دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 آبان 1402 - 09:44
امیرعبداللهیان مطرح کرد؛

تأثیر اشتراکات تمدنی در گسترش توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان

تأثیر اشتراکات تمدنی در گسترش توسعه مناسبات بین ایران و تاجیکستان
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: اشتراکات تمدنی، زبانی، فرهنگی و مذهبی میان ایران و تاجیکستان می‌تواند شتاب‌دهنده توسعهٔ مناسبات بین دو کشور باشد.
کد خبر : 877975

 به گزارش گروه سیاست و جهان خبرگزاری علم و فناوری آنا، «حسین امیرعبداللهیان» با اشاره به سفر روز گذشته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان و دیدار او با مقامات ارشد این کشور همسایه، در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس در این ارتباط نوشت: در جریان سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان ۱۸ سند همکاری دوجانبه در زمینه‌های تجاری، فناوری، هنری، ترانزیت و انرژی به امضا رسید. بر لزوم توقف فوری جنایات صهیونیست‌ها در غزه نیز تاکید شد. اشتراکات تمدنی، زبانی، فرهنگی و مذهبی میان ایران و تاجیکستان می‌تواند شتاب‌دهنده توسعه مناسبات دو کشور باشد.

بر اساس این گزارش روز گذشته در جریان سفر «سید ابراهیم رئیسی» به دوشنبه، روسای جمهور و مقامات عالی‌رتبه ایران و تاجیکستان یک بیانیه مشترک و ۱۸ سند و تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

در مراسم امضای اسناد همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، سید ابراهیم رئیسی و «امامعلی رحمان» بیانیه مشترک تعمیق روابط راهبردی و بلندمدت دوجانبه را به امضا رساندند.

یادداشت تفاهم نقشه راه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بلندمدت برای سال‌های ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰، لغو رویداد، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، حمل‌ونقل و ترانزیت، مدیریت بحران، ایجاد منطقه آزاد مشترک، فرهنگ و هنر، آموزش عالی، تحقیقات فناوری و نوآوری، خدمات پستی، امور ورزشی و خواهر خوانندگی میان شهرهای یزد و خجند تاجیکستان ازجمله اسناد و تفاهم‌نامه‌های همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان بود که توسط مقامات دو کشور به امضا رسید.

این اسناد همکاری میان وزیران امور خارجه، نیرو و فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران با وزرای رشد اقتصاد، فرهنگ، معارف، نقلیات و صناعت تاجیکستان امضا شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته