دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 آبان 1402 - 22:41
رئیس جمهور اعلام کرد؛

تاکید اعضای اکو برای ترانزیت کالا از مسیر ایران/ فلسطین، مسئله اول جهان اسلام است

تاکید اعضای اکو برای ترانزیت کالا از مسیر ایران  فلسطین، مسئله اول جهان اسلام است
رئیس جمهور با بیان اینکه در اجلاس سازمان همکاری اقتصادی «اکو» بر ترانزیت کالا از مسیر جمهوری اسلامی ایران تاکید شد، گفت: نیمی از اعضای این سازمان تاکید داشتند که ایران مسیر ارزانی برای حمل کالا است و صرفه‌جویی در زمان را به همراه دارد.
کد خبر : 878094

به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی پس از انجام سفر دو روزه به تاجیکستان و ازبکستان دقایقی قبل با استقبال معاون اول رئیس جمهور و معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری به تهران بازگشت و درباره نتایج و دستاوردهای سفر به تاجیکستان و ازبکستان، اظهار کرد: سفر به ازبکستان برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی «اکو» انجام شد؛ سازمان اقتصادی اکو سازمان مهمی برای ارتباط بین اعضای اکو است و در این اجلاس سران، در ابتدا گزارشی نسبت به آنچه که در گذشته انجام شده ارائه کردند و برنامه‌هایی نسبت به اقدامات در آینده مطرح شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از موضوع مهم که در این اجلاس مطرح شد ترانزیت و تسهیل تجارت ویژه تجارت درون منطقه‌ای بود، خاطرنشان کرد: موضوع تسهیل گمرکی از دیگر موضوعاتی بود که در این اجلاس مطرح شد. محیط زیست و توجه به علم و فناوری‌های نوین و گردشگری نیز از سایر موضوعات بود و همه کشورهای عضو نسبت به مسائل اقتصادی نقطه نظراتی بیان کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه در این اجلاس بر همکاری اعضا بیش از گذشته و ترانزیت کالا از مسیر جمهوری اسلامی تاکید شد، گفت: نیمی از اعضا در سخنان خود به این موضوع اشاره داشتند که ایران مسیر ارزانی است و صرفه‌جویی در زمان را به همراه دارد. این امر ایران را متعهد می‌کند تا مسیرهایی که از طریق ایران است مانند شمال و جنوب شرق و به غرب را دنبال کند.

آیت‌الله رییسی بیان کرد: موضوع دیگر که بر مسائل اقتصادی در سایه انداخته بود، مسئله فلسطین بود. در سخنان برخی اعضا موضوع فلسطین مورد توجه قرار گرفت. موضوع فلسطین مسئله اول جهان اسلام است.

وی در ادامه با بیان اینکه سفر به تاجیکستان یک سند راهبردی و ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسید، گفت: مردم و دولت تاجیکستان به دلیل تمدن و فرهنگ مشترک، هم در زبان و هم در عمل اراده همکاری در حوزه‌های مختلف با ایران را دارند.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: با تاکید ایران و حمایت اعضای اکو در پایان اجلاس بیانیه‌ای نسبت به فلسطین و ضرورت قطع بمباران‌ها و جنایت هولناک رژیم صهیونیستی صادر و بر رفع محاصره غزه و آغاز امدادرسانی به مردم عزیز غزه و تاکید بر حقوق حقه فلسطین تاکید شد.

ارتباطات سیاسی- اقتصادی با رژیم صهیونیستی باید قطع شود

آیت‌الله رییسی با اشاره به دیدارهای خود با روسای جمهور شرکت‌کننده در حاشیه این اجلاس، گفت: با رییس جمهور ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان دیدارهایی داشتیم. در نشست کاری با آقای اردوغان گرچه روابط دو جانبه مورد بحث بود، اما مجدد موضوع فلسطین بر مسائل دیگر سایه انداخت.

وی ادامه داد: مواضع آقای اردوغان در زمینه فلسطین در جلسه سران اکو خوب بود و تاکید کردم که این مواضع کفایت نمی‌کند و باید تبدیل به عمل و اجرا شود و باید اقدامات بازدارندگی داشته باشد. برای بازدارندگی، راهکار رهبری را که در راستای قطع روابط با رژیم صهیونیستی است، اشاره کردم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه تمامی ارتباطات سیاسی- اقتصادی و معاملات با رژیم صهیونیستی باید قطع شود، اظهار کرد: امیدوارم توجه به فلسطین تبدیل به اقدام عملی شود که بازدارندگی سریع در منطقه به همراه داشته باشد و این جنایتی که مردم جهان را نگران می‌کند، متوقف شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته