دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
17 آبان 1402 - 16:38

دانشگاه آزاد نخستین مجری سامانه همرسان در بوشهر

دانشگاه آزاد نخستین مجری سامانه همرسان در بوشهر
نخستین دفتر همرسان و همسان‌گزینی امر ازدواج دانشگاه‌های استان بوشهر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر آغاز به کار کرد.
کد خبر : 877932

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، آیین افتتاح نخستین دفتر همرسان و همسان گزینی امر ازدواج دانشگاه‌های استان بوشهر با حضور حجت الاسلام والمسلمین مسعود داستار مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر، حجت الاسلام والمسلمین رضا جمالی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خلیج فارس و دبیر ستاد ازدواج دانشجویی استان بوشهر، معاونان، هیئت رئیسه، جمعی از مسئولان کانون‌ها و تشکل‌ها و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان بوشهر در این مراسم با بیان اینکه ضرورت ازدواج و تشکیل خانواده بر هیچکس پوشیده نیست و پرداختن به مقوله ازدواج و تسهیل این فریضه فی نفسه ارزشمند است، گفت: در دین مبین اسلام همواره تاکید زیادی بر اهمیت ازدواج شده است. به هم رساندن دو جوان، ارزش و اهمیتی در دین اسلام دارد که آن را دارای پاداش‌های دنیوی و اخروی می‌کند.

داستار با اشاره به حدیثی از امام موسی بن جعفر (ع) گفت: این امام همام می‌فرماید: سه دسته در روز قیامت، روزی که سایه و پناهی جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند: اول، مردی که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید، مردی که به برادر مسلمانش خدمت کند و سوم، کسی که سر برادر مسلمانش را بپوشاند. 

این مقام مسئول با بیان اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه از بدو فعالیت همواره فعالیت‌های متعددی را در امر ازدواج آسانو تقویت فریضه ازدواج برنامه ریزی و پی ریزی کرده است، افزود: این برنامه‌ها با دوره‌های آموزشی ضمن عقد در مبحث روانشناسی، مباحث دینی، حقوقی و بهداشتی و سلام خانواده آغاز و با جشن ازدواج دانشجویی، خوابگاه متأهلین، تسهیلات ازدواجی، تهیه جهزیه، سفر‌های زیارتی و مواردی اینچنین سعی بر تشویق جوانان به تشکیل خانواده بود.

دانشگاه آزاد نخستین مجری سامانه همرسان در بوشهر

وی با بیان اینکه سامانه همرسان برگرفته از پیشنهادات و تجمیع نظرات اساتید دانشگاه و حوزه و مشاورین متخصص در زمینه ازدواج و خانواده است، توضیح داد: واسطه گری آگاهانه، عاقلانه و همراه با مشورت از متخصصین اهل فن می‌تواند زمینه ساز هماهنگی بین خانواده و نظارت خانواده بر روند آشنایی جوانان شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر متذکر شد: در روند انجام این مهم در دانشگاه‌های استان از توانمندی بخش اساتید مشاوره‌ای دانشگاه، کارشناسان دوره دیده خارج از دانشگاه و افراد حقوقی خارج از دانشگاه که دارای وجهه و جایگاه اجتماعی واسطه گری هستند، بهره گرفته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رضا جمالی دبیر ستاد ازدواج دانشجویی استان بوشهر هم با ارائه گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این نهاد از حمایت نهاد‌های ارشد استانی از برنامه‌های ازدواج دانشجویی خبر داد و گفت: امسال با قول مساعد استاندار و مدیران استانداری، در کنار تمامی برنامه‌های دانشگاهی همچون جشن ازدواج دانشجویی، سفر زیارتی زوجین به مشهد مقدس، ۲۰ جهزیه ۱۰۰ میلیون تومانی برای هر دانشگاه استان از سوی استانداری در نظر گرفته شده است.

باقر گرگین معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر نیز با تشریح نحوه عملکرد سامانه همرسان گفت: این سامانه اصالتا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، اما با تمهیدات مناسب و تهیه زیرساخت‌ها امیدواریم اقشار مختلف جامعه را تحت پوشش قرار دهد.

گرگین با تأکید بر اینکه فرم شخصیتی این سامانمه بر اساس کاربالینی و علمی و معیار‌ها و مبانی دینی، شرعی، معنوی و قرانی در نظر گرفته شده است متذکر شد: اطلاعات ثبت شده در سامانه به صورت محرمانه نگهداری و این سامانه از ایمنی بالایی برخوردار است.

قدیر خواجه پور عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر که به عنوان واسط دانشگاه‌های استان بوشهر در این طرح در حال فعالیت است ضمن حمایت سازمانی از طرح همرسان، متذکر شد: برای تحقق واقعی طرح همسان گزینی و کسب نتایج مناسب باید به دو نکته افزایش واسطین دوره دیده و متخصص و نیز آگاهی بخشی مناسب جهت والدین و جوانان به منظور شرکت در این طرح اهتمام داشت.

منا اسکندری مسئول بخش خواهران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر نیز از حضور ۳ عضو هیئت علمی این دانشگاه با نام قدیر خواجه پور، باقر گرگین و ستاره محنایی به عنوان استاد مشاور که دوره‌های مورد نیاز را در مشهد مقدس پشت سر گذاشته اند، خبر داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته