دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
در نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه مطرح شد:

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده شهید «آرمان علی‌وردی»

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده شهید «آرمان علی‌وردی»
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری درباره پرونده شهید آرمان علی‌وردی گفت: پرونده در یکی از شعب دادگاه کیفری یک استان تهران در حال بررسی است، تاکنون پنج جلسه رسیدگی برگزار شده، اتهام متهمین این پرونده مشارکت در قتل و محاربه است.
کد خبر : 877782

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، نشست خبری مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه آغاز شد.

سخنگوی قوه قضائیه در ابتدای این نشست خبری با بیان اینکه در راستای انجام اقدامات عملی و واداشتن دولت‌ها به حمایت‌های سیاسی و قضائی از ملت مظلوم فلسطین و استفاده از ظرفیت‌های حقوقی برای مقابله و محاکمه رژیم غاصب صهیونیستی اقدامات مختلفی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفته است،‌گفت: ریاست قوه قضائیه هفته جاری طی نامه‌ای خطاب به رؤسای نهادهای قضائی کشورهای اسلامی با ارائه پیشنهاداتی خواستار به‌کارگیری ظرفیت‌های قانونی جهت حمایت از مردم مبارز فلسطین به منظور مقابله با جنایات ارتکابی رژیم صهیونیستی شد.

سخنگوی قوه قضائیه اظهار کرد: سیاست قوه قضائیه در دوره تحول و تعالی این است که علاوه بر رسیدگی کیفری به جنایات رژیم صهیونیستی به جنبه حقوقی آن هم توجه شود و حکم قانونی صادر شود.

وی افزود: معاونت بین‌الملل قوه قضائیه و ستاد حقوق بشر نیز پیگیر اجرایی شدن مکاتبه مزبور خواهد بود.

توضیحاتی درباره دادگاه دادخواهی خانواده شهدای مدافع حرم

سخنگوی قوه قضائیه درباره دادگاه حقوقی دادخواهی خانواده شهدای مدافع حرم از گروهک‌های تروریستی تحت حمایت دولت تروریستی آمریکا گفت: دستگاه قضائی در دوره تحول و تعالی به موضوع کیفری و جنایات انجام گرفته توسط دولت تروریستی آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی را از جنبه‌های حقوقی بررسی می‌کند و در فضای عادلانه دعاوی مطروحه را رسیدگی و در نهایت حکم مقتضی صادر می‌کند.

واکنش به حمایت‌های رسانه‌ای از گروهک‌های تروریستی 

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: حمایت‌های پشتیبانی، سیاسی، تسلیحاتی و هدایت‌های رسانه‌های از این گروهک‌های تروریستی مصداق بارز حمایت از تروریست‌هاست که با هدف ایجاد حصار امن برای رژیم اشغالگر قدس و ایجاد ناامنی در منطقه برنامه‌ریزی شده است. در این راستا دادگاه رسیدگی به ایجاد گروهک‌های تروریستی از سوی دولت آمریکا مانند داعش و حمایت از آنها با شکایت خانواده شهدای مدافع حرم در شعبه ۵۵ دادگاه بین‌الملل برگزار شد.

سخنگوی قوه قضائیه ضمن تشریح صلاحیت برگزاری این دادگاه از سوی دستگاه قضا به استناد قوانین مختلف گفت: خواندگان از اعضای دولت آمریکا برای حضور در این دادگاه دعوت شدند اما تا کنون دولت آمریکا یا خواندگان لایحه‌ای به دادگاه ارسال نکردند.

ستایشی گفت: تحقیقات دادگاه حضور آمریکا را در تنازعات نیابتی تایید می‌کند و این اقدامات با هدف سلب امنیت منطقه و ایران است.

وی افزود: هفته گذشته در ادامه سفرهای استانی، ریاست قوه قضائیه به همراه مسؤولان قضائی مهمان مردم باصفا و خونگرم کرمان بودند. در بخشی از این سفر استانی که ملاقات مردمی است، اشاره می‌کنم. در تمامی سفرهای استانی این ملاقات مردمی برگزار می‌شود. 

گزارشی از دیدارهای مردمی

ستایشی گفت: در این سفر یک روزه معاون اول قوه قضائیه، مدیر کل ارتباطات مردمی و... به مدت قریب ۱۱ ساعت به صورت مداوم با ۲۵۶ از مردم عزیزمان در مرکز استان کرمان ملاقات کردیم و درخواست ۲۰۰ نفر دیگری بررسی شود و ۷۵۰ نفر از مردم استان با سایر اعضای شورای عالی قضائی به صورت چهره به چهره ملاقات کرده اند. روند ثبت درخواست ملاقات در سامانه سامع ثبت می‌شود. 

سخنگوی قوه قضائیه خاطرنشان کرد: اقدامات صورت گرفته و پیگیری روند اجرایی شدن درخواست‌ها، روند خطیری است که سعی شده این مخاطره به مردم منتقل نشود. کرمان دومین سفر استانی بود که پس از انجام ملاقات از مردم نظرسنجی شد تا در خصوص نحوه برخورد، نوع مکان و... ابراز دارند، پس از جمع‌بندی این نظرسنجی با رضایت ۷۸ درصدی ملاقات شدگان همراه شد‌.

آخرین وضعیت پرونده شهید آرمان علی وردی

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شهید آرمان علی وردی گفت: پرونده در یکی از شعب دادگاه کیفری یک استان تهران در حال بررسی است، تا کنون پنج جلسه رسیدگی برگزار شده، این جلسات ادامه دارد. براساس اطلاع رسانی صورت گرفته اتهام متهمین این پرونده مشارکت در قتل و محاربه است. به محض اینکه شرایط اطلاع رسانی فراهم شد در مورد این پرونده اطلاع رسانی خواهد شد.

ارسال کمک بشردوستانه به غزه

ستایشی در پاسخ به سوالی در رابطه به ارسال کمک بشر دوستانه به غزه گفت: کارهای خوبی صورت گرفته است، جنایات رژیم صهیونیستی با حمایت حداکثری و عملیاتی دولت های غربی به ویژه دولت تروریستی آمریکا صورت می‌پذیرد. هدف اولیه ما این است که با استفاده از ظرفیت های حقوقی و امکانات بشر دوستانه مجامع بین المللی به ویژه کشورهای اسلامی شکایت کنیم و این پرونده در دیوان کیفر بین‌المللی فعال شود و سران این رژیم در این دادگاه محاکمه بشوند. قطع دسترسی رژیم صهیونیستی به منافع و منابع و قطع ارتباط سیاسی می تواند تکمیل کننده این فرایند باشد که از طریق ستاد حقوق بشر کشورمان به جد و به نحو مستند در حال پیگیری است.

شکایت صداوسیما از مهران مدیری

ستایشی همچنین درباره شکایت صداوسیما از مهران مدیری گفت: در خصوص موضوع مطرح‌شده تشکیل پرونده در دادگستری تهران به ما گزارش نشده است. ممکن است دعوای حقوقی مطرح باشد. سازمان صدا و سیما به طرفیت شرکت همراه رسانه دادخواستی را تقدیم دادگاه و درخواست مطالبه وجه قرارداد کرده و آقای مدیری هم متقابلاً دادخواستی را مطرح کرده که دادگاه در حال بررسی مطالبه پرونده است. 

وی درباره بدهکاران بانکی بیان کرد: بانک در مقام ارائه تسهیلات است. ارائه این تسهیلات یک سری ملازماتی دارد. بانک‌ها موظف هستند بر چگونگی ارائه تسهیلات نظارت داشته باشند و معوقاتی نداشته باشیم. دستگاه قضائی زمانی که پرداخت‌های بانک ایجاد فساد کند و یا منجر به تضییع حقوق بیت‌المال شود، ورود می‌کند. با کسانی که ملازمه ها را داشتند (تبانی کردند، تضییع حقوق بیت المال کردند و...) برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. مزایده های مربوطه برگزار شده است. 

سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: ساختار اقتصادی کشور به بانک ها وابسته است، اما باید بانک بداند چگونه می دهد، چگونه باز میگرد و... .

نظارت بر آرای صادره بیشتر می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از این نشست خبری درباره افزایش درخواست‌ها برای اعمال ماده ۴۷۷ گفت: فرایندها و روندها در خصوص ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی جزو دغدغه‌های اصلی رئیس قوه قضاییه است. متولی این امر در قوه قضاییه، معاونت قضایی قوه است و نهایت دقت و توجه با استفاده از منابع انسانی در این معاونت صورت می‌گیرد تا تحقق مقررات قانونی و موازین شرعی در کمترین زمان ممکن صورت بپذیرد.

ستایشی ادامه داد: تلاش مجموعه قوه قضاییه این است که اقداماتی صورت بگیرد و خروجی آن متضمن کاهش این تقاضاها باشد. یعنی آرای صادره از ناحیه مراجع رسیدگی کننده مشمول ماده ۴۷۷ مرتبط با موازین قانونی و شرعی باشد و نیازی به اعمال این ماده نباشد.

وی افزود: دیوان عالی کشور بر محاکم عمومی و انقلاب و نظامی نظارت عالیه دارد تا بر حُسن اجرای اقدامات نظارت شود. این نظارت مورد مطالبه است که به صورت دقیق و جامع صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل ریاست قوه قضاییه چنانچه تقاضای اعمال مقررات موضوع ماده ۴۷۷ از ناحیه ریاست ما دادگستری کل استان‌ها صورت بگیرد، باید همراه با اظهار نظر قاضی صادر کننده رأی باشد. همچنین فهرست تفکیکی درخواست اعمال این ماده به صورت مرتب نسبت به شعب قضایی که ابراز شده که آرای آنها خلاف بین است، تهیه می‌شود.

ستایشی تأکید کرد: تلاش ما کاهش میزان درخواست برای اعمال این ماده با افزایش دقت در آرای صادره است.

سرانجام پرونده فرماندار قزوین

ستایشی درباره پرونده فرماندار قزوین، گفت: فرد مورد نظر در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با شکایت شاکی خصوصی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی تحت تعقیب قانونی قرار گرفت و در همه آنها محکوم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: وی در پرونده اول محکوم به جزای نقدی و در پرونده دوم به تحمل ۱۳ ماه و ۷ روز در دادگاه بدوی محکوم شد. اما اجرای رأی در پرونده دوم در دادگاه تجدیدنظر قزوین تعلیق شد. در پرونده سوم هم وی به یکصد میلیون ریال جزای نقدی و تحمل مجازات تکمیلی محکوم شد. در دوره تعلیق، پرونده سوم ‌ثبت و منجر به محکومیت او شد و بر اساس قانون به دلیل نقض قوانین تعلیق حکم صادره از شعبه صادره اول قطعی شد.

ستایشی ادامه داد: در روند رسیدگی به پرونده‌های وی از دادسرا و صدور حکم در محاکم بدوی و تجدید نظر بیش از ۱۴ نفر از قضات باتجربه در رسیدگی نقش داشتند. همچنین در خصوص ادله مطرح شده در خصوص عدم صلاحیت یک قاضی به دلیل ذینفع بودن، متهم حق اعتراض در روند رسیدگی داشته اما هیچ اعتراضی برای عدم صلاحیت مطرح نکرده است.

وی تأکید کرد: در عین حال مجموعه دادگستری استان پرونده را به یک کمیته علمی ارائه می‌دهد برای مطالعه اما هیچگونه ارتباط مستقیم و غیرمستقیم مشاهده نمی‌شود و دادنامه صادره را تایید می‌کنند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: فرماندار قزوین هم اکنون با استفاده از ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی آزاد است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیراً شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران رأی به محکومیت ۴۲۰ میلیون دلاری دولت آمریکا در حق ۱۴ بازمانده حمله تروریستی ارتش آمریکا به طبس داده است. چرا بعد از ۴۲ سال این پرونده مطرح شده و به سرانجام رسیده است و علت این تأخیر چیست؟ از طرفی هموطنان بسیاری قربانی حملات تروریستی آمریکا شده‌اند از جمله در ماجرای شلیک به هواپیما بر فراز خلیج فارس، ترور دانشمندان هسته‌ای، تأمین سلاح‌های شیمایی در زمان جنگ عراق علیه ایران و موارد بسیار دیگر. آیا برای این جنایات هم پرونده قضایی تشکیل شده است، اظهار کرد: رسیدگی به پرونده‌های بین‌المللی واجد حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاص حقوقی و قضایی است و بایستی دقت کامل به این رسیدگی‌ها داشت تا بعد از رسیدگی و صدور رأی از نظر حقوقدانان بین‌المللی و داخلی، کامل و جامع و مستند و قابل توجه و اجرا باشد.

ستایشی با بیان اینکه رویکرد قوه قضاییه در دوره تحول و تعالی در خصوص این پرونده‌های بین‌المللی با تمهیداتی که صورت پذیرفته، مبتنی‌ بر تسریع پرونده‌های حقوقی و مهم است، گفت: به سرانجام رساندن این پرونده‌های حقوقی‌ به موازات پیگیری‌های کیفری نسبت به پرونده‌ها مورد توجه دستگاه قضاست. بنابراین اهتمام ماد این است که به این پرونده‌ها رسیدگی کنیم و خروجی آن عادلانه و واجد قوانین باشد.

وزارت کشور بر هزینه‌کرد نامزدهای انتخاباتی نظارت کند 

سخنگوی قوه قضائیه سپس درباره انتخابات و نظارت بر هزینه‌های کاندیداهای انتخابات اسفندماه امسال گفت: در حوزه انتخابات به جد پیگیر اجرای قانون شفافیت و تأمین مالی انتخابات هستیم و معتقدیم که بایستی به صورت شفاف و مبرهن، اطلاع‌رسانی به نامزدها باید صورت پذیرد و این موضوع در دستور کار ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلفات ستاد انتخابات کشور هم هست.

وی افزود: در پیشگیری از این تخلف وزارت کشور سهم بالایی دارد و بایستی پیگیری رفع موانع، راه‌اندازی سامانه انتخابات و اطلاع‌رسانی به نامزدها و ... نسبت به سالم‌سازی و شفافیت انتخابات و نظارت دقیق بر منابع مالی و هزینه کرد نامزدها اقدام کند. قوه قضائیه نظارت و کنترل می‌کند و در خصوص برگزاری انتخابات با نهادها و دستگاه‌های دیگر هم‌افزایی دارد تا جلوی هرگونه تخلف و مفسده گرفته شود.

سرانجام پرونده یوهان فلودروس، تبعه دستگیر شده سوئدی

ستایشی در پاسخ به سوالی در رابطه با پرونده یوهان فلودروس، تبعه دستگیر شده سوئدی گفت: پرونده ای تشکیل شده و پرونده منتهی به صدور کیفرخواست شده و به دادگاه صالح صادر شده است و به محض اینکه شرایط اطلاع رسانی فراهم شد در مورد این پرونده اطلاع رسانی خواهد شد. 

انتهای پیام/

ارسال نظر