عمومی برسد؛ فقط یکی از تاکتیک‌ها استفاده صهیونیست‌ها از تاکتیک "دروغ راست" است.

دروغ راست یعنی بخشی از واقعیت انتخاب و به‌گونه‌ای تکرار، جریان سازی و برجسته شود که آن بخش از واقعیت، کل واقعیت تلقی شود و برای مخاطبان شکل دومی متصور نباشد؛ اینکه حماس هفت اکتبر به رژیم صهیونیستی حمله کرده بخشی از یک واقعیت است؛ این دروغ نیست، اما اگر بدون توجه به ده‌ها سال محاصره، کشتار فلسطینیان و تحقیر آنان، عملیات طوفان الاقصی را به‌عنوان زمان شروع و درگیری و منازعه مقاومت و رژیم صهیونیستی در نظر گرفته شود این دروغ راست است که لشکر رسانه‌ای همسو با اسرائیل در تلاش هستند این دروغ راست را به افکار عمومی بقبولانند.

سؤال: یعنی می‌خواهند تاریخ را از هفت اکتبر روایت کنند؟

نصراللهی: اگر تاریخ از هفت اکتبر در نظر گرفته خیلی‌ها ممکن است بگویند چرا حماس این کار را کرد که اسرائیل به غزه کند؟ اما اگرچند دهه حبس و محاصره و نقض حقوق مردم فلسطین و حملات مستمر را در نظر بگیریم هفت اکتبر زمان شروع نیست به همین دلیل آن‌ها از تاکتیک دروغ راست استفاده و به‌گونه‌ای تکرار می‌کنند که هفت اکتبر مبنای تحلیل باشد. تاکتیک دیگر رسانه‌های صهیونیستی، برچسب زدن است؛ آن‌ها از برچسب تروریسم علیه مقاومت زیاد استفاده می‌کنند، اما چطور می‌شود یک مردمی که از خودشان دفاع می‌کنند و تلاش می‌کنند از آن زندان بزرگی که صهیونیستی از غزه درست کردند رهایی پیدا کنند تروریست هستند و کار آن‌ها دفاع مشروع نیست، اما وقتی‌که حدود یازده هزار نفر را در حدود یک ماه به شهادت می‌رسانند کارشان، دفاع مشروع هست؟

در جمع‌بندی چند نکته را بگویم یک جنگ غزه، جنگ روایت‌هاست و همان‌طور که عرض کردم خوشبختانه با همه محدودیت‌هایی که علیه خبرنگاران اتخاذ کردند، با همه کشتاری که اتفاق افتاده مردم غزه با استفاده از ابزار‌های خود غربی‌ها و محدودیت‌های پرداختن به فلسطین در آن پلتفرم‌ها، توانستند مثل کادر درمان در بیمارستان‌های فلسطین که بدون برق دارند کارشان را انجام می‌دهند خبرنگاران فلسطینی هم دارند وقایع این روز‌های سرزمین شان روایت می‌کنند و خوشبختانه به‌عنوان یک کارشناس دارم عرض می‌کنم همین تلاش‌های فردی و همین وسایل ارتباط‌جمعی شخصی باعث شد که در جنگ روایت‌ها علیرغم کم و کاستی‌هایی که وجود دارد و نامردی‌ها که برخی از کنشگران سیاسی در داخل می‌کنند، فلسطینی پیروز شوند.

سؤال: یعنی توانستند با همین‌ ابزارها امپراطوری رسانه‌ای غرب را شکست دهند؟

نصراللهی: توانستند افکار عمومی را به نفع خود تغییر دهند و هر روز اعتراض‌ها علیه اسرائیل بالا می‌رود و سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها مجبورند خودشان را تغییر دهند نکته دوم این است که غزه به قتلگاه رسانه‌ها تبدیل شده بنابراین در نبود و کمبود خبرنگاران و محدودیت‌هایی که رسانه‌های مستقل  دارد همه باید تلاش کنند فلسطین دیده شود جنایت صهیونیست‌ها دیده شود تاریخ خوانده شود و تاریخ این درگیری‌ها را هفت اکتبر نبینیم این‌یک انحراف است. پیشنهاد می‌کنم همان‌طور که جبهه مقاومت توانست با عملیات طوفان الاقصی آن تصویر پوشالی رژیم صهیونیستی را تغییر دهند و واقعاً همه را به شگفتی وادار کرد. باید در عرصه رسانه‌ها کار مشابه یعنی "جبهه مقاومت رسانه‌ای " تشکیل شود و یا رسانه‌های موجودی که برای جبهه مقاومت کار می‌کنند تقویت شوند.

برای پیروزی در جنگ روایت‌ها، راهبرد‌های رسانه‌ای به کنشگری فعال، واقع‌نمایی، روایت اول و تبیین روایت صحیح روایت‌ها تبدیل شود و آخرین نکته این است که افرادی که در سال‌های قبل در انتخابات سال 1392و 1396 توانسته‌اند با ایجاد دوگانه‌هایی کاذب مثل جنگ و صلح، تحریم و رونق اقتصادی پیروز شوند و کشور را معطل بعضی از کشور‌ها و برنامه‌هایشان کنند، در روز‌های اخیر به‌جای تبیین واقعیت، دفاع از مظلوم و کمک به مقاومت، " دوگانه حاکمیت و مردم" را زمزمه و همانند انتخابات سال ۱۳۹۶ از تاکتیک ترس استفاده می‌کنند که اگر اسرائیل حمله کند مردم ضرر می‌کنند نه حاکمیت؛ این نکته انحرافی است حتماً باید همه آگاه باشند که این افراد در آستانه انتخابات می‌خواهند با تاکتیک ترس و ایجاد دوگانه‌های کاذب افکار عمومی را فریب دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته