دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

ناجی ۳ دلاری برای پیش‌بینی سرطان‌های کشنده

ناجی ۳ دلاری برای پیش‌بینی سرطان‌های کشنده
روش نوین آزمایش خون به تشخیص زودهنگام سرطان‌های کشنده کمک می‌کند.
کد خبر : 877863

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری آنا، سرطان، ‌مهاجمی خاموش است که اغلب مخفی می‌ماند و زمانی آن را تشخیص می‌دهند که دیگر دیر شده است. سرطان‌های تخمدان و دستگاه گوارش به دلیل پیشروی مخفیانه،‌ بسیار بدنام هستند و چون در مرحله پایانی تشخیص داده می‌شوند شانس درمان بسیار کمی دارند. با این وجود،‌ پیشرفت غیرمنتظره در تشخیص سرطان امیدها را برای مداخله اولیه و بهبود بیماری افزایش داده است. 

گروهی از محققان بین‌المللی،‌ شامل متخصصانی از آزمایشگاه  زیست‌شناسی سلولی و ساختاری دانشگاه راکفلر در زمینه آزمایش خون به پیشرفتی شگفت‌انگیز دست یافته‌اند که تشخیص پروتئین تولیدشده توسط سلول‌های سرطانی در خون را ممکن می‌سازد. هزینه این روش جدید و تحول‌برانگیز در تشخیص سرطان کمتر از  3 دلار و به اندازه کسری از هزینه‌ انجام آزمایشات به روش‌های قدیمی است.  

تشخیص شاخص زیستی سرطان به سرعت در حال پیشرفت است و محققان همواره به دنبال روش‌هایی هستند که اثرگذاری بیشتر و دسترسی آسان‌تر داشته باشند. پروتئین تازه‌شناسایی شده، LINE-1 ORF1p، به عنوان یک شاخص زیستی نویدبخش برای تشخیص زودهنگام سرطان ظاهر شده است. این پروتئین، مرتبط با نوع خاصی از یک عنصر ژنتیکی به نام رتروترانسپوزون، در سطوح بالایی در انواع مختلف سرطان تولید می‌شود و آن را به یک هدف ارزشمند برای غربالگری اولیه تبدیل می‌کند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر